Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha szeretnék az eredeti...

Ha szeretnék az eredeti keresztnevem mellé egy másodikat (külföldi de magyar szabályok szerint leírható) felvenni, az papírokat és engedélykérést tekintve ugyanúgy működik, mint egy rendes keresztnév-változtatás?

Figyelt kérdés

A helyzet az, hogy apám nem magyar származású (finn de már magyar állampolgár volt amikor születtem)de születésemkor magyar nevet kaptam, ami ugyanaz mint az anyukámé és nem is szeretem. (Egyszerűen nem volt más ötletük.)Viszont mindenki egy másik (finn) néven szólít, amit szeretek.

Ha a meglévő keresztnevem mellé szeretném felvenni ezt a másik nevet, akkor ugyanúgy kell intéznem, mintha a teljes keresztnevet akarnám változtatni? Mivel nem magyar (de magyar helyesírás szerint leírható) névről van szó, ugyanúgy bemegyek az okmányirodába, kérek nyomtatványt, befizetem az illetéket és kérem a név engedélyezését? Indoknak elfogadják hogy az eredeti nevem nem tetszik, nem hív úgy senki?

Érdemes az ilyen keresztnév-változtatást megcsinálni házasságkötés előtt vagy inkább azzal együtt hogy csak egyszer kelljen iratokat cserélni (ne külön a kereszt- és vezetéknév változtatásnál)?

Elnézést a sok kérdésért de még sohasem próbálkoztam ilyesmivel. A válaszokat nagyon megköszönöm.



2013. szept. 9. 15:56
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha apád felvette a magyar állampolgárságot, attól még megmaradt neki az eredeti is, nem? Akkor elvileg te is finn állampolgár is vagy. Nem tudom, a finn bejegyzett kisebbség-e itt, ha igen, akkor adnak egy igazolást, hogy tényleg létezik náluk az a név, és akkor felveheted. Másik út, hogy leírod magyarosan ezt a nevet és engedélyezteted az akadémiánál.
2013. szept. 9. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A finn kérdéshez nem tudok hozzászólni. De:

1. anyakönyvvezetőhöz kell menni, nem okmányirodába

2. többször végigrágtuk a kérdést, van kimondottan ilyen kb 1 hónapon belüli, ahol a keresztnév változtatás-házasság volt a téma. Szerintem nem lehet egy lépésben megcsinálni.

pl: http://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__egyeb-ker..

vagy hasonlót találsz

2013. szept. 9. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

1. válaszoló, nem maradt meg neki az eredeti, akkor még nem volt kettős állampolgárság. Ő is magyar állampolgár és én is.

Egyébként a nevet simán le lehet írni magyarul és úgy is kell kimondani ahogyan írva van.

2013. szept. 9. 17:15
 4/6 anonim ***** válasza:

Az a külföldön született gyermek, akinek az apja finn állampolgár, finn állampolgárságot szerezhet a szülők házasságkötésekor.

Amennyiben az apaság ténye tisztázott, a gyermek finn állampolgársága a házasságkötés napjától keletkezik. Ha az apaság ténye a házasságkötés után nyer megállapítást, akkor annak hivatalos megerősítésétől lesz a gyermek finn állampolgár.


Ha ez rád igaz, akkor a konzulátusra bemész, állampolgárságot kéred és akkor lehet anyakönyveztetni eredeti írása alapján a neved.


Ha az előző nem igaz rád, akkor megnézed, jelenleg anyakönyveztethető-e a név a magyar utónévkönyv szerint, magyar helyesírással.

[link]

Ha igen, akkor bemész az anyakönyvvezetőhöz és ő elmondja a további lépéseket.


Ha magyar állampolgárok olyan nevet szeretnének bejegyeztetni, amely nem található meg az MTA Nyelvtudományi Intézet honlapján levő női és férfiutónevek listájában, ezt a nevet hivatalos eljárásban a lakóhely vagy a születés helye szerinti illetékes anyakönyvvezetőnél vagy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Anyakönyvi Osztályán (levélcímük: 1363 Budapest, Pf. 54.) kell kérvényezniük. Ők továbbítják a kérvényt az MTA Nyelvtudományi Intézetéhez. Itt a nyelvész (pl. névtanos, nyelvtörténész, pszicholingvista, szociolingvista) szakemberekből álló Utónévbizottság szakvéleményt készít a kérvényezett név bejegyezhetőségéről.


Az Utónévbizottság – kizárólag az anyakönyvvezető vagy a minisztérium megkeresésére – az alábbi alapelvek figyelembevételével készíti el szakvéleményét az egyes nevek ajánlásáról.

2013. szept. 9. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Mivel ez a név nincs benne az utónévjegyzékben, engedélyeztetnem kell majd, remélem nem lesz akadálya, ha már a Dzsenifert és társait engedélyezték. Hiszen még változtatni sem kell a leírásán.

Ha a házasságkötéssel együtt járó névváltoztatás és ez nem fér össze, akkor úgy látszik, mindegy ha ezt kezdem intézni hamarabb.

Még egy kérdésem lenne ezzel kapcsolatban, ha van még hozzám türelmetek, hogy ha Dr. címet kapok a nevem elé, az ismét egy újabb eljárás lesz vagy az mehet egyszerre a keresztnév-felvétellel? Mert ha mehetnek egyszerre, akkor a keresztnév változtatásba is akkor vágok bele ha a Dr. miatt úgyis iratokat kell cserélni.

2013. szept. 9. 17:27
 6/6 anonim ***** válasza:

szerintem a dr-al mehet együtt majd, mert azt csak az okmányirodában kell intézni.

tehát először kérvényezed a keresztneved, engedélyezik, elmész az anyakönyvvezetőhöz, ott megcsinálják, és UTÁNA mehetsz az okmányirodába a személyes okmányokat átíratni. (Itt, az utolsó lépésnél csatlakozik csak be a doktori cím átíratása.)

de egyébként semmiből nem tart betelefonálni az okmányirodába és érdeklődni, ők tudnák biztosan megmondani.

2013. szept. 10. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!