Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Mennyire megbízható a FamilySe...

Mennyire megbízható a FamilySearch személy keresője?

Figyelt kérdés

Mi a véleményetek érdemes vele családfát kutatni vagy csak jó támpontok megállapítására hasznos?


Kinek mi a tapasztalata?


Köszönöm a válaszokat!



#család #családfa #kutatás #családfakutatás #ős #FamiySearch #családfakutató programok
2013. máj. 13. 08:22
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A keresö jó, de rengeteg az elirás a nevekben.


Ennek több oka van, részben az eredeti anyakönyvek annyira rosszul olvashatóak, hogy az esetek felében nem lehet eldönteni, milyen név is van ott pontosan, másrészt a legtöbbet nem olyanok digitalizálják, akik az adott nyelvet jól beszélik, illetve az ottani neveket ismerik. Ezen kivül a legtöbb anyakönyvet akik irták eredetileg, sokszor teljesen olvashatatlan irással rendelkeztek, és a legtöbb nevet csak hallás után irták le valahogy, de nagyrészt nem úgy, ahogy kellett volna.


Elindulni lehet ennek alapján, sok mindent meg is lehet találni, de van tévedési lehetöség böven.

2013. máj. 13. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Én a hagyományos módon kezdtem a családfakutatást, tehát először voltak a levéltárba futkozós évek és csak úgy a 2009-es évek tájékán botlottam bele az oldalba. Annyira remek ez a program, hogy azt le sem tudom írni. Olyan ősöket találtam meg vele, amit a hagyományos módszerrel talán sosem sikerült volna. Pl. a család elköltözött egy másik vármegyébe, de ezt az általam kutatott településen nem jegyezték, viszont a fs adatbázisa tartalmazta és majdnem kiugrottam a bőrömből, amikor a levéltárban aztán egyértelmű lett, hogy ezek a személyek tényleg a felmenőim. Az adatbázis nélkül soha nem találtam volna meg őket, hiszen én csak abban a néhány fíliában gondolkodtam, ami a környéken van.


Szépszülőkig bezárólag találtam meg az ősöket az addig még nem kutatott ágakon. Tehát így tálcán kínálnak 3 generációt (déd, ük, szerencsés esetben a szépszülőket is megtalálhatod) az 1895-től kezdődő digitális anyakönyvekben. Ez számokban azt jelenti, hogy kb. 45-50 különböző anyakönyvet találhatsz meg a rendszerben, ha kitartó vagy. Ezekben már viszonylag kevés az elírás és konkrétan láthatod, hogy mi a szitu.


Csatlakozva az előttem hozzászólóhoz, sajnos tényleg sok a hiba az 1895 előtti, csak a születést tartalmazó részben, de egy idő után rutinszerűvé válik a keresés. Érdemes a magánhangzókat és a mássalhangzókat is cserélgetni, pl. Kovács Andrásnál így: First names: and*; Last names: Kov* or Hov* or Kav* or Hav* or Kev* or Hev* or *vats or *vacs or *vach or *vots or *vocs or *voch . Esetleg, ha így sem találjuk a keresett személyt, akkor beállításoknál kijelölünk egy bizonyos időszakot és végiglapozzuk az oldalakat és elképzelhető, hogy 'Bavács'-ként ott lesz. Innentől kezdve már nincs is más dolgunk, csak elmenni a levéltárba és leellenőrizni, hogy ez tényleg az a személy-e, akit kerestünk.


Szóval az 1895 utáni fotón látható anyakönyvek 100%-ig megbízhatóak, ugyanazt látod a levéltárból kikért iratokban is, az 1895 előttieket muszáj mikrofilmen, vagy papír alapú anyakönyvben is megnézni.


A kétséges személyeket is könnyedén meg lehet nézni. Mondjuk az adott településen 3 ember született azonos névvel ugyanabban az évben, a fs rendszerben kikeresed az ősöket, külön családfákon elkülöníted, aztán később a házassági és a halálozási alapján már be tudod lőni a tényleges személyt, amihez persze szükséges a levéltári kutatás.


Nagyon ajánlom és mindenkit buzdítanék!

2013. máj. 13. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
rakerestem magamra. En miert nem vagyok benne?
2013. máj. 23. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
utolsó: azért, mert a születések 90 évre vannak titkosítva. gondolj bele, ha minden adatod fenn lenne, azzal visza lehetne élni.
2013. máj. 23. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
nem találok senkit, akárkit keresek rajta... :(
2013. máj. 24. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Célszerű az ükszülőktől visszafelé, 100%, hogy a 16-ból találsz valakit.
2013. máj. 24. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Pont azért akartam a nagyszülőket meg a dédszülőket, mert nem tudom az ükszülőknek a nevét sem:)
2013. máj. 24. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A dédszülők születési és házassági (esetleg még a halálozási is) anyakönyvi kivonatát megtalálhatod itt: [link]

Vármegyét kell választani, meg kell nézni, hogy pontosan milyen településen éltek az ősök (vagy a feltételezett települést), melyik fíliához tartozott, aztán mehet is a lapozgatás. A házasságiknál fel vannak tüntetve a szülők nevei, ami azt jelenti, hogy akár 16 ükszülődnek akadhatsz a nyomára!

2013. máj. 24. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Köszi a linket!
2013. jún. 15. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!