Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Van-e családi kapcsolat...

Van-e családi kapcsolat Cholnoky Jenő földrajztudós, MTA-tag, és Csolnoki Ferenc, a veszprémi kórház névadója között?

Figyelt kérdés

Cholnoky Jenő is Veszprémben született, róla lakótelep és utca van elnevezve.


Az arcuk nem hasonlít, bár Cholnoky Jenő szakálla takarja az állát.



#Veszprém #Csolnoky Ferenc #Cholnoky Jenő #ifj.
2019. dec. 22. 21:21
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
nem hinném
2019. dec. 22. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Három gyermeke volt, Béla, Tibor és Ilona.

"A földrajztudós Jenő, annak író testvérei, Viktor és László vagy éppen nagybátyjuk, a veszprémi kórház nevét adó Cholnoky Ferenc, mind ott néznek a kamerába".

[link]

2019. dec. 22. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, nagyon jó!


Most már csak az lesz a kérdés, hogy testvérek -sőt, jó testvérek- vajon mikor, miért kezdték máshogyan írni a nevüket, igaz?

2019. dec. 23. 00:45
 4/18 anonim ***** válasza:
Hát én Rákosira gondoltam, nem dijazták 1949-től, ha így írta valaki a nevét. De ez sokkal korábbi, valószínűleg a földrajztudós megkülönböztetése miatt.
2019. dec. 23. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

4

Én úgy látom, hogy cs-vel született 1853-ban, a földrajztudós meg 1870-ben.

A FS-ön néztem, de nem kerestem tovább vissza.

Elég érdekes.

Lehet, hogy még a nyelvújítással függ össze, aztán volt, aki visszatért az eredeti, hagyományos írásmódhoz, volt, aki hagyta kiejtés szerint.

2019. dec. 24. 01:41
 6/18 Rybar válasza:

A válasz igen! Ifj. Csolnoky Ferenc orvos Jenő nagybátyja volt. Jenő apja Csolnoky László ügyvéd volt, neki volt az öccse az említett orvos.

Nevük írása csak a kor szokásának megfelelő volt, maga Jenő is még Csolnoky néven született, és a századforduló előtt a fivérek illetve a család más tagjai is áttértek a Cholnokys írásmódra.

2019. dec. 25. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

6

Ne haragudj, de a földrajztudós Cholnokynak született, Jenő Bélának, 1870. júl 23-án. Nézd csak meg a FSön, ott van az anyakönyv másolatáról készített kép.

Az apja is Cholnoky (László, ügyvéd)-nek van írva.

A nagybátyja pedig Csolnoky Franciscusnak -német anyakönyvezés idején-, 1853. ápr.9-én. Ez ott van képen a FS-ön. Az ő apja is Csolnoky volt.

2019. dec. 25. 20:31
 8/18 Rybar válasza:
Cholnoky Jenő diákévei során végig Csolnokynak írta a nevét meg az 1888-as érettségijén is így szerepel. Apja pedig a fejléces ügyvédi papírjain is Csolnoky László néven szerepelt világ életében. Az FS anyakönyvet ismerem.
2019. dec. 25. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

És akkor mikor változtatott nevet? Mert annak idején is kellett, nem? Nyilvántartásba vetetni, a más írásmódot.

Különben hogyan vették volna pl. iskolai nyilvántartásba, ha nem a keresztlevelén írt néven?

Nem gondolnám, hogy a piaristák bemondásra írtak volna neveket.

Elég érdekes, nem?

2019. dec. 25. 21:07
 10/18 Rybar válasza:

Nem változtatott gyerekkoraban tudtommal. Az, hogy mi volt az anyakönyvben és valaki, hogy használta a nevét az két dolog. Sokszor van, hogy egy személynek más van a születesibe mas a hazassagiba es mas a halottiba.

Az anyakönyveket sokszor bemondásra irtak, ezert lett annyi fele irasmod.

Az iskolai evkonyv meg ugye nem hivatalos dokumentum. De valoban annak nincs nyoma, hogy pontosan mikortol állt át a csalad a Ch-s verziora.

2019. dec. 25. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!