Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha valaki nárcisztikus, aki...

Ha valaki nárcisztikus, aki átgázol mindenen, és mindenkin, abba belejátszthat a szülői nevelés hiánya?

Figyelt kérdés

Van egy kollégám, akit régebb óta ismerek, mert középiskolában, és az előző munkahelyen is egy helyen voltunk. Ő vele szoktam a legtöbbet beszélgetni, lehet vele dumálni mindenről, de sokszor verbálisan, nagyon ritkán fizikálisan is agresszív "viccből". Nem nagyon tisztel igazából semmit, és senkit, lelki dolgok sem pozitív, sem negatív, nem érdekli, csak ha vele történik valami, de akkor minimum 2 hétig arról az adott dologról van szó. Sokszor rám, és családtagjaimra is tesz durván bántó megjegyzéseket, de látszik rajta, hogy észre sem veszi magát. Arra is volt példa, hogy barátnőjével üvöltözött egyszer.


Ő már évek óta azzal dicsekedett, hogy alkoholisták voltak a szülei, így nem figyeltek rá, ezért kvázi 10 éves kora óta magát neveli. Pozitívumként említette meg, hogy ő már 12 évesen dohányzott, 13 évesen rendszeresen bulizott, vagy mászkált éjjel, reggelig, ami szerintem inkább szomorú, de ráhagyom.


Szerintetek ennek köze lehet, hogy ott tart most, ahol? Görcsösen várja a szeretetet, de közben mindenkit megaláz, akaratlanul.



ápr. 15. 15:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
52%
Bele, pl. amikor a "pici hertczegnő" hatalmas arccal pasizik. [link]
ápr. 15. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
55%
Lehet benne szerepe, de nem kell mindent a szulokre fogni. Mindenki személyiséggel születik, annak alapjait semmilyen nevelés nem tudja megvaltoztatni. Felnőttként magunk vagyunk felelősek a viselkedésünkért, a tetteinkért.
ápr. 15. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
83%

2-es, a szülőnek kéne odafigyelnie a gyerek rendelellenes viselkedéseire szóval igen is felelős, hogy milyen embert enged ki a nagyvilágba.

Ezt úgy hívják felelősség!

ápr. 15. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
42%
Jaja, 3. Nyilván a szülő tehet mindenről. Ezért alkesz minden alkesz gyereke, ezért cigizik minden dohányos gyereke, ezért bántalmazó minden bantalmazo gyereke, stb.n👍
ápr. 15. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
71%

Nagyrészt igen, kinek a dolga foglalkozni otthon a gyerekkel?

Amiket felsoroltál mind kényszercselekvés, amit valami trauma feldolgozása okoz.

A gond ott kezdődik, hogy már gyerek és szülő között sincs meg a bizalom 100%-ig, ez fajul odáig, hogy a gyerek menedéket keres, rossz társaságba keveredik, hogy integrálódni tudjon stb.

Nagyon messze el vezet ez a téma, a gyerekpszichólogia az egyik legérdeksebb témakör és nagyon sok ok-okozata van, ami kivetitődik a felnőttkorra.


Leginkább a probléma, hogy itthon még mindig a szoci nevelés van, amit ők azért alkalmaztak, hogy egy viszonylag rabszolga, manipulálható népet neveljenek ki. Majd lassan ez a generáció is feloszlik és radikális változásokat vélhetünk majd felfedezni a társadalomban...

ápr. 15. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
78%

A szülői nevelés, családi háttér és minták, az élet első hat éve határozza meg a személyiségfejlődésed 90%-át, a maradék 10% az genetikai meg egyéb dolgok, veleszületett idegrendszeri állapot például.


A szülői felelősség elvitathatatlan - tudom sok szülő szeretne kibújni alóla, lerázni a felelősséget, de nem lehet. A nárcisztikus személyiségzavar oka minden esetben az eltolt nevelésben keresendő.

ápr. 15. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez alapján még nem lehet valakit nárcisztikusnak diagnosztizálni. A nárcizmus a személyiségzavarok közé tartozik, megvannak a pontos kritériumok, amik alapján ide sorolható valaki (szakorvos által). Viszont a személyiségzavarok kialakulásában általában nagy szerepe van a családi háttérnek. A gyerek olyan környezetben nő fel, ahol a személyisége nem tud egészségesen fejlődni. És ehhez alkohol sem kell, elég, ha nem kap elég szeretetet, illetve nárcizmus esetében olyan impulzusokat, amiktől egészséges önértékelése fejlődhet.
ápr. 15. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%

"A szülői nevelés, családi háttér és minták, az élet első hat éve határozza meg a személyiségfejlődésed 90%-át, a maradék 10% az genetikai meg egyéb dolgok, veleszületett idegrendszeri állapot például."


Ez alapján a testvérek totál egyforma szemelyisegek lennének.


"A szülői felelősség elvitathatatlan - tudom sok szülő szeretne kibújni alóla, lerázni a felelősséget, de nem lehet. "


A saját felelősség elvitathatatlan -tudom sok gyerek szeretne kibujni alóla, lerazni a felelősséget, de nem lehet. Legkésőbb úgy 14 évesen azért már képes az ember felismerni mi a jó és mi a rossz. Huszon-harminc évesen meg már nettó röhej arra hivatkozni, hogy azért olyan valaki amilyen, mert anyu/apu úgy nevelte. Nyilván vannak xar szülők, de az hogy valaki milyen felnőtt, az csak és kizárólag SAJAT MAGAN múlik - hacsak nem pincében volt tartva, nulla külvilági kapcsolattal, vagy értelmi fogyatékos. Ha egyik sem áll fenn, akkor a személy maga felelős azért, amilyen.

ápr. 16. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

#8 ha elérte a felnőtt kort, akkor már az ő felelőssége, hogy megpróbáljon szembenézni a problémákkal és javítani önmagán. De sajnos sok mentális betegség esetén pont az önreflexió vagy az empátia képessége hiányzik, így esetleg észre sem veszik magukon a bajt, vagy csak nem zavarja őket, hogy másoknak kárt okoznak.


A testvérek nem lesznek totál egyformák, egyrészt a születési sorrend rengeteget számít, másrészt sok családi dinamikában a szülők mesterségesen kiosztják a szerepeket a gyerekeknek már pici korukban (pl. az egyik lesz az "aranygyermek", a másik a "bűnbak", a harmadikat parentifikálják, a negyediket infantilizálják stb, nézz utána ezeknek a fogalmaknak, ha nem érted, mert fontosak).

Ezek a benyomások adják a magját a gyerek egójának, személyiségének, amit utólag felnőtt korban iszonyatosan nehéz átírni. Még ha a felnövő egyénben meg is lenne a szándék a javulásra, felelősségvállalásra, sokszor alapvető eszközei hiányoznak ehhez (pl. bizalom, önbizalom, realitásérzékelés, érzelmekhez hozzáférés).

Emellett az a 10% genetika is sokat számít, ami egyrészt a gyerek külső megjelenése és veleszületett adottságai (egy szép gyerekkel máshogy bánnak az emberek, mint egy csúnyával stb) másrészt az idegrendszere, ami már magzatként elkezd úgy fejlődni, ahogy.


Szerintem szuper lenne, ha nem osztaná mindenki az észt a pszichológiáról, ha rohadtul nem ért hozzá és alapvető fogalmakkal nincs tisztában.

ápr. 16. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
66%

Azért szerintem nem ritka, hogy személyiségzavaros embereknek személyiségzavaros vagy szenvedélybeteg testvérei vannak. Legalábbis tudok rá példákat. Ha a szülő bántalmazó, általában az összes gyerek sérül, de nem biztos, hogy mindegyiknél ugyanazok a tünetek jelentkeznek. Pl. mert az egyik introvert és szorongásos lesz, a másik extrovert és agresszívan bedöngöl mindenkit a földbe ill. uralkodik a szorongásos testvérén még felnőtt korban is.

Felnőttként mindenkinek a saját felelőssége, hogy mit kezd azzal a csomaggal, amit gyerekkorából hozott. Lehet szakembertől segítséget kérni, fejlődni, egészségesebb viselkedésmintákat elsajátítani. De a személyiségzavarok többségére jellemző, hogy a betegnek nincs problématudata. Ha tönkremennek a kapcsolatai, arról mindig a másik tehet, és nem fogadja el, hogy segítségre van szüksége. A nárcisztikus is tipikusan ilyen.

ápr. 16. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!