Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Örökölhet? Anyukámnak van egy...

Örökölhet? Anyukámnak van egy fiútestvére. Mikor 5 éve meghalt a nagypapám úgy örökölt, hogy az összes földterület az övé lett, testvéréé pedig a ház (amelyben élnek) fele, mivel még élt a nagymamám, ezért a ház másik fele az övé maradt papíron.

Figyelt kérdés
Pár napja meghalt a nagymamám. Jogosan fogja követelni az anyukám a ház felének (mamám része) a felét? A mai napig benne él anyukám testvérének a családja, azért úgy gondolom fel kell becsületetni a házat és kifizetni anyukámat. Jogos lenne a követelés, volt már valaki hasonló helyzetben? Ha anyukám testvére megtagadja a fizetést jogunk van perelni?
2010. aug. 22. 13:03
 1/9 anonim ***** válasza:
persze, hogy örököl, a nagymama tulajdonának a felét, ha anyád és a nagybátyád csak ketten vannak testvérek....a hagyatéki tárgyaláson el lehet rendezni mindent, anyukád meg eladhatja a negyed házat, de a tesójának elővásárlási joga van
2010. aug. 22. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Részvétem!!

Van jogotok pereskedni,de sokat nem oldana meg szerintem..

De ha más választás nem lesz akkor pereskedjetek..

De mi az hogy nem akarja kifizetni??

2010. aug. 22. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
69%
persze, hiszen anyukád a nagymamád után ugyan ugy örököl mint a testvére, azonban én kétszer is meggondolnám hogy felboritok e rokoni szálakat egy házért amiben ők élnek. lehet hogy nincs lehetőségül fizetni akkor is ha ez nektek jogosan járna, mérlegeld hogy milyen a kapcsolat a két család között
2010. aug. 22. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Nem tiszta:

Anyukád és anyukád testvére, tehát ketten vannak testvérek.

Amikor az egyik nagyszülő meghalt, akkor a testvér örökölte a ház felét, vagyis anyukád házrészt nem örökölt, cserébe ő földterületeket kapott.

Eddig kb. tiszta. De innen: "ezért a ház másik fele az övé maradt papíron."

Mármint kié? A nagyszülőé? Ha a nagyszülőé volt a tulajdonrész, akkor most a hagyatéki eljárás során az anyukád és testvére fele-fele arányban fognak örökölni - eltérő végrendelet hiányában -, vagyis 1/4 rész anyukádé, 1/4 rész pedig a testvéréé lesz.

Eltérő végrendelet esetén is megilleti anyukádat a köteles rész, ez az ingatlan 1/8 része ebben az esetben. [Hacsak jogos kizárási ok nem áll fenn.]

Az viszont tévedés, hogy ki kell fizetnie a testvérének. Hiszen a testvére is kérheti, hogy váltsa meg az ő részét. Ez egyezség kérdése. Értelemszerűen a kisebbet váltsák meg, hiszen a testvér lakja az ingatlant, így az ő érdeke, hogy rendeződjenek a tulajdonjogok. DE semmi sem KÖTELEZŐ. (Illetve a bíróság kimondhatja a közös tulajdon megszüntetését, de ilyen szintre ne jussatok. :) )

2010. aug. 22. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részvétet, nagymamám már magatehetetlen volt, nem is tudott magáról, azt hiszem jobb így neki.

Anyukám testvérének felesége borzasztó kapzsi, mikor papám már nem volt magával aláíratott vele egy olyan papírt, hogy neki ajándékoz egy nagyobb földet, ami papám halála után anyukámat illette volna meg. Ezért félünk egy kicsit, szerintem minden kitelik tőle. Mi lesz, ha lefizeti a becslőt, hogy direkt kevesebbet mondjon a ház árára? Mi is hívhatunk becslőt? Nagyon sok pénzük van, többdiplomás, karrierista család, de mi lesz, ha kitalálnak valamit, hogy nem tudnak fizetni? Értitek, egy nagyobb összegről lenne szó...

2010. aug. 22. 13:11
 6/9 anonim ***** válasza:

"Ha anyukám testvére megtagadja a fizetést jogunk van perelni?"

Erre pedig a válasz: a per joga mindenkinek adott.

Viszont nem jöttök ki jól.

Amennyiben a testvére nem fizeti ki anyukád "követelését", akkor anyukád bíróságon kezdeményezheti a közös tulajdon megszüntetését. Ekkor a bíróság az ingatlan kényszerértékesítését rendeli el az lejáró végrehajtóval, aki az ingatlan becsült vételárának 60%-ára húzhatja le az árat. Ha elkel az ingatlan, akkor az így befolyó pénzt fogják felosztani a tulajdonok arányában.

A gyakorlatiasság kedvéért ha az ingatlan 10.000.000 Ft-ot ér, akkor a kényszerértékesítés során édesanyád kb. 1,3 milliót, a testvére pedig kb. 3,8 millió forintot fog kapni. Megéri?

2010. aug. 22. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Igen, a nagymamámé maradt a ház fele. Ebből kéne most szerintem fele-fele arányban anyukámnak és testvérének részesülni, csak mint írtam anyukám testvére a házban lakik és nem akarnak elköltözni, szerintem nekik kéne fizetni nem?
2010. aug. 22. 13:13
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsot, de tudom, hogy a rokonok nem költöznének el a családi házból, gyerekek is vannak...
2010. aug. 22. 13:17
 9/9 anonim ***** válasza:
A hagyatékin majd kiderül...
2010. aug. 22. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!