Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Dédnagyapámat a 2. világháború...

Dédnagyapámat a 2. világháborúban szovjet hadifogságba hurcolták. Hol tudnék utánanézni adatoknak, hogy pontosan hol dolgoztatták, mikor került oda, mikor menesztették?

Figyelt kérdés
Túlélte szerencsére a fogságot, de sajnos már nagyon rég nem él, nem maradt fenn szinte semmi konkrét információ róla erről az időszakról. Személyes vágyam, hogy egyszer eljussak arra a helyre, ahova őt hurcolták. Sajnos csak olyan adatbázist találtam eddig, ahol a szovjet hadifogolytáborokban elhunytak névsora van feltöltve: [link]
2020. jan. 6. 11:58
 1/8 anonim ***** válasza:
83%
Hát én csak dédnagyapám menleveléből tudok infókat, amit dédimama megőrzött.
2020. jan. 6. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg itt:

[link]

2020. jan. 6. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
#2 Köszi, ez nekem is nagyon hasznos volt!
2020. jan. 6. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

HM HIM Irattárat javasolnám még!

Sajnos már nem dolgozom ott, de ott is vannak infók ezen dolgokról.

2020. jan. 6. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
Én is már mindenhol kerestem. Enyém is a szovjeteknék volt hadifogságban, de mivel csak körülbelüli dátumot tudunk, hogy mikor jött haza így nehéz... Nálunk nem maradtak meg levelek mert nagymamám már leány korában elhagyta őket költözés miatt. Engem is érdekelne ha van rá mód megtudni valahogyan. :)
2020. jan. 6. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
58%

Az orosz fogságot megjárt apámnak erős kételyei voltak a lágerek dokumentációját illetően.

Még kiszállítás közben megszökött valaki a vonatról, amikor észrevette a keret, elkapták a legközelebbi vasutast, és bevágták a vagonba. Kizárólag a létszám volt fontos, de az nagyon.

Talán a papírhiány miatt a lágerben, ahol dolgozott, a munkavezetők deszkára írva kapták a napi parancsokat, másnapra azt legyalulták, és írtak rá újat. Ha így dolgozták fel a napi jelentéseket is, a dokumentáció másnapra megsemmisült.

Ha meghalt egy fogoly, csak a létszám érdekelte az őrséget, elkaparták a holttestet, kutya sem kérdezte, hogy hívták.

Amikor szállingózni kezdtek a kinti fogolytemetőkről szóló hírek, csak legyintett, lehet, hogy a kirakatban néhányat létesítettek, ők olyat sosem láttak, szerinte a Vöröskereszt számára utólag, nekik kedvezően papírozták le a történteket.

2020. jan. 6. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
58%

Az enyem Tyumen kornyeken volt a nagymamam szerint.

De javaslom, hogy vegyel egy jegyet a transzsziberiai expresszre vagy ha olcosbban meg akarod uszni, akkor Moszkvabol barmelyik keletre tarto gyorsvonatra es szallj le valamelyik sziberiai nagyvarosban. Nezz korul, onnan utazz ki egy kisebb varoskaba, faluba es eleg pontos kepet kapsz hol lehetett a dednagypapad. A mienkrol azt meseltek, hogy kint volt es egy gazdanak a foldjein kellett dolgoznia eveken at. Aztan annyira jo munkaeronek bizonyult, hogy megprobaltak ottfogni, hazassagot ajanlottak a gazda egyik lanyaval, de o koszonte nem kert belole es 7 ev utan vegre hazaterhetett. Persze lehet nem igy volt tan igaz se volt, de ezeknek es sok masnak sehol sincs nyoma.

Sziberia gyonyoru, de nehez ott elni. Hatalmas es neha a vonat is orakig megy a "nagyon hasonlo" tajon. Ha az erzesre vagysz, hogy milyen lehetett neki ott a messzi videken, akkor ne a reg eldozerolt konkret helyet keresd, hanem barmelyik elhagyatott Sziberia teruletet.

2020. jan. 6. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom kutatsz-e még, de azóta itt van ez az oldal is.

[link]

Lehet hogy már ismered. Most láttam, hogy évekkel ezelőtt hozzászóltam. :) (2-es vagyok)

2023. jan. 11. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!