Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Ti ez alapján a kép alapján...

Ti ez alapján a kép alapján meglepődnétek azon, hogy egy átlagos méretű hím afrikai elefánt kétszer olyan nehéz, mint egy átlagos méretű nőstény?

Figyelt kérdés

Egy átlagos méretű hím afrikai elefánt 3,2 méteres marmagasságú és 6 tonna, egy átlagos méretű nőstény pedig 2,6 méteres marmagasságú és 3 tonna, amit ez a kép barmna színnel mutat:

[link]



2017. okt. 13. 18:46
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Miért lepődnék meg? Az elefántok népszerűek a természetfilmekben, már gyerekként is nagyon sok róluk szólót láttam és általában ezt a méretkülönbséget ott is kiemelték, illetve szépen látszott is amikor egy hím csapódott a nőstényekhez udvarláskor.
2017. okt. 13. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Hát, én meglepődtem amikor megtudtam. Mielőtt megtudtam, n a természetfilmek alapján ránézésre azt gondoltam, hogy körülbelül másfélszer nehezebbek lehetnek a hímek mint a nőstények, nem kétszer.
2017. okt. 13. 19:07
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem egyáltalán nem meglepő, szerintem csak kicsit gyakorlatias szemmel kell nézni.

Ha "térfogatra" nézed, tehát ránézésre, akkor már egy kis térfogat növekedés is óriási tömegnövekedést jelent.


Rengeteg példát hozhatnék az életből. Pl nézz megy egy akváriumot. Pl egy 100×50×50-es akvárium 250 liter.

Ha csak 10 centit számolsz rá minden irányba, egyből 400 liternél jársz (kis híján) pedig ránézésre alig nagyobb.


Vagy kezdj el felfújni egy lufit. Belefújsz mondjuk 20-at, lesz bizonyos méretű. Ha az átmérőjét csak 1 centivel akarod növelni, rengeteget kell még belefújni.


De sok ilyen becsapós dolog van. Most pl lakásfelújításban vagyunk. Plusz 2 centi sittet (vakolat, bármi) leszedni egy aránylag nagyobb felületről, szó szerint tonnákat jelent.


Úgyhogy nekem ránézésre is simán duplának tűnik tömegre a hím elefánt.

2017. okt. 13. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
És az is érdekes, hogy nekem a szürke elefánt (ami a legnagyobb lemért hímet mutatja) viszont simán tűnik kétszer akkorának, mint az átlagos, de az nem volt 12 tonna, hanem "csak" 10,4 tonna.
2017. okt. 13. 21:10
 5/7 anonim ***** válasza:

Az tényleg meglepő.

De ott meg már szerintem olyan tényezők is lehetnek, ha már ilyen extra nagy, hogy pl lehet, hogy jóval zsírosabb is volt. A zsír meg nagyon könnyű a csonthoz, meg az izomhoz képest.

2017. okt. 13. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Persze ez csak feltételezés, meg utólagos okoskodás, ránézésre simán mondanék én is dupla annyi kilót.

De hát ilyen méreteknél már nagyon nehéz tippelni.

2017. okt. 13. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Egy térbeli homogén alakzat (például egy kocka) térfogata az oldalhossz harmadik hatványával arányos. A tömeg viszont a térfogattal egyenesen arányos. Ha a kocka élét a kétszeresére nagyítod, akkor a tömege a nyolcszorosa lesz (2x2x2=8).

Az elefánt is egy térbeli test (bár nem teljesen homogén). Ha arányosan nagyítod, akkor a tömegének a harmadik hatvány szerint kell változnia.

Például ha a 3,2 méteres 6 tonna, akkor a tömeg és a méret köbének hányadosa (6 / 3,2^3=) 0,1831. Ekkor a 2,6 méteres példány tömege = 2,6^3 x 0,1831 = 3,218 tonna lenne (az eltérés adódhat abból, hogy az elefánt hímje és nősténye nem teljesen egyforma felépítésű). Szóval semmi meglepő nincs a számokban.

2017. okt. 15. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!