Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Milyen eredetűek lehetnek...

Milyen eredetűek lehetnek ezek a családnevek, amelyek a családom őseié voltak?

Figyelt kérdés

Tehát van egy-két név aminek az eredetére lennék kiváncsi.

Nagyapai és nagyanyai ágakon a "Koncz" név érdekelne, de kétség kívül egy ősi magyar családnév lehet.

Egy másik a "Becze", ezzel a névvel meg sohasem találkoztam csak a mi családunkban. (Itt az őseim örmény katolikusok voltak kb. a 1. Világháborútól vagy későbbről)

Ezután pedig az "Albert" név érdekelne. Ez lehet német? Német nyelvben ez a név igaz, hogy egy vezetéknév, de mégis! (Adalbert) Ezt a nevet az üknagyszüleim viselték, az ők vallásukkal nem vagyok tisztában.



2017. máj. 5. 18:34
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Még egy hozzátevendőm lenne. Erdélyből származó családokról van szó. Egy része Nagyvárad, másik része pedig Székelyföldről.
2017. máj. 5. 18:42
 2/16 anonim ***** válasza:
31%

Írd be a keresőbe: "Koncz név eredete" stb...

Nem nagy varázslat, meg tudod csinálni!


Felénk van egy halom Bencze vezetéknevű, úgyhogy nem valami ritkaságról van szó.



Íme egy példa:


"Bencze


Családnév: Több forrása is lehet e névalaknak. Létrejöhetett valamely Ben- kezdetű keresztnevünk, a ’jónak mondott’, illetve ’áldott’ jelentésű latin Benedictus > Benedek vagy a héber eredetű [Beehn yah meen (Bínjamín)] ’jobb kezem fia’ jelentésű Benjámin keresztnév -cse kicsinyítő képzős változatából, mivel a cs hangot hosszú időn keresztül cz betűvel is írták, majd később (helytelenül) c-nek ejtették. Sokan azonban valószínűbbnek tartják, hogy a ’győztes’ jelentésű latin Vintentius keresztnév rövidült és ikerítődött Vincenc ~ Bincenc, majd tovább rövidült Vince ~ Bince > Bence formára. A -ce végződést később képzőnek fogta föl a nyelv, s más nevek végére is kitette, így a Benedek, Benjámin nevek Ben- rövidülése után is. Vagyis a Bence bece jellegű (hypocoristicus) név több keresztnévből is kialakulhatott. Mindenképpen ebből a becenévből lett apanévi családnév, jelentése pedig ’Bence nevű személy fia, leszármazotta’.

Változatok

Bence, Bentze"

2017. máj. 5. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

A mi családnevük az nem Bencze, hanem Becze. Az Albert családnév el nem találtam az interneten semmiféle magyarázatot. A Koncz pedig a régi magyar írásmód miatt van cz-vel írva.

De a Becze és Albert nevekre nem találtam magyarázatot.

2017. máj. 5. 18:50
 4/16 anonim ***** válasza:

A telejsségigénye nélkül: [link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Csak annyit írtam a keresőbe, hogy Becze családnév.

2017. máj. 5. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Az én próbálkozásaimra teljesen más találatokat adott a keresőm.

Akkor a Becze elvekben egy régebbi nemesi család. Magát az örmény katolikus vallást nem értem, hogy mi okból voltak őseim ebben a vallásban, hiszen már vagy 3 generáció óta nem tartjuk ezt a vallást. Ahol régebbi Becze őseim éltek meg most is áll a templom és az ottani örmény temetőben vannak eltemetve. (Amit az ottaniak nem tudom mi okokból, de zsidó temetőnek hívnak)

2017. máj. 5. 19:52
 6/16 anonim ***** válasza:

" hogy mi okból voltak őseim ebben a vallásban, hiszen már vagy 3 generáció óta nem tartjuk ezt a vallást. "


Kevered az okot és okozatot, a sorrendet.

Az őseid vallásosak voltak, de a legközelebbi három generáció már nem.

Tudnod kellene, melyik vidéken éltek, honnan jöttek.

Hogy egyes népek, családok milyen vallásban élnek, az nagyon sok mindentől függ.

Például Európában, nálunk is a kazárok tértek át a zsidó vallásra. Tehát akik Nyugat-Európában, a Kárpát-medencében magukat zsidónak hiszik, vallják, azok valójában kazárok.

A nevek lehetnek felvett nevek is, tehát egy örmény is választhatott magának Konc (Koncz), Bece (Becze) vezetéknevet.

/Csak példának, hogy sok zsidó család bevásárolta magát, vagy beházasította a lányát tönkrement nemesi családokba, és felvették a nemesi család nevét.

Ezt abból az okból is tették, mert akkoriban csak nemesi családok sarjai jutottak vezető pozícióhoz politikai és gazdasági területeken./

Tehát a vallás alapján is visszagöngyölíthető, hogy a családod múltjában van egy örmény ág, de feltehetően magyar nevet vettek fel.

2017. máj. 8. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Erdélyben az Albert nevet a szászok használták, használják.

A németeknél nem vezetéknév, hanem szintén keresztnév.

Albert főherceg is ezt példázza.

2017. máj. 8. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

"most is áll a templom és az ottani örmény temetőben vannak eltemetve. (Amit az ottaniak nem tudom mi okokból, de zsidó temetőnek hívnak"


Az örmény is kereskedő, vándorló nép volt.

Idehozok neked egy másik kérdéshez tartozó hozzászólást, ami összefügg a te kérdéseiddel:


". A zsidók sem tiszta semiták. A zsidók több embertípus keverékéből jöttek létre, ennek csak egyik része volt a semita (tehát a pusztai arab, beduin), azon kívül fekete afrikai és előázsiai fajok is szerepelnek a zsidóság komponensei között. Ilyen előázsiai faj volt a hettita, amitől örökölték a zsidók a nagy orrot, a csapott homlokot. Az örményekre ugyanez igaz, a nagy orr például. Ez azt jelenti, hogy az örmények többsége hettita (előázsiai) fajiságú, ez tehát közös bennük a zsidósággal, de nem semiták.


3. A középkorból ismert a szólás, "egy örmény felér 3 zsidóval", ami a kereskedelemre vonatkozott. Tehát az üzleti érzékük ugyanolyan mint a zsidóké, ennyiben közösek, ez amúgy megint csak lelki tulajdonság és nem faji.


Összegezve: nem, az örmények nem semiták, nem zsidók (de nem is europidok a szó mai értelmében), de ugyanazok a faji komponensek, amik a zsidók között megvannak, az örmények között is nagy százalékban szerepelnek."


Ezért nevezik azt a temetőt "zsidó temetőnek".

2017. máj. 8. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek!

Végülis megtudtam, hogy az őseim voltak akkoriban a leggazdagabbak ott a környéken (malom, olajprés stb.).

Üknagyapám kereskedő és boltos volt, üknagyanyám pedig bába (szülésznő, orvos).

Mégegyszer köszönöm mindenkinek, hogy próbált segíteni és segített is!

2017. máj. 8. 20:03
 10/16 anonim ***** válasza:

..hogyan kerestél utána? Családfa-állítóval vagy magánban?:) Érdekelne, mi is ugyanez /Nagyvárad, Csíkszereda/ a származás és örmény nevünk van..!

Régóta gondolkodom én is köztünk volt Veres, szintén örmény név!

2017. máj. 11. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!