Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Hol kezdjem a családfakutatást?

Hol kezdjem a családfakutatást?

Figyelt kérdés
Rokonokat már megkérdeztem ez ügyben, de most tovább kellene lépnem, hogy levéltárba kellene menjek, de nem tudom melyikbe! A Pestire gondoltam de abból is van több, ezért vagyok elakadva, na meg mivel vannak felmenőim több helyről. Nem szeretnék sokat utazgatni (több száz km). Ezért lenne jó egy helyen keresni ezeket lehetőleg. Nem tudom mi legyen most! És vegyesen van közte 1895 előttiek és utániak is. Familysearchon is kerestem, de sok anyakönyv nincs feltöltve a kutatható időtartalmúakról se vagy pedig sérült a fájl.

2018. szept. 25. 18:39
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

De ez nem így működik ám, hogy nincs kedved több helyre menni.


Pesten egy levéltár van, ahol anyakönyvi kutatást végezhetsz, a Pest megyei.


A fővárosi levéltár és az országos levéltár és annak telephelyei nem őriznek ilyen adatokat.

2018. szept. 25. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
0%
Minek ez?
2018. szept. 25. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Regisztrálj erre az oldalra (ingyenes): [link]


Kiindulási alapnak jó, de korlátozott a fent lévő adatok elérhetősége. Viszont az egész ország területéről találhatsz adatokat.


Nincs olyan sok levéltár Budapesten:

- Magyar Országos Levéltár

- Budapest Főváros Levéltára

- Pest megyei Levéltár

Utóbbi kettőben értelemszerűen csak az adott helyre vonatkozóan tudsz keresni. Az országos honlapján nézz körül, sok jó tanáccsal szolgál, és van tájékoztató is arról, hogy náluk pl. milyen anyakönyvek érhetőek el.

Náluk mikrofilmen, illetve ezek digitalizált változatában tudsz keresgélni, le van írva annak a menete is az oldalon, hogy hogyan kell kikérni. Nem lehet csak úgy egyszerűen besétálni, előre le kell kérni, kapsz értesítést, hogy mikortól érhetőek el az általad keresett anyagok és akkor mész oda. Be kell iratkozni, csak úgy kutathatsz.


Jó tanácsok:

- ne össze-vissza kapkodj az ágak között, hanem módszeresen haladj: először az egyik ágat próbáld meg feltérképezni, majd sorban a többit

- visszafelé haladj az időben, az ismert rokonok adatain keresztül, ne rögtön az 1700-as évekből keress adatot, mert nem fogod tudni beazonosítani.


Ha van még kérdésed, szívesen segítek. Én évek óta kutatok, szóval nem lehet nagyon gyorsan haladni, főleg ha az ember főállásban mással is foglalkozik. Idő, energia és türelem kell hozzá. Az eredmény megéri (nekem legalábbis), mert érdekes. Én az 1700-as évek közepe tájáig tudtam visszamenni egyelőre csak 1 ágon, a többi még folyamatban van.

2018. szept. 25. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

a familysearchra már regisztráltam. Elég hiányos sajna.

és azért is keveredtem meg, mert van Óbudán is valami mikrofilmolvasó levéltár. Vagy ezeket az országos széchényibe is kutathatóm-e esetleg? és csak az 1895 előttieket tudom kutatni vagy az az utániakat is esetleg? vagy az 1895 utániakat külön levéltárakba netán?

2018. szept. 25. 21:24
 5/15 anonim ***** válasza:

A Széchenyi az könyvtár, ne keverd!

Óbudán a Lángliliom utcában van a kutatóterem, ott lehet a mikrofilmeket kikérni.


A FS-ön ne az indexelt listát nézd, hanem az anykönyvek filmjeit. Nem minden adatot indexáltak még, pl. a házasságiakat egyáltalán nem.


A search menüpontban a catalogon keresztül próbáld keresni.

Ha nem megy segítek, akár privátban is megírhatod, hogy melyik területeről mit keresel, odavezetlek.

2018. szept. 25. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

1895. októberétől létezik Magyarországon a polgári anyakönyvezés, előtte csak az egyházi anyakönyveket lehet keresgélni.

Ezek az 1895. előttiek vannak mikrofilmen az Országos Levéltárban, azokat ott is tudod kutatni. Tudnod kell, hogy nagyon időigényes, nyitástól zárásig érdemes időt szánni rá, különben oda se menj. Főleg ha messze laksz, mert a közlekedés arra szörnyű, ha nem kocsival mész. Érdemes utánanézni, hogy melyek azok a mikrofilmek, amiket már digitalizáltak is, mert azok belső hálózaton más levéltárakban (pl. akár a Pest megyeiben is) található számítógépes terminálon is nézegethető. Számíts rá, hogy némelyik nagyon nehezen olvasható, értelmezhető, főleg, ha római vagy görög katolikus. Előbbi többnyire latinul van, utóbbi meg még cirillbetűs is lehet.


Halotti anyakönyvek korlátlanul, házasságiak 86 év, születésik pedig 130 év után kutathatók. Magyarul: születésit 1895. utánit igazából nem lehet. Ettől függetlenül a FS-ön elég sok fent van, érdemes átnézni.

2018. szept. 25. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
most akkor melyikbe iratkozzak be az óbudai központba vagy a széchényi könyvtárba?
2018. szept. 25. 22:26
 8/15 anonim ***** válasza:

A Széchenyi az könyvtár, oda hiába iratkozol be.


A mikrofilnek kikérése amúgy több ezer ft, ezt jobb ha tudod.

2018. szept. 26. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

A Széchenyibe ne iratkozz be. Abba kell, ahová mész kutatni. Vagy az országosba vagy Pest megyeibe. Ha mindkettőbe kell menni, akkor mindkettőbe be kell iratkozni.


Utolsó, ne beszélj zöldségeket! Egyetlen fillérbe sem kerül a mikrofilmek kikérése. Talán a beiratkozásnak van valami minimális költsége, őszintén megmondom, nem emlékszem rá, pedig a Pest megyeibe alig több mint 1 hónapja iratkoztam be.

2018. szept. 26. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Pesten belül biztos nincs költsége, de vidékre a leküldés kb. 4500 ftos postaköltségét a kutatónak számlázzák ki.
2018. szept. 26. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!