Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Honnan ered a Perger családnév?

Honnan ered a Perger családnév?

Figyelt kérdés

Vannak ilyen nevű felmenőim. A család egyik fele szerint Somogyból a másik szerint meg Kislődről származnak. De azon kívül semmit nem tudok róluk! Érdekel, hogy ők is betelepültek vagy tőzsgyökeres magyarok-e a Pergerek illetve, honnan ered a név, mi a jelentése!

Nagyon szépen köszönöm!



2019. okt. 20. 14:50
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Perger: A német Berger név délnémet (főként bajor-osztrák) alakja. Lakosnév, (1) olyan ember (család) neve lehet, aki(k) a falun kívül az erdő szélén vagy éppen az erdőben lakott (laktak); (2) olyané, aki egy Berg, Berga, Berge vagy Bergen nevű helyről (településről) származott el.
2019. okt. 20. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Hat biztosan nem osmagyar, ugyanis a Perger a Berger egyik alakja, ami viszont german eredetu, jelentese 'hegyrol valo'.
2019. okt. 20. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Senki0608 válasza:
100%
Hát én Kaposvárról ismerek Perger vezetéknevű embert
2019. okt. 20. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Helynévi eredetű, német családnév. A német berg ’hegy’ jelentésű szó ’onnan/oda való’ jelentésű -er képzős származéka. Magyarul tehát ’hegyi, hegylakó, hegyen lakó’ a jelentése.

A B (Berger, Bergel, Belger, Bergely) kezdetűek Szász és Bajorországból, a P (Perger, Pergel, Pergely) kezdetűek Ausztria területéről valók.

A Perger alak a Balaton környékén és Miskolc–Nyíregyháza körül gyakoribb.

2019. okt. 20. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek! Sokat segítettetek!
2019. okt. 20. 15:56
 6/10 anonim válasza:
Én azt mondom, hogy van egy olyan nem túl sűrűn használt magyar szó, hogy pergel, ami a pörköl szóval egyezik meg, és mondjuk, hogy a pergel a réééges-régi formája, aminek a végén az l úgy lett r, ahogyan a k-ból lett g-é. És valóban p-ből tud b lenni, és fordítva, ezért lehet az esetleges félreértés. Ajánlom Pap Gábor nyelvészet alapjai, című kis videóját.
2020. márc. 3. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, erről még nem hallottam
2020. márc. 3. 21:26
 8/10 anonim ***** válasza:
Magyarul Hegyi. Betelepült az egyik apai ági ősötök.
2020. márc. 6. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Ugyanakkor elgondolkodván még az előzőekben vázolt fejtegetésem okán haladva az jutott eszembe, hogy miként mondtam a perger szónak köze van a tűzhöz, és ha belegondolunk a berger sem esik tőle távol. Ugyanis mind a tűz mind a hegy formáját tekintve, és azt ábrázolandó egy háromszög alakú testet adnak ki. Aztán még ha arra is kitérek, hogy a hegyek amiként képződtek sem állnak messze a forróságtól, tűztől, vulkánok mint olyanok.

Most így rákerestem, hogy németül a pörkölés az mi, és a braten jött ki, amiről eszembe jutott bretagne, franciaország egy vidéke, de említhetnénk a nagy bretagne-t ami nagy-britannia maga, és ezeken a vidékeken éltek a bretonok, akik kelták, akik ahhoz képest ahol voltak keletről jöttek, azért ez a nevük.

Ezen még majd töprengek.

2020. nov. 25. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

#3 Szita Bence gyilkosát Perger nevű kaposvári rendőr fogta el.


Amúgy én meg Kaposfüreden ismerek Perger nevű embereket. :)

2020. nov. 27. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!