Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Névváltoztatáskor mik a...

Névváltoztatáskor mik a "szabályok"? Hogyan működik ez? Mi a menete? "Mennyibe" van?

Figyelt kérdés

Szeretném megváltoztatni a nevem, de nem tudom milyen szabályok vannak rá. Tudom, "nézd meg a szabálykönyvet", de én most olyan emberektől várok néhány evidenciát akik vagy átestek már ezen, vagy sokat jártak a téma után és "zanzásítva" elő tudják itt adni.


Keresztnévnél amennyire tudom a magyar keresztnevek közül bármi választható. A mostanit utálom, mert túl átlagos(sá kezd válni) és nem akarok 30 év múlva gyerekkorom "Józsibácsi-Marinéni" klónseregéhez hasonló lenni (anyám melóhelyén 14 Mária van, gyerekkoromban pedig szinte minden bácsi Józsibácsi volt). Meg a "története" amit még utálok, mert egy számomra szomorú dolog. Plusz még "Bibiliai" is ami újabb mínuszpont.


Vezetéknél viszont nem tudom mik a szabályok. Csak szülőké választható, esetleg nagyszülőké is...? Talán bármely felmenőé...? Esetleg bármilyen ami jól hangzik? Anno a zsidók pl. akármilyen vezetéknevet választhattak lásd "Acélvári" "Sáska" meg ilyesmik. (Bár többségük csak sima Kovács meg Fekete lett...) A sajátom nem tetszik, mély hangrendű, lehangoló. Azonkívül túlsáűgosan "köt" apám rokonaihoz akik eléggé...hmmm... legyen elég annyi, hogy inkább ne. De legalább nem valami szláv nyelvtörő, hanem magyar.


Illetve szeretnék ezáltal függetlenné válni, nem hordani "kötelezően" azt amit nem én választottam. (Egy ideig gondolkodtam, hogy valahogy semleges állampolgárrá válok, mert nem illek bele az egymillió alkoholista nemzetébe...


Hová kell menni ezügyben? Mennyibe kerül? Miket kell átíratni, kellenek-e különengedélyek?



#névváltoztatás #tehermentesség #függetlnség #nem én választottam #szabadulnék tőle
2018. dec. 10. 22:32
1 2
 1/14 Metionin ***** válasza:
25%
Keresztnévkor ha magyart akarsz (ami a jelenlegi utónevek listáján szerepel) azt simán beadod és annyi. Vezetéknevet nem tudom pontosan de elvileg felmenőid nevét választhatod vagy olyan nevet ami nem védett pl. Kossuth. Hogy mikor választhatsz csak a felmenőid közül és mikor mást is, azt nem tudom. Kb. 3 hónap alatt bírálják el, 10 ezer ft. a költsége. Az új anyakönyvi kivonatoddal csináltathatsz új iratokat de bizonyítványokat nem kell. Ja és anyakönyvi hivatalba kell menni.
2018. dec. 10. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
90%

Vezetéknévként bármi választható, ami magyar név, és nem lehet történelmi helyesírással felvenni. (y a végén pl.)

Nem kell, hogy valamelyik felmenőd, rokonod neve legyen.

2018. dec. 10. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
74%

Először is ha nem vagy nagykorú, szülői engedély kell.

A vezetéknév megváltoztatásának kerelmet indokolni kell. Nem lehet történelmi név, idegen vagy régies helyesírású, hires ember neve, vagy túl gyakori név. A kérelem költsége 10e forint

Az összes iratodat le kell cserélni. Mindenütt, ahol a régi név szerepel be kell jelenteni és -át íratni: iskolai bizonyítvány, diploma, vízszolgáltató, bank, albérleti szerződé s, stb

2018. dec. 11. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
64%

Több tévedés is van a válaszokban.

Elöször is olyan keresztnevet választasz, amit akarsz, és ami MO-on anyakönyvezhetö.

A vezetéknévnél nem kell semmiféle csládi vonatkozás, szabadon választhatsz bármilyen magyar nevet, kivéve történelmi személyek nevét, a helyesírás nem lehet régies, és nem lehet a jelentése negatív vagy trágár.


A névváltoztatás feltétele, hogy nagykorú legyél (ez elött mindkét szülö beleegyezése szükséges), és 10000 Ft a kérvényezés díja.

Az engedélyezés utántól ez a neved, a korábbi nevedet sehol nem kell megadni vagy használni, mert az már nem érvényes.

2018. dec. 11. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
64%
A 4-es vagyok: még egy pont, a névváltoztatás indoklására nem kell több, mint hogy neked nem tetszik a meglévö neved, ennél több nem kell, azaz teljesen formális dolog.
2018. dec. 11. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
61%
hát ehhez csak annyit fűznék hogy a nevedet megváltoztathatod de az állampolgárságodat nem, csak mert te "nem érzed magad annak" jesszus jóhogy nem már.. a nemekkel kapcsolatban elkezdték ezt a baromságot mostmár állampolgársággal is ez lesz? xd akkor megyek Amerikába azt' megmondom nekik adjanak állampolgárságot mert "amcsinak érzem magam".. 🤦🏻‍♀️ ne legyél már hülye fiam.
2018. dec. 11. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
78%

Én is a név változtatáson gondolkozom.

Most Galambos István vagyok, akkor lehetnék Ga istván.?

Mert akkor az asszonyt meg Gané-nak hívnák.

2018. dec. 11. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Metionin ***** válasza:
89%
A bizonyítványokat nem kell cserélni, ne írjatok már hülyeséget. Be kell mellé mutatni a névváltozásról szóló okiratot és annyi. Se érettségit, se diplomát, se nyelvvizsgát nem adnak ki újra és nem is szükséges.
2018. dec. 11. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
37%

Csak egy megjegyzés : volt egy ismerősöm (névszerint Annamária),aki megváltotatta a nevét (Erikára),és mi volt a vége? Azok akik odáig ismerték továbbra is Annának szólítátták hiába mondogatta hogy ő már Erika. Szóval készülj fel arra,hogy attól,hogy nevet fogsz változtatni nem fog mindenki úgy szólítani,hiába várod el.

Nekem se tetszik a nevem (a vezetéknevemen kívül két hosszú keresztnevem van) de valahogy beletörődtem és elfogadom a szüleim döntését. Majd az én gyerekeimnek adok nekem tetsző nevet,ők meg az ők gyerekeiknek s úgy tovább. A nénizés,bácsizás úgyis megmarad öreg korodra. Anyámat már rengetgen hívják Kinga néninek (pedig nem is olyan öreg és egy modernebb névről is beszélünk) és a hasonlók mint Mária,József,Anna, Péter is kezdenek már megritkulni.

De mondom,ezzel nem arra akarlak erőltetni,hogy ne válts nevet,egyszerűen az okaid részben cáfolhatók.

2018. dec. 11. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
87%

9: A névváltoztatás pont arról szól, hogy a saját akaratát akarja keresztülvinni, mert a saját nevéről van szó.


Attól, hogy az ismerősöd ismerősei ignoráns barmok voltak, akik nem voltak hajlandók egy új néven szólítani, lustaságból vagy mert így akarták a vérét szívni az illetőnek, attól még nem kell valakinek birkaként lehúzni 80 évet egy nem tetsző/nem önazonos névvel...

2018. dec. 11. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!