Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Miért használtak régen kereszt...

Miért használtak régen keresztnevet vezetéknévként?

Figyelt kérdés
pl. Balázs, Bálint, László, Illés, Márta, Gábor, Mátyás, Móric.....stb.
2010. jún. 28. 15:04
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez érdekes! Engem is érdekelne.
2010. jún. 28. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 gorillala válasza:
100%

a vezetéknév (családnév) viszonylag új dolog 3-400 év


a pórnép között a sok Jóska és mindenki


a Jóska fia Jóska vagy a b(B)alog Jóska (balkezes)

vagy a k(K)ovács Jóska és ezek voltak a megkülönböztetők


nemeseknél a nemesi név volt a család(i) vezeték név


de külön szakterület foglalkozik ezzel Ők hosszabban is elmondják :)

2010. jún. 28. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is keresztnév a vezetéknevem, és már sokszor elgondolkodtam rajta hogy miért?
2010. jún. 28. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Na senki nem tud pontos választ írni!

Nekem is a vezetéknevem keresztnév, és sehol nem találtam még erről semmit!:(

2010. jún. 28. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
71%

A magyarokra jellemző, hogy a vezetéknév (családnév) megelőzi a keresztnevet (személynevet), például: Eötvös Loránd. Ez az úgynevezett keleti névsorrend, amely a magyarokon kívül csak néhány kelet-ázsiai népnél fordul elő (japánok, kínaiak, koreaiak).


A legjellegzetesebb magyar családnevek általában a foglalkozást, nemzetiséget, illetve valamely helységből való származást jelölik, mint a Bognár, a Szász vagy a Váradi. A nemesi családok tagjai a legtöbbször a harmadik kategóriába tartozó nevet viseltek. Néhány gyakori magyar családnév ezekből a típusokból: Szűcs, Juhász, Varga, Kovács, Szabó, Takács, Eötvös, Tóth, Németh, Horváth, Váci, Budai, Bodrogi stb. Más típusú, például tulajdonságot jelölő vagy egy ős nevére utaló családnevek: Kiss, Nagy, Balogh, Gaál, Balázs, Sándor stb. Természetesen sok idegen, főleg német és szláv családnév is akad. Az idegen családnevűek közül régebben sokan magyar hangzásúra változtatták a nevüket, főleg a Váradi típusúra a nemesi nevekhez való hasonlóság kedvéért.


A keresztnevek között a legjellegzetesebbek azok, amelyek csak a magyaroknál fordulnak elő. Ezek általában hun vagy ómagyar eredetűek és főleg a 20. század második fele óta gyakoriak, például az Emese, Emőke, Enikő, Ildikó, Piroska, Réka, Attila, Árpád, Béla, Géza, Gyula, Jenő, Levente, Szabolcs, Zoltán, Zsolt. Más jellegzetesen magyar nevek a természetből valók (Boglárka, Hajnalka, Ibolya, Virág) vagy pedig nagy költőink alkotásai. Így például Csokonai Vitéz Mihály teremtette a Lilla nevet, Vörösmarty Mihály a Tündét és a Csillát, Arany János a Gyöngyvért, Dugonics András az Etelkát.

2010. jún. 28. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

ez nem régi dolog.

fáj, de tény,h nagyon sok zsidó így magyarosította a nevét.

nézzetek csak körül a híres emberek között. meglepő párhuzamot fogtok felfedezni...

2010. jún. 29. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Szerintem a kérdés nem elég pontos:) Annyi a lényeg, hogy sokáig csak 1elemű nevek voltak, tehát a mai keresztnevek. Aztán praktikussági okokból elkezdték itáliában bevezetni a kételemű neveket (vezetéknév + keresztnév). Könnyebb volt a már meglévő keresztnévből családnevet képezni, amit aztán örökölnek az utódok.
2010. jún. 29. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Bizonyos vezetéknevek erdélyi eredetre utalnak (Tamás, László, Máté/Máthé, Gábor stb.).


A -fi/-ffy alak is erdélyi (utóbbi esetben nem mindig, pl.: baranyavári Istvánffy).


A becenév +kó képző szintén erdélyi, pl.: Harkó.

Kivéve: Haskó (valami tót név), Blaskó (Balázs, azaz Blasius) és egyéb tótos nevek.


Vagy pedig magyarosított név.

2016. ápr. 23. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!