Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Csepregi családnév honnan...

A Csepregi családnév honnan ered és mi volt a régebbi neve?

Figyelt kérdés
2010. nov. 6. 20:34
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Szudánból, és Mahmud.
2010. nov. 6. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
Ez miért érdekel? Nekem van egy rokonom, akit így hívnak...
2010. nov. 6. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Hát csak úgy érdekel mert most ha így választani kéne akkor a régebbi vagy Csepreghy vagy Tsepreghy lenne.
2010. nov. 6. 22:30
 4/9 anonim válasza:

Történész tudorok szerint (én nem vagyok az, csak olvasgatok), a XV. század környékén alakultak ki a magyar családnevek. Eredetükről szóló könyv is létezik, privát üziben megadhatom konkrétan is.

A "Csepregi" családnév a Vas megyei Csepreg város nevéből alakult ki (mint a helynevekből képzettek általában) – Csepregről elszármazott, csepregi születésű és/vagy -lakós jelentéssel. A -hy végződésű alakját a régies helyesírásnak köszönheti.

--

Üdv.: János

2010. nov. 15. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Értem köszönöm. És ez biztos hogy a Csepregi családnév innen ered, vagy csak tipp volt?
2010. nov. 16. 13:30
 6/9 anonim válasza:

Ha tényleg ilyen komolyan érdekel a téma, akkor keress meg privát levélben (e szövegkeret jobb alsó sarkában lévő linkre kattintva) és megadom a hivatkozott könyv paramétereit!

--

Üdv.: János

2010. nov. 17. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

Magyar irodalom és nyelvészetszakos másodéves hallgató vagyok. Eddigi tanulmányaim alapján szinte teljes bizonyossággal merem állítani, hogy valóban helységnévi eredetű a kérdésben szereplő családnév (olyan értelemben, ahogy az előző válaszadó is leírta már). A további válaszaidra "válaszolva" pedig - ami a kezdőbetűkb változatait illeti - annyit mondanék, hogy bármelyik lehetett (lévén, hogy Kazinczyékig a cs hangot ts-sel is jelölték), és ennek csak lexikonokban bukkanhatsz a nyomára. Az y egy másik probléma, amire szintén nehéz válaszolni. Az egyetemen azt mesélte egyik tanárunk, hogy - mint már talán te is tudod - az ezen betűvel végződő családnevek általában nemesek "tulajdonai" voltak, viszont volt egy időszak a történelem folyamán, amikor egyre-másra "ipszilonosították" az emberek a nevüket, hogy azt gondolják róluk, ők is egy magasabb társadalmi körhöz tartoznak. Így újból a lexikon a megmondója, a te neved melyik csoportba tartozik:)


Remélem, segített valamennyire a válaszom :)

2010. nov. 17. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Igen köszönöm. Én fordítva tudtam hogy az i-y-al végződő nevűek régebben nemesi polgárok voltak.
2010. nov. 18. 18:43
 9/9 Frescobaldi válasza:

A Csepregi és a Csepreghy neveknél csak írásbeli különbség van, azonos családfára utalnak, fentebb jól írták, valóban Csepreg városának nevéből származik a név. Az 1770-es években Mária Terézia adományozott nemesi címet a családnak.

Az ipszilonos változat feltehetően ezután honosodott meg, akik ezt később elhagyták, egyszerűen visszaálltak az eredeti írásmódra.

2016. dec. 28. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!