Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A magukat magyarnak vallók...

A magukat magyarnak vallók kb. hány százaléka visel idegen (főleg szláv és német) eredetű családnevet?

Figyelt kérdés

Lehet hülye kérdés ez,de tényleg érdekelne engem. Erdélyi magyaroknál tudtommal csak olyan egy-néhány százalék az ilyen nevűek aránya,de Magyarországon gondolom ennél jóval magasabb főleg nagyvárosokban és Pesten.

Még mielőtt valaki ezzel vádolna nem rasszista célból teszem fel a kérdést.



2017. nov. 10. 16:50
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
91%
Nagyon sok magyarnak ( nem csak annak vallóknak) van idegen vezeték neve Magyarországon. Pl. Blazsovits, Damjanics, Hahn,Ivanovics, Ispánovity
2017. nov. 10. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
94%
Szerintem elég sok 5-10% is ahogy az ismerőseimre gondolok.
2017. nov. 10. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
96%
Attól tartok, hogy a kérdés megválaszolása a pongyola megfogalmazás miatt szinte lehetetlen.A "magyarnak valló" megfogalmazás a világ egészére vonatkozik, vagy csak Magyarországra ? A név apai ágon megy tovább, tehát eleve csak "féligazságot" lehet válaszolni. Aligha hiszem egyébként, hogy az erdélyi magyarokról írtak igazak, hiszen pl. az Ábrahám családnevet milyen eredetűnek tartja a kérdező ? Arról remélhetőleg nem felejtkezik el, hogy Erdély, a Partium és rokon területek az ország három részre szakadása alatt nyilván megőrizték a régi neveket, de Mária Terézia betelepedési határozata után a német nyelvű területekről származók aránya megnövekedett. Ugyanebben a korban, amikor a magyar Királyság területe szinte csak a Felvidékre és Ny-Dunántúlra korlátozódott, akkor ott a német eredetű családnevek aránya nőtt. Ráadásul mit kezd a kérdező a nyilvánvalóan magyarosított családnevekkel ?
2017. nov. 10. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim válasza:
32%

A Magyarországon élőkre gondolok természetesen,az erdélyieket csak mellékesen említettem meg.

Tényleg lehet rossz kifejezés a magukat magyarnak vallók,mert attól még,hogy valaki statisztikailag magyar még lehet,hogy nem tartja magát teljesen magyarnak.

Úgy értem hogy mondjuk ha végignyálaznám a telefonkönyvet hány %-nyi idegen nevet találnék vajon ?


A magyarosított nevekkel valóban nemigen lehet mit kezdeni,max annyit hogy ha tudjuk,hogy mondjuk 30%(most csak mondtam egy számot)az idegen nevűek aránya ahhoz még pár százalékot hozzászámolunk. A névmagyarosítás túlnyomórészt zsidókat érintett egyébként,ha jól tudom.


Az Ábrahám családnévről annyit hogy az csak keresztnévből lett vezetéknév hiába zsidó eredetű maga a keresztnév a viselője simán lehet echte magyar.

2017. nov. 10. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim válasza:
29%
Bocsi a másik fiókomból válaszoltam a kérdésre én vagyok a kérdező :D
2017. nov. 10. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Tévedsz, a magyarosítás föleg nem a zsidó, hanem a ténylegesen német származásúakat érintette, mert német családnévvel nem kaphattak állást már a 48-as harcok után sem, meg késöbb is többször volt ilyen megkülönböztetés - csak akinek magyar neve volt, azt alkalmazták.


Emellett a családnév - az egyik korábbi válaszolóval ellentétben nem a nevek fele, hanem jóval kisebb hányada, mert a nagyszülök esetében ez már csak egy negyed, az ö nagyszüleik esetében egy-tizenhatod és így tovább - az 1700 évek körülre visszavezetve a hivatalos családi név a családban ténylegesen elöforduló nevek 1/32 - 1/64-ede, szóval nem igazán sokat mond ki a család nemzetiségéröl.

2017. nov. 10. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
70%

3#

A második világháború után telepítették ki a svábokat, akkor magyarosítottak rengeteg nevet.

[link]


Sváb faluban lakunk. :) Itt rengeteg a német eredetű családnév. Sok esetben már az 1700-as évektől itt éltek az őseik, a temető fejfák, az I. és II. Világháborús emlékmű is tele az utcában lakó családok neveivel.

Akkor az most minek vallja magát, akinek már generációk óta itt él a családja?

Kevésbé magyar, mint az a Szabó vagy Kovács, aki 56-ban külföldre ment és a gyereke már csak franciául vagy angolul beszél? Vagy aki most ment ki, és eszébe sincs visszajönni?

A magyar nem egy rassz, nem lehet így megközelíteni és meghatározni, hogy ki magyar meg ki nem. Nyugodj bele, hogy van húzott szemű és csokibőrű magyar is. ;)

2017. nov. 10. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

A lakóhelyemen és a mellette levő falukban nagyon sok sváb származású ember él, így sokszor szinte a falu minden lakója ilyen névvel rendelkezik, emellett sok sváb hagyományt és programot szerveznek.

Visszatérve tekintve, hogy a nagyszüleim idejében elég sok gyerek született egy családba (7 a rokonaim esetében) így sokan továbbadták a nevet.

Valamint szintén a rokonságomat tekintve, sokan házasodtak német állampolgárokkal, így egyre többen lettek a faluban német vezetéknévvel. Ismétlem viszont, hogy sok település is érintett ilyen téren.

2017. nov. 10. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
62%

7.


Tévedsz, nincs "húzottszemű meg csokibőrű magyar". Kérdezd csak meg azt a felmenőjét, akitől a húzott szemet vagy a csokibőr kapta.


Mi van a magyar arisztokratákkal; számítanak? Az aradi vértanúk?


A reformátusoknál nyilvánvalóan kevés a nem magyar név. A katolikusoknál keveredtek a nemzetiségek. Az erdélyiek meg már nem jó minta, mert a szocializmusban a románok eladták pénzért a náluk élő németeket-zsidókat No-nak meg Izraelnek.

És sok cigánynak is magyar neve van.


A legnagyobb magyarosítási hullám először 33-34-ben volt.

2017. nov. 11. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:
100%
Apukám horvát, de teljesen magyarnak mondja magát. A nevét meg már rég magyarosítta.
2017. nov. 11. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!