Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Családkutatás közben sok...

Családkutatás közben sok leszármazott ág kerül elő, akiknek 8-9 generációval ezelőtt van közös felmenője, miközben a köztes, Nagy és Dédapa alatti rengeteg felmenőktől egy ma élő leszármazottal sem "találkozol", ez gyanús?

Figyelt kérdés

Adott egy a múlt század közepe felé összeállított nagy családfa. Az emlékezeti és első 4-5 generáció szinten szépen működik, a ma élő leszármazottak is sorra megkerülnek és a köztük lévő közelebbi rokoni szálak is.


Viszont ezen kívül a ma élő családok családfája, amiket eddig láttam, mind csak 8-9 generációval ezelőtt találkozik. Hol az 5., 6., 7. (visszafelé számozva) generációból származó rengeteg leszármazott?


Azért kérdezem, mert az ember emlékezeti (hobbi) "kutatás" során nyilván elmondja mindenkinek, hogy mit tud, meg azt is, hogy ez nem 100% és ne vegyék biztosra.

Viszont rengeteg ember megismeri egymást közben, barátságok is szövődnek. Ez így már elgondolkodtató, mert mi van, ha emberek később megtudják, hogy ők mégsem távoli (8-9. gen.) oldalági, hanem mondjuk 3-5. gen. oldalági leszármazottak.


A törvény (BTK 199. § (1)) szerint két oldalági leszármazott, pláne, ha 7-8-9 generációval ezelőtt van kapcsolódás, simán házasodhat, csak az egyenesági a vérfertőző. Ugyanakkor az ember máshogy tekint egy olyasvalakire, akivel 300 évvel ez előtt van közös ősapa, mint arra, aki pl. a Dédapjának testvéreitől származott le.... és itt már érzek némi felelősséget.


Gyanús, a családfa, mert a 4-5. generáció előtt, csak levéltárban lehetne ellenőrizni, de ezt eddig, még nem tettem meg. Vannak benne adatok, amit még levéltárban se nagyon lehet megtalálni, csak egyházi könyvekben...

Félek, hogy valakinek az a mániája, hogy mindenkit, aki csak létezik ma az adott családnévvel, ugyanahhoz az ősapához visszavezessen!

Ha az ember, véletlenül évekig fals infókat ad, abból elég nagy bonyodalom támadhat...

Mekkora felelősség a családfakutatás? Köszönöm a válaszokat, tapasztalatokat!



2016. okt. 1. 04:12
 1/2 anonim válasza:

mozaikcsalád, vagy patchwork család :

fogalma: A mozaikcsalád egy olyan életközösség, amelyet egy szülő és gyerekei, valamint egy másik ellenkező nemű felnőtt alkotnak, amely felnőtt esetleg szintén hozhatja saját gyermekeit a családba. Lényeges, hogy van legalább egy olyan felnőtt, akinek a gyerek(ek) a saját biológiai gyermeke(i) és ez(ek) a gyerek(ek) a másik felnőttnek nem biológiai gyermeke(i).

Napjainkban a válások száma növekvő tendenciát mutatnak, és sajnos ezek a fogalmak ma már egyre ismertebbé válnak. Amikor még nincsenek gyerekek "viszonylag könnyebb" egy kapcsolatot befejezni...

De ha már egy több tagú családi közösség bomlik meg, akkor az sokkal bonyolultabb és érzelmileg sokkal megviselőbb mindenkinek

mozaikcsaládok számos sajátos nehézséggel,bonyolult struktúrájukból fakad.pl: az új pár a párkapcsolatot és a gyermekkel való kapcsolatát is most egyidőben alakítja ki. ebből lesznek olyan sajátos buktatók, amelyekre lehet és érdemes felkészülni.

felkészüléssel nagymértékben csökkenthetjük a feszültségeket,sok fölösleges sérüléstől megkímélhetjük magunkat és családtagjainkat is.

ez a család különböző részekből áll, mely részek megtartják saját jellegzetességüket, különállásukat, ugyanakkor végül egy összetartozó egésszé állnak össze.

mesék : Hamupipőke és hófehérke

gonosz mostoha fogalma aztán elterjedt a köztudatban, és ez a kialakult kép a mai napig terheli a mozaikcsaládokat.

Éppen ezért ha harmonikus mozaikcsaládban szeretnénk élni, akkor érdemes figyelmet és energiát fordítanunk arra, hogy jobban megismerjük a mozaikcsalád működésének dinamikáját, sajátos buktatóit, nehézségeit és örömeit. Mert igen, nem csupán nehézséget, hanem sok örömet is átélhetünk mozaikcsaládunkban.

2016. dec. 3. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

1.: Kedves válaszoló, a fenti kérdésben a Dédapa generációja 100 évvel ezelőtt, a 8-9. generáció, pedig 300 évvel ezelőtt született!


Ha nem lenne érthető, a gondom az, hogy "hiányzik" jó 150-180 év a családfából, azaz ennek a kb. másfél évszázadnak látszólag ma semmi nyoma nincs! Gondolom érted, attól "félek", hogy valaki, vagy valakik a ma élő leszármazottakat és az ő emlékezeti családfájukat számba véve csináltak egy családfát, ahol jó 300 évvel ezelőtt futnak össze a szálak. Hogy történhetett ez?


Mondjuk úgy, hogy a II- vh idején, vagy utána féltek attól, hogy valamiért elhurcolják/kitelepítik őket otthonaikból és igazolni igyekeztek származásukat

(II. vh. alatt a nyilasok -Holokauszt-, utána a kommunisták -lakosságcsere, kitelepítések, málenkij robot- vittek végbe hasonló tetteket).


Ennek fényében, megmagyaráznád, hogy a napjainkban egyre gyakoribb "mozaikcsalád" hogyan magyarázza a kérdésben feltett problémát?


Ha nem tudod megindokolni, abban az esetben az 1. válasz egyszerű trollkodás. Szépen bemásoltad valahonnan. Idézőjelek nélkül, ráadásul! Kérlek, legalább a forrást tüntesd fel, mert anélkül ezt így rögtön törölheti is a Moderátor.

2016. dec. 5. 00:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!