Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Össze szeretnénk költözni a...

Össze szeretnénk költözni a barátnőmmel, de hogyan oldjuk meg a fizetési dolgokat?

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy szerencsére jó módú családba születtem, apumék nagyon sokat dolgoztak ezért, tisztelem is őket miatta. 22éves vagyok, van 2 testvérem akik már kaptak egy-egy ingatlant szüleimtől. Most én is kaptam egy lakást, ahova szeretnénk majd beköltözni barátnőmmel. A helyzet az, hogy fel kellet venni lakáshitelt, mivel ha apám kifizette volna egészben az ingatlant eléggé megritkította volna a családi vagyont és ezt nem akarta. Ezt a törlesztő részletet fizetik Nekem amíg egyetemista vagyok (még 2 év), de utána nekem kell fizetnem. Barátnőm jön utánam egyetemre, és úgy gondoltam, hogy a havi részlet egy részét abból finanszíroznám, hogy Ő albérleti díjat fizet nekem (tegyük fel 20ezret, Budapesten, elég nagy lakásban szerintem nem sok). Plusz ugye a rezsi felét. Ez nagy bunkóság lenne? Mármint Ő szívesen fizeti azt mondta nem gond, de illik pénzt kérni a barátnőmtől(rezsi fele az ok, de albérleti díjat)? Sajnos muszáj mert ha elkezdek melózni akkor nem leszek egyből milliomos, és nem is fogok havi 500.000-ret keresni, tehát elég nagy segítség lenne. Természetesen minden dolog megvan a lakásban (gondolok itt tvre mosógépre, minden ilyen háztartási dolog), tehát neki semmit nem kell hozni.

Másik kérdésem az, hogy ha esetlen összeházasodunk (nagyon szerelmesek vagyunk elég valószínű, hogy együtt éljük le az életünket), akkor hogyan oldható meg a tulajdonjog? mert Ő joggal mondhatja, hogy a ház bizonyos %-a az ővé, hiszen fizetett anno bérleti díjat. Hogyan oldhaatóak meg ezek a dolgok?


2009. márc. 2. 14:27
1 2 3 4 5 6
 1/53 A kérdező kommentje:
Második kérdésemet azzal kiegészíteném, hogy amit Ő házasság elött fizet albérleti díjat nekem, az később jóváíródik mint lakás részlet? Vagy hogyan kell tekinteni a későbbiekben? Remélem értitek a dolgot...
2009. márc. 2. 14:31
 2/53 anonim ***** válasza:
83%
ha összeköltöztök ugyis közös kaszán lesztek együt fogkátok fizetni a ház hitelét meg a rezsit.ha összeházasodtok akkor eldöntitek hogyan legyen a ház felosztva kinek hány%legyen.ezt ügyvédnél majd eltudjátok intézni.
2009. márc. 2. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/53 anonim ***** válasza:
80%

Ha albérleti díjat kérsz tőle, akkor annak semmi köze a tulajdonjoghoz. (Ha kibérelsz egy lakást, annak sem lesz a tulajdonjoga a tiéd) Az, hogy bérleti díjat kérsz tőle, az a ti dolgotok, ti tudjátok, hogy milyen az anyagi helyzetetek, a 20 eFt nem sok. (Ha az én barátom kért volna tőlem, azért nyeltem volna egy pár nagyot, de ez a ti dolgotok.)

Ha összeházasodtok, akkor a lakás neked házasság előtt szerzett vagyonod, tehát a te neveden marad, nem kerül a "közösbe". Ha akkor is van még rá törlesztés, amit a "közös" pénzből fizetsz, akkor felmerülhet esetleg tulajdonjog igény (hiszen a lakás egy elméleti részét már a házasság alatt szerzed meg), de ezt is lehet egy házassági szerződéssel tisztázni.

2009. márc. 2. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/53 anonim ***** válasza:
82%

Az első kérdésre: Nyugodtan fogadd el, nem magadra költöd, ez a lakhatás költsége.

A másodikra: a ház a Te külön vagyonod, mert ha ő nem lenne, akkor kénytelen lettél volna albérlőt fogadni, amiből fedezted volna a részletet.


Esetleg többet is kérhettél volna. Ő meg máshol fizethetett volna.

Tehát másképpen ha ő fizeti x évig a részletet, de lakik, akkor a kifizetett kölcsönből levonjuk az albérleti díjat, és a maradék az övé. Vagyis kijön 0-ra.

Nem bunkóság, sőt, az anyagiakat jobb az elején nem keverni a szerelemmel. A legjobb szándékból is később gyakran sértődés válik.

Esetleg beszélj egy ügyvéddel majd, és kössetek házassági szerződést, ha arra kerül a sor.

A Te szüleid sokat dolgoztak ezért, ezt meg kell becsülnöd. A barátnőd sem fogja ezt sértésnek venni, hanem örül(vagy a családja), hogy csak ennyit kell fizetnie, és nincs gondja a lakásfelszerelésre.

Ő is jól jár, anyagilag is. De illik előre megbeszélni, hogy így gondolod. Hivatkozz a szüleidre. S amit utána vesztek, mikor mindketten dolgoztok, vagy ha összeházasodtatok az közös vagyon lesz.

Egyelőre belekeverni őt a tulajdonba, akármekkora a szerelem, felelőtlenség lenne.

Az ilyen "ajándékozás" sokszor a kapó félnek is feszélyező. Később pedig, ha mégsem úgy alakulna, ahogy tervezitek, akkor meg fölösleges ok lenne egymás megutálására.

Ne érezd magad kényelmetlenül, ez így teljesen rendben van, ahogy tervezed.

2009. márc. 2. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/53 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem egy normális kapcsolatban úgyis közösen fizettek mindent. Bár tudom, mostanában egyre nagyobb divat a külön kassza, de szerintem annak sosincs jó vége. Nekem nem tetszene, ha ilyen ötlettel állna elő a barátom, nagy valószínűséggel nem mennék bele a költözésbe. Nem mindegy, hogy azért ajánlja fel, hogy éljünk együtt mert tényleg ezt szeretné, vagy mert nem boldogul egyedül anyagilag.
2009. márc. 2. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/53 anonim ***** válasza:
87%
Attól, h' te a tőle "albérleti díj" címszóval beszedett összeget a törlesztőrészletre költöd, még nem szerez tulajdonjogot a lakásodon. Ha nem bízol benne, írjatok egy formális bérleti szerződést. De szerintem nincs az a bíróság, ami megítélne neki tulajdonrészt ebben az esetben. Egyébként igen előrelátóan gondolkodsz fiatal létedre.
2009. márc. 2. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/53 anonim ***** válasza:
91%

Nem kell rosszul érezned magad, ha megengedhetnéd magadnak, nem kérnél.(bár, lehet ez zavarná a lányt. Vagy a szüleit)

De tanulsz még, szükséges.


A fiam a barátnőjénél lakik, csak annyit fogadnak el, amit a koleszban fizetett, de én emiatt mindig rosszul érzem magam. És próbálok valamit kompenzálgatni.

2009. márc. 2. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/53 A kérdező kommentje:

Nos, azért gondoltam hogy kérek tőle pénzt, mert egyedül mégsem fizethetem, és említettem barátnőmnek is a dolgot, azt mondta ez természetes, sajnos egyedül a mai világban nehéz lenne kezdő keresőként ezt is fizetni sok más dolog mellett. Szívesen fizetnék én mindent, hogy neki dolgozni sem kelljen, de ez sajnos nem menne ezzel tisztába vagyunk. Barátnőm azt mondta teljesen rendben van, hiszen máshol ekkora laktérért simán 40körül kéne fizetnie, ráadásul nem kell hoznia semmit sem a lakásba.

Azt is hozzátette, hogy kellemetlenül is érezné magát , ha egy kész házba csücsülne be és semmit nem kéne fizetnie.

Ugyanakkor nem tudjuk hogy ezt hogyan szokás. Szeretem nagyon, de nem várhatja el senki sem, hogy én fizessek mindent, és ez nem a szerelmen és a jóakaraton múlik :( !

Ugyanakkor kicsit kényelmetlenül érzem magamat, amiért pénzt kell Tőle kérnem. Ha a szívemre hallgatok nem kérek, ha az eszemre akkor muszáj.

2009. márc. 2. 14:57
 9/53 anonim ***** válasza:
65%

Sztem nem pofátlanság, én sem hagynám, hogy a pasim eltartson (vagyis ha az ő saját házába beköltöznék, nem venném zozkon, h vmennyit én is áldozzak a házra).


A tulajdonjog meg más tészta... Azt csakis te döntöd el, hogy milyen tulajdoni arányban osztod meg vele a lakást (már ha megosztod). Semmi köze ahhoz, hogy x évig havi 20ezret beleadott. Persze ha csak akkor lesz tiszta a lelkiismereted, hha ő is kap tulajdonjogot a házra, akkor én fele-fele arányban osztanám meg, függetlenül a befizetett összegtől, mert ha tényleg együtt élitek le az életeteket, egy idő után úgyis a közös gyerekeiteké lesz a ház :D És így kevesebb a macera...

2009. márc. 2. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/53 anonim ***** válasza:
63%

Én egyáltalán nem venném jó néven, ha a barátom -aki, mint írod, jómódú is- albérleti díjat kérne tőlem. Persze "jogos" az érv, hogy kiadhatnád másnak díj fejében, illetve talán neki máshol drágább lenne laknia - de csak az ész nevében...

Én ezt úgy oldanám meg, hogy nem forszíroznám az együttélést, menjen a csaj koliba vagy máshova albérletbe, te pedig tarts egy albérlőt, akitől lelkiismeretfurdalás nélkül kérhetsz pénzt.

Vagy költözzön oda a lány, de akkor csak a rezsin osztozzatok - az teljesen igazságos. Így nem te tartod ki, mert akkor tartanád ki, ha a rezsit is fizetnéd rá, meg etetnéd stb.

Most még arra nem lehet építeni, hogy később összeházasodtok. Persze ez lehetséges, de a lakásproblémát nem oldhatod meg azzal, hogy "úgyis összeházasodtok".

2009. márc. 2. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!