Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Felvenned igy a ferjed nevet...

Felvenned igy a ferjed nevet vagy sem? Kotelezo anyakonyveztetni otthon a kulfoldi hazassagot vagy csak "ajanlott"?

Figyelt kérdés

Ervek:

- Itt egyszerubb munkat kapni, ha a neved hangzasa szerint idevalosi vagy, es meg nincs munkam.


- Ez is egy lepes a beolvadas fele, szep gesztus, az osszetartozast jelenti szerintem.


- Ha felveszem a nevet,akkor mar honosittatnom is muszaj, igy a gyereknel nem kell majd ujra, bar kerdes, hogy egyaltalan honosittatnam e gyerek kedveert, nekem nem gond,hogy nem kettosallampolgar lesz.


-Nem tudjak leirni a vezeteknevem,a keresztnevem se, folyton problema, es idegesit, es az is, hogy mindig megkerdezik mifele vagyok.



Ellenervek:

- Sok penz, sok ido, minden iratom le kell csereltetni, 5x aron a konzulatuson, mar megerdeklodtem es legalabb 3x kell befaradnom, mert olyan "szep" is a rendszer, a konzulatus az orszag masik vegeben van. Se idonk,se kedvunk hozza.


- Kesobb ha elkoltoznenk egy masik orszagba, akkor mar 2 orszagba kellene hitelessitetnem mindenemet, mar igyis epp eleg "kellemes", persze ugy nez ki lehorgonyozunk a hazajaban,de sose tudni mit hoz a jovo.


- Bizonyitvanyoknal ez sokkal bajosabb, mint szemelyinel stb. Pl. Mar itt is eloszor kell a magyar bizonyitvanyimrol egy hiteles masolat,amit csak Magyarorszagon magyar kozjegyzo csinalhat, ezt utana el kell vinni a kulugyminiszteriumba felulhitelesiteni, majd le kell fordittatni, majd egy itteni kozjegyzovel ismet hitelesiteni. Na mar most, ha meglesz a ferjes nevem, akkor meg a hazassagi anyakonyvi kivonattal is meg kell ugyanezt jarni, ha elveszitem akkor el se hiszik, hogy az az en bizonyitvanyom. Ha elmegyunk kulfoldre, akkor meg meg bonyolultabb, mert a hazassagi anyakonyvet 2x kell hitelesiteni, csak hogy egyaltalan igazolni tudjam , hogy ezek az en dokumentumaim.


- Tegyuk fel az en nevem "Kovacs Szabina" az ove, "Miliä Jose", hat fogalmazzunk ugy, hogy minimum furcsan hangzik az en keresztnevem az o vezeteknevevel, es a magyar allam nem engedelyezi, hogy pl. Sabina legyek, hogy kepesek legyenek leiirni a nevem, igy meg igyis-ugyis megmarad az,hogy nem tudjak leirni, bar kesobb lehet felveszem az itteni allampolgarsagot,es akkor mar lehetek Sabina.


Igazabol nagyon vacilalok, mert az eg vilagon semmi kedvem most ezzel bajlodni, viszont kesobb meg bajosabb szerintem felvenni a ferjem nevet, bar ennek meg nem igazan neztem utana.


Tehat 3 kerdesem lenne:


1. Kotelezo e anyakonyveztetni, mivel jar ha meg sem teszem meg?

2. Te felvenned a nevet?

3. Ha nem most veszem fel, hanem kesobb az bajosabb?


2011. dec. 20. 12:49
 1/10 anonim ***** válasza:

Magyar állampolgárságú személynek csak olyan utóneve lehet ami "magyaros", vagyis a Magyar Tudományos Akadémia nyelvtudományi Intézete jóváhagyta. Pl amit írtál is, aki külföldön Sabina azt itt Szabinának kell bejegyezni.

Arról, hogy mi lesz a neved a házasság megkötéséig nyilatkozni kell, ha ezt mégis meg szeretnéd változtatni akkor a házasságkötés helye vagy a lakcím szerinti anyakönyvezetőnél teheted meg.

Külföldi állampolgár a lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti anyakönyvezetőtől kérhet tanusítványt.


1979. évi 13. törvényerejű rendelet:

38. § (1) Ha nem magyar állampolgár kíván Magyarországon házasságot kötni, igazolnia kell, hogy a házasságkötésnek személyes joga szerint nincs akadálya. Az igazolás alól a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve indokolt esetben felmentést adhat.



A házastársak névviseléséről pedig ez a törvény.

1952. évi IV. törvény (Csjt):

25. § (1) A feleség a házasságkötés után

a) kizárólag a maga teljes nevét viseli, vagy

b) a férje teljes nevét viseli a házasságra utaló toldással, amelyhez a maga teljes nevét hozzákapcsolhatja, vagy

c) a férje családi nevét viseli a házasságra utaló toldással és ehhez a maga teljes nevét hozzákapcsolja, vagy

d) a férje családi nevéhez hozzákapcsolja a saját utónevét.

(2) A férj a házasságkötés után

a) kizárólag a maga teljes nevét viseli, vagy

b) a felesége családi nevéhez hozzákapcsolja a saját utónevét.

(3) A férj, illetve a feleség a házasságkötés után házassági névként családi nevüket is összekapcsolhatja, hozzáfűzve a saját utónevét.

(4) A házasulóknak az (1)-(3) bekezdés szerinti névviselésről meg kell egyezniük. Ennek során figyelemmel kell lenni arra, hogy - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - csak az egyik házasuló veheti fel házassági névként a másik családi nevét [(1) bekezdés b)-d) pont, (2) bekezdés b) pont], illetve a házassági név családi nevekből képzett része legfeljebb kéttagú lehet.

(5) A házasulóknak az anyakönyvvezető felhívására a házasságkötés utáni névviselésről nyilatkozniuk kell.


Vonatkozó jogszábályok:

[link]

[link]

[link]

2011. dec. 20. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ezeket ismerem, de csak elkerulte a figyelmem,vagy nem talaltam benne azt,hogy bejegyezni kotelezo? A tobbi kerdes meg eleve nem lehet benne, tudom, hogy hogy vehetem fel a nevet,vagyis milyen formaban es hasonlok,de azert koszi.
2011. dec. 20. 15:24
 3/10 anonim ***** válasza:

Kötelező választani valami nevet, ellenkező esetben az anyakönyvvezető nem ad össze.


1982. évi 17. törvényerejű rendelet:

19.§(2)Az anyakönyvvezető a házasságkötésnél való közreműködést megtagadja, ha:

h) a házasulók a házasságkötés után viselni kívánt házassági nevükről nem nyilatkoztak;

2011. dec. 20. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen, ezt en is ertem. A kerdesem ez volt "Kotelezo Magyarorszagon bejegyeztetni a kulfoldi hazassagom?" A ferjem kulfoldi, nem hiszem,hogy valaha haza megyek,de ha megis akkor se hinnem, hogy gond lenne belole,hogy nem volt bejegyezve Magyarorszagon, azaz nem szeretnem honosittatni, ha nem muszaj, felesleges ido es penzkidobas. Hogy mar az idegrendszeremrol ne is beszeljek...mert a konzulatustol mar hulyet kapok,haza meg nem tudok emiatt menni,ha meg megis hazamegyek,ismerve a burokraciat,minden hetek kerdese, ugyhogy tuti nem fogom ezt otthon elintezni.
2011. dec. 20. 17:43
 5/10 A kérdező kommentje:
Kulfoldi hazassag alatt azt ertem,hogy a ferj kulfoldi es maga az eskuvo is kulfoldon kottetik,azaz kulfoldi anyakonyvvezetovel,ez itt be lesz jegyezve, de Magyarorszagon nem szeretnem.
2011. dec. 20. 17:43
 6/10 anonim ***** válasza:

Annyi kérdés volt, hogy belegabajodtam :), azt hittem, hogy egy nem magyar állampolgár szeretne Magyarországon házasságot kötni. Ilyen esetben az adott ország törvényeit kell figyelembe venni, bár általában ugyan azok szoktak lenni.

Természetesen elismerik a külföldön köttetett házasságot, viszont szükséges egy tanusítvány beszerzése a lakóhely vagy ennek hiányában tartózkodási hely szerinti illetékes anyakönyvvezetőtől. Ha nem akarsz akkor felesleges a házasság, viszont nagyban megkönnyíti a külföldi letelepedést is.

2011. dec. 20. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Nem erted szerintem, ezek mind megvannak mar, a kerdes mar cask a nev felvetelere vonatkozik.
2011. dec. 20. 19:36
 8/10 anonim válasza:

En is kulfoldihez mentem ferjhez, kulfoldon, es nekem ezutan be kellett mennem a konzulatusra a papirokkal, amit a hazassagkoteskor kaptam, es X osszeget befizetni, es anyakonyveztetni Mo-on. En nem kerdeztem, hogy KOTELEZO-E, mert amikor intezkedtem a hazassagkotes elott, akkor elmondtak, hogy mit kell tennem, szoval ezt is, hogy az esemeny utan vissza kell mennem a papirokkal, hogy bejegyezzek Mo-n. Szoval en ugy vettem ezt, hogy KELL, mert nem ajanlottak, hanem megmondtak hogy ezt csinaljam! Egy honapon belul ide postaztak a hazassagi anyakonyvi kivonatot.

En felvennem a ferjem nevet, ha az nem jelent valami borzalmasat magyar nyelven! :)

A harmadik kerdesedre, hogy bajosabb-e, sajnos nem tudok valaszolni, mert en azonnal elinteztem, de tartok tole, hogy bonyolultabb.

Remelem segitettem! :)

2011. dec. 20. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nekem is külföldi a férjem. En felvettem a vezetéknevét és az utónevemet meghagytam.En nem talalom egyaltalan furcsanak. Nem tudom a Szabina nevet miért akarod Sabinara valtoztatni, ez hülyeség.Vagy mar egyaltalan nem akarsz magyarként szerepelni, mert az mas. Nézd ha otthon is jegyezteted sokkal jobban jarsz. Soha nem lehet tudni!

Otthon nekem is mindig baj volt vele, hogy nem tudtak leirni nincs ezzel semmi baj, majd hozzaszoksz.

2011. dec. 21. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Én csak 5 év után vettem fel férjem nevét (mi Magyarországon élünk, a férjem és új nevem külföldi és itthon senki nem érti. Ugyan az van, mint a tieddel kint, de a gyerek miatt szerettem volna, ha egyforma a nevünk) és semmi probléma nem volt belőle, minden kérdés nélkül megcsinálták. Adtak egy új házassági anyakönyvi kivonatot, amin rajta volt, hogy megváltoztattam a nevem.

A honosításban nem vagyok biztos, hogy kötelező, de mi pénzbüntetést kaptunk a férjem országának konzulátusán, mert csak 4 hónap után jelentettük be a házasságot, úgyhogy gondolom, hogy itthon is ez van.

2012. febr. 25. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!