Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Mivel védekezzek vaddisznók...

Mivel védekezzek vaddisznók ellen?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Eddig is gyakran túráztam sűrű erdőkben, a kijelölt útvonalaktól távol (természetvédőknek üzenem: az erdőre ilyenkor nagyon vigyázok. Az alap, hogy semmit nem hagyok magam után, élő ágakat nem török le, száraz részeket is csak akkor, ha nagyon zavar a továbbjutásban, vagy veszélyesnek ítélem).


Néhány napja tovább léptem, vettem egy sátrat és hálózsákot és elmentem egy több napos útra. Este találtam egy tisztást, ahol felvertem a sátrat, reggel viszont elhúzott tőlem kb. 30-40 méterre néhány nőstény vaddisznó a kismalacaikkal.


A konda vezére (az addig elől haladó nőstény, meg is lepődtem, mert úgy emlékeztem, hogy a nőstények a kismalacok gondozása idején egyedül vannak) észrevett, kiállt a sorból és megállt velem szemben, megvárta, míg elvonulnak a többiek. Ezután tett néhány fenyegető mozdulatot, majd ő is tovább ment.


Nem tudom pontosan, hogy miért nem támadott meg. Arra gyanakszom, hogy egyrészt túl nagy volt a távolság közöttünk ahhoz, hogy veszélyesnek nyilvánítson, másrészt felém fújt a szél. (Éreztem is a szagukat.)


Ez nem vette el a többnapos túráktól a kedvemet, de azért szeretnék az ilyenekre a jövőben felkészülni. Azt tudom, hogy séta közben hangosabb vagyok, mint egy egész konda, ezeknek pedig több eszük van annál, mintsem keresztezzék egy ember útját. Olyankor nem is félek a találkozástól.

Viszont sátorverés/hosszabb pihenés közben megfelelő szélirány esetén nem biztos, hogy kiszúrnak és megközelíthetnek. Mivel készüljek ilyen esetekre, hogy se én, se ők ne sérüljenek meg?


Tudom, hogy vannak vaddisznó-riasztó spray-k, de azokról azt írják, hogy több hetes védelmet nyújtanak. Ilyent nem használok, mert nem akarom elvágni az esetleges útirányukat több hétre csak azért, hogy 10 órát eltölthessek valahol. Ez mégiscsak az ő életterük.


Gondoltam arra, hogy viszek magammal valami könnyen gyújtható fáklyát. A legtöbb állat fél a tűztől, nem tudom, hogy vannak ezzel a vadmalacok. Ha menekülés közben távol tudom magamtól tartani, az nekem elég.


Esetleg veszek egy forgótáras riasztópisztolyt és különböző töltényekkel töltöm meg. Az elsőbe csak durranótöltényt teszek, a többibe pedig egyre erősebb paprikatöltényt. Ezzel az a gondom, hogy ha a hangtól nem ijed meg, akkor kénytelen vagyok paprikával is rálőni. Gondolom, ettől néhány percre elvakul, de ez elég pokoli kín lehet, nem beszélve arról, hogy ha az anyaállat megvakul és megvadul - tehát vakon elfut valamerre - hogyan fogja megtalálni a kismalacokat? Azok ilyenkor követik az anyaállatot? Nem fogja őket agyonnyomni?


Még néhány megjegyzés:

* Abban nem reménykedek, hogy el tudok futni, mert a sűrű erdőben úgyis ő a gyorsabb.

* A fára mászás is kilőve, mert azt olvastam, hogy a malac megvárja, míg az ember leesik.

* Nem tudom, mennyire kell félnem attól, hogy megtámad, amíg alszom. Hogy reagálnak a sátorra?


Előre is köszönök minden választ.



2014. ápr. 13. 15:16
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
28%
Először is, csak úgy, mindenféle engedély nélkül egyetlen erdőben sem lehet sátrazni napokig. Vagy a magánerdő tulajdonosával, vagy az erdészettel kell megbeszélni, ők tudják, hol veszélytelen a sátrazás, ismerik a vaddisznók csapásait, napközbeni pihenőhelyeit. Dagonya közelében még kullancsot is kaphatsz, plusz egy kondát éjszakára.
2014. ápr. 15. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
0%
Aki éjszaka az erdőben lövöldözik, az orvvadász. Jön az erdőőrség és örülhetsz, ha megúszod pénzbüntetéssel. MINDEN ERDŐNEK van tulajdonosa, nem az ősemberek idejében élünk.
2014. ápr. 15. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Első hozzászóló:


"Először is, csak úgy, mindenféle engedély nélkül egyetlen erdőben sem lehet sátrazni napokig."


Elbizonytalanítottál. A jogszabály nagyon nem egyértelmű. Idézem:

Az erdőgazdálkodó hozzájárulásával szabad az erdőben:

a) huszonnégy órát meghaladóan üdülési, illetőleg sportolási célból tartózkodni, táborozni, továbbá sátrat felverni...


A témában két oldalt olvastam. Mindkettő úgy értelmezte a fenti paragrafust (93.), hogy 24 óránál rövidebb ideig lehet sátrazni az erdőkben, ahol ez külön nincs tiltva:

[link]

[link]


Ettől megnyugodtam. Most kicsit tovább kerestem és megtaláltam ezt az oldalt:

[link]


Itt már azt írja, hogy a törvény nagyon nem egyértelmű a 24 órát nem meghaladó sátorozással kapcsolatban és mindenki a saját szája íze szerint értelmezi. Azt hiszem, legközelebb ezzel kapcsolatban kérek egy állásfoglalást az erdészettől. Addig is a sátrat itthon hagyom és marad a hálózsák. Azt a törvény szerint biztosan lehet.


Ami a vadak haladását illeti: Nem hiszem, hogy az annyira kötött lenne, hogy a kezelő pontosan meg tudja nekem mondani, merre mehetek és merre nem. Abban igazad van, hogy biztosan vannak kerülendő helyek és a dagonyarészeket tényleg jó messzire el kell kerülni. Ezeket legtöbbször már messziről kiszúrom.


Függetlenül mindentől, az eredeti kérdésem marad. Vaddisznóval nem csak este lehet összefutni, hanem nappal is.


Második hozzászólás:

Elég furán értelmezed az orvvadászat és a lövöldözés fogalmát. Az orvvadász nem attól orvvadász, hogy az erdőben este lövöldözik. Például a sima vadászok is szoktak este lövöldözni, ellenben az orvvadászok sokkal jobban szeretik a hurkos módszert, mert hangtalan. Tehát az orvvadászok attól orvvadászok, hogy MEGÖLIK a vadat jog nélkül. Ezt persze tehetik éles fegyverrel is. De riasztópisztollyal maximum leütni lehet valamit.


Ami pedig a " MINDEN ERDŐNEK van tulajdonosa" mondatodat illeti, nem releváns. Természetesen minden közterületnek van tulajdonosa, a magyar állam. És akkor mi van? (Vannak persze magánerdők, ahol a tulajdonosnak kötelező jelölnie, ha bármit tiltani akar. Ez is ott van a jogszabályban.


Egyébként voltam ma egy vadászboltban, ott vaddisznók ellen a riasztópisztolyt javasolták, mert a malac megijed a hangjától. Ez a megoldás nekem ideális, mert:

* A malac nem sérül meg, hiszen hanghatáson kívül nem éri semmi. (A riasztópatronnak csak hanghatása van)

* Én sem sérülök meg, mert elmegy a malac

Ha bárkinek van ezzel ellentétes tapasztalata, azt szívesen veszem.


Az első hozzászólónak még egyszer köszönöm, hogy felhívta a kétértelműségre a figyelmemet, kérek állásfoglalást valami erre alkalmas szervezettől.

2014. ápr. 15. 17:39
 4/13 A kérdező kommentje:

"Először is, csak úgy, mindenféle engedély nélkül egyetlen erdőben sem lehet sátrazni napokig."


Még annyit ehhez, hogy a több naposat kettőnek értettem. Tehát egy éjszakával. A sátor max. 7-8 óráig áll.

2014. ápr. 15. 17:40
 5/13 anonim ***** válasza:
Ha esetleg vízparton akarsz sátrazni (mint a vízitúrázók), akkor arra vigyázz, hogy ezt kijelölt helyen tedd. A Szentendrei-sziget partjának 90%-a vízmű terület, fegyveres őrséggel, kamerákkal. Ipari terület, iparőrséggel. Azonnal kizavarnak, ha oda belépsz. Vízitúra térképein minden rajta van.
2014. ápr. 15. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Ha vadászatok vannak, azt nem mindig jelölik, bár erre van törvény is. Nagyon vigyázz, nehogy egy félrészeg vadász a magaslesről le ne lőjön vaddisznó helyett. Még a hajtókat is lelövik időnként. Más: olyan is előfordult, hogy üdülőterületen hallottak durrogást, kihívták a rendőröket, jámbor fotósokat találtak, akiknek átkutatták a kocsiját. Mint kiderült, egy távolabbi lőtéren gyakorlat volt és félsüket bácsika azt hallotta...
2014. ápr. 15. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Janka néni ***** válasza:
49%

Nos, a válaszom hosszú lesz. (magánerdő tulajdonos és erdész, hivatásos vadász vagyok 25 éve, tehát nem trendi.)

Minden erdőgazdálkodó ismeri a vadcsapatai vonulását (és, de, a vadcsapatoknak állandó útvonalaik vannak.) Mint a gyerekek, ragaszkodnak a megszokott rendjükhöz. Ezért is reagálhatnak agresszíven, ha ebbe zavart észlelnek.

El kell döntened, hogy élvezed a kirándulást, vadmegfigyelést és vállalod a vadak szokásainak, viselkedésének fonák oldalát is. (Mellesleg, ha egy szarvasbikát, őzbakot zavarsz fel, azzal se akarj közvetlen ismeretséget kötni.) Vagy maradsz a magasleseken! keress ilyet és aludj ott!!!

Az eszközökről, ha már veszélyben vagy:

a fára mászás nem tévedés és a vaddisznó nem várja meg, hogy leess. Bár türelmesen fog várni egy ideig, ha maga van. Malacos koca viszont nem, mert fontosabbak a malacok és ha a koca figyelme tartósan elkalandozna, szétszélednének.

TŰZZEL,FÁKLYÁVAL? nem akarod rögtön fel is gyújtani az erdőt meg a szántást? Ne őrülj meg!

De az jó, ha hangoskodni kezdesz, valós méretednél magasabbnak mutatkozol, hadonászol stb.

A többi ötletedet pedig ne haragudj, viccesnek tartom. A pisztollyal fogsz a kezedben aludni és menni? Remélem a paprikatöltetből jut neked is, mert véletlenül is elsütheted. Ha pedig elővennéd, megtöltenéd, majd rásütnéd az állatra, biztos ezt mind kivárja!!!

A sátor és a benne fekvő ember nem zavarja őket (azt meg tudod már, hogy a túrások közelében ne maradj,hacsak nem viselkedsz úgy, hogy megzavard őket.

Általánosságban azt mondanám: járd az erdőt és szeresd! De a legfontosabb: tiszteld. Ne betolakodó légy, hanem vendég.

Egyébként vaddisznóra egész évben lehet vadászni, tehát mindenképp tájékozódj az adott terület erdőgazdálkodójától, a területen jogosult va

2014. ápr. 24. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Janka néni ***** válasza:
45%

Nos, a válaszom hosszú lesz. (magánerdő-gazdálkodó és erdészmérnök, hivatásos vadász vagyok 25 éve, tehát nem újgazdag trendi.)

Minden erdész ismeri a területén a vadcsapatai vonulását (és, de, a vadcsapatoknak állandó útvonalaik vannak.) Mint a gyerekek, ragaszkodnak a megszokott rendjükhöz. Ezért is reagálhatnak agresszíven, ha ebben zavart észlelnek.

El kell döntened, hogy élvezed a kirándulást, vadmegfigyelést és vállalod a vadak szokásainak, viselkedésének fonák oldalát is. (Mellesleg, ha egy szarvasbikát, őzbakot zavarsz fel, azzal se akarj közvetlen ismeretséget kötni.) Vagy maradsz a magasleseken! keress ilyet és aludj ott!!!

Az eszközökről, ha már veszélyben vagy:

a fára mászás nem tévedés és a vaddisznó nem várja meg, hogy leess. Bár türelmesen fog várni egy ideig, ha maga van. Malacos koca viszont nem, mert fontosabbak a malacok és ha a koca figyelme tartósan elkalandozna, szétszélednének.

TŰZZEL,FÁKLYÁVAL? nem akarod rögtön fel is gyújtani az erdőt meg a szántást? Ne őrülj meg!

De az jó, ha hangoskodni kezdesz, valós méretednél magasabbnak mutatkozol, hadonászol stb.

A többi ötletedet pedig ne haragudj, viccesnek tartom. A pisztollyal fogsz a kezedben aludni és menni? Remélem a paprikatöltetből jut neked is, mert véletlenül is elsütheted. Ha pedig elővennéd, megtöltenéd, majd rásütnéd az állatra, biztos ezt mind kivárja!!!

A sátor és a benne fekvő ember nem zavarja őket (azt meg tudod már, hogy a túrások közelében ne maradj,hacsak nem viselkedsz úgy, hogy megzavard őket.

Általánosságban azt mondanám: járd az erdőt és szeresd! De a legfontosabb: tiszteld. Ne betolakodó légy, hanem vendég.

Egyébként vaddisznóra egész évben lehet vadászni, tehát mindenképp tájékozódj az adott terület erdőgazdálkodójától, a területen jogosult vadásztársaságtól, vagy a helyi vadászkamarától.

Ha igyekeztél az erdőlátogatás szabályainak utánanézni, tudod, hogy mikor korlátozzák az erdőlátogatást (szarvasbőgés, agancs hullajtás).

A szántóföldek közelében alvás esetében én inkább a vegyszerektől tartanék, mint a vaddisznóktól.

Valakinek azt válaszoltad, hogy 8-10 órás sátrazásra gondolsz, de a kérdésedben több napos túrák szerepelnek. Nem mindegy.

Ha állandó területre jársz, a vadak megszoknak, megismernek és nem fognak megtámadni. De ne mutass félelmet és főleg ne akard akaratuk ellenére a társaságodat rájuk kényszeríteni.

2014. ápr. 24. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönök minden hozzászólást, főleg az utolsót. Erre szeretnék külön is reagálni.


"Minden erdész ismeri a területén a vadcsapatai vonulását (és, de, a vadcsapatoknak állandó útvonalaik vannak.) Mint a gyerekek, ragaszkodnak a megszokott rendjükhöz. Ezért is reagálhatnak agresszíven, ha ebben zavart észlelnek."


Ezt nem gondoltam. Természetesen ha az erdőben járok, a vadakat igyekszem békén hagyni és nem zavarni őket, mégiscsak ők vannak otthon. Sajnos ettől függetlenül előfordul, hogy akaratom ellenére sikerül túl közel kerülnöm hozzájuk. Viszont legközelebb utána nézek a vadcsapásoknak.


"TŰZZEL,FÁKLYÁVAL? nem akarod rögtön fel is gyújtani az erdőt meg a szántást? Ne őrülj meg!"

Igazad van. Ez teljesen hülye ötlet.


"A pisztollyal fogsz a kezedben aludni és menni?"

Revolverre gondoltam úgy, hogy az éppen aktuális töltet üres legyen. Ekkor ha elsütöm a pisztolyt, akkor sem történik semmi. (Legalábbis ha csak egyszer sütöm el. Ami nem valószínű, mert tudtommal a gázpisztolyokat is ki kell biztosítani, de ehhez nem értek.)

Egyébként tokra gondoltam, ami az övemen lóg és könnyen elő tudom venni. Kicsit érdeklődtem, a paprikatöltetet nem ajánlották, mert az csak közelre hat, helyette riasztótöltetet mondott az eladó, mert az elijeszti. (Persze, neki az az érdeke, hogy eladja. :D)

Erről így mi a véleményed? Bár a hozzászólásodból azt veszem ki, hogy ha elég elővigyázatos vagyok, akkor teljesen felesleges bármilyen plusz védelem. Ennek örülök, mert nincs sok kedvem a riasztópisztolyhoz. Csak nem akarok bekerülni a hírekbe.


"A sátor és a benne fekvő ember nem zavarja őket"

Köszönöm. Ezt jó tudni. A sátorhely megválasztásánál eddig csak arra figyeltem, hogy a növényzetet ne károsítsam. Innentől az ösvényekre is figyelni fogok.


"Általánosságban azt mondanám: járd az erdőt és szeresd! De a legfontosabb: tiszteld. Ne betolakodó légy, hanem vendég."

Ezt mindig igyekeztem betartani.


"Valakinek azt válaszoltad, hogy 8-10 órás sátrazásra gondolsz, de a kérdésedben több napos túrák szerepelnek. Nem mindegy. "

Egy helyen maximum 8-10 órát maradok a sátorral, 3 napos sátrazásnál (tehát két éjszaka) pedig nem tervezek többet, már arra is elég sok cuccot kell vinni. De inkább két napos.


"Ha állandó területre jársz, a vadak megszoknak, megismernek és nem fognak megtámadni. De ne mutass félelmet és főleg ne akard akaratuk ellenére a társaságodat rájuk kényszeríteni."

Utóbbit semmiképpen. Messziről szívesen nézem őket, de közelről már annyira nem. Szerintem ezzel ők is így vannak.


Még egyszer köszönöm a kimerítő választ.

2014. ápr. 25. 01:10
 10/13 Janka néni ***** válasza:
32%

Szerintem jól látod ezt a kereskedő-mentalitást. El kell adnia az ilyen értelmetlen dolgokat is.

Nem hinném, hogy, ha ennyire részletekbe menően meggondolod mit csinálj, bajba kerülnél.

De ha még is: a területi vadásztársaság vagy erdészet telefonszáma legyen nálad!

2014. ápr. 25. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!