Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Ti örültök, hogy visszatértek...

Ti örültök, hogy visszatértek hazánkba a 100 éve kiirtott nagyragadozók?

Figyelt kérdés

Ez a kérdés eléggé megosztja a társadalmat.

A természetkedvelők, állatbarátok, zöldek zöme ujjong, lelkesedik emiatt, a vadászok, állattartók többsége kevésbé.

Ti mit gondoltok róluk? Örültök, hogy az Északi- középhegységben újra, 100 év után megjelentek a farkasok, hiúzok, medvék?



2016. jan. 22. 12:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%
Én igen, akkor is, ha ez nyilván újabb feladatot ró az állattartókra és elsősorban a természetvédelmi hatóságokra. De azért kapják a fizetésüket, hogy segítsék a gazdákat és a kirándulókat (tanácsadással is, operatív teendőkkel is, az állomány nyomon követésével is)
2016. jan. 22. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
81%
Örülök, főleg, hogy az a trend, hogy a világon kipusztulófélben vannak a nagyragadozók.
2016. jan. 22. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
78%
Az én örömöm felemás. Egyrészt örülök neki, másrészt viszont elszomorít, hogy elég kicsi élőhelyre vannak visszaszorítva úgymond. Gyakorlatilag Magyarországon, magyarországi hegységekben képtelenség eltévedni olyan kicsik.
2016. jan. 22. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
16%
Én nem örülök, mert nem szívesen találkoznék egy medvével. Bár amennyit én a természetben járok, olyan mindegy.
2016. jan. 22. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Én is örülök neki. Hosszú távon még a vadászoknak is jó. Minden olyan területen, ahol (újra) megjelennek a ragadozók, az a tapasztalat, hogy néhány évig csökken a növényevők száma (tekintve a mai túlszaporodott állományokat, ez egyáltalán nem baj), de aztán megáll a csökkenés, és az állomány stabilizálódik a korábbinak kb. 80 százalékán. (Azért ez nem olyan nagy csökkenés.) Ezzel párhuzamosan látványosan javul az állomány minősége, megnő az állatok testmérete és trófeamérete egyaránt. Ez a vadászat szempontjából is kívánatos. Jah, hogy a növényevők óvatosabbak, éberebbek lesznek, és az ember nem tudja már őket olyan könnyen elejteni ezután? Az sem olyan nagy baj...

Mellesleg a vadászok szeretik hangsúlyozni, hogy ragadozók hiányában ők töltik be a szerepüket, és ezért van szükség a vadászatra, de a gyakorlati tapasztalatok mégis azt mutatják, hogy nem lehet egy napon emlegetni munkájuk eredményességét az igazi ragadozókéval. Ami állományjavulást a ragadozók pár év alatt elérnek, azt a leggondosabb vadgazda is csak távolról tudja megközelíteni, 25-30 év munkával -- de mint tudjuk, ilyen vadgazdából egyre kevesebb van, alkoholista, kapzsi rabsicból ellenben annál több. Tudom, miről beszélek, zöldkabátos családból származom, és látom, mi megy...

Ezenkívül ahol van farkas, ott nincs kóbor kutya, kóbor macska. Ez sem utolsó természetvédelmi szempont.

2016. jan. 22. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Hát igen, sajnos hazánk nem a végtelen vadonjairól híres. Nem sok egyed telepedett le nálunk, hiúzból max. 5-10, farkasból egy tucat, míg medvéből állítólag a Karancs-Medvesben van 1-2 egyed.


Egyébként ha a túrázás szabályait (nem térünk le az útról, stb.) betartjuk, nem lesz bántódásunk. Erdélyben is csak ritkán vannak medvetámadások, mégis naponta sok ezer ember túrázik a vadonban.

2016. jan. 22. 13:32
 7/11 anonim ***** válasza:
36%
Én is örülök, csak féltem őket, nehogy valami véresszájú k öcsög vadász lelőjön párat.
2016. jan. 22. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
86%
Azért a medvékkel NAGYON óvatosnak kell lenni! Rendszeresen kirándulok Erdélyben, személyesen még nem találkoztam szerencsére medvével, de az ott élő barátaim rendszeresen, és azért nem elég annyi "tudománnyal" felvértezni magad, hogy "ne térj le a túraútvonalról".
2016. jan. 22. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Hasonlóan Jelekhez, nekem is felemás az örömem, bár nem egészen azért, mint az említettnek.


Bizonyos szinten én is örülök persze, mert szépek ezek az állatok, és jó, hogy ismét itt vannnak kis hazánkban.


Másrészt viszont amíg a társadalom újra hozzájuk nem szokik, egy kis aggodalomra is adhat okot az új felállás. Sok a felelőtlen turista, akik hajlamosak eltévedni az erdőben, és ez esetben már nem csak a kiszáradástól és az esti hidegtől kell tartaniuk, hanem mástól is. Tudom, hogy a vad ragadozók általában messzire kerülik az embert, de van azért néhány helyzet, amikor esetleg néhány sikertelen vadászat után (neadjisten télvíz idején) akár még az emberre is ráfanyalodhat. Ha pedig elkezd majd szállingózni az első hír a "gyilkos medvékről és farkasokról", valószínűleg az emberi félelem (és hülyeség) megint győzni fog.


Szerintem, ha már az állatvédő egyesületek azzal foglalkoznak, hogy honos nagyragadozóink ismét otthon érezzék magukat a hazai hegységekben, a médiának sem ártana egy kicsit ezzel foglalkoznia, és egy kis hasznos tudásbővítéssel megismertetni az embereket ezekkel az állatokkal, és, hogy miként lehet elkerülni a baleseteket.

2016. jan. 23. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Hjam, és rendszeres túrázóként azért elmondanám, hogy gyalogosan nem olyan kicsik azért a hegységeink, és ha valaki felelőtlenül elkóborol a jelöletlen erdészeti utakon, letérve a kijelölt túraútvonalakról, akkor nagyon is könnyű eltévedni, pl a Börzsönyben egész biztosan. (Ott volt is nem is olyan régen hír egy családról, akik bizony pontosan így jártak.)
2016. jan. 23. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!