Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Megmondjuk neki hogy halálos...

Megmondjuk neki hogy halálos beteg vagy sem?

Figyelt kérdés
82 éves nagymamám velünk él egy házban 6 éve, mert már nem tudja önmagát ellátni. Talált egy csomót a mellében, amit kivizsgáltak. Rákos. Ő azt hiszi zsírmirigy, már volt neki ilyen. Még nem tudjuk pontosan hogy mennyi esélye lenne ha megműtenék, jövő hét hétfőn kell menni konzultálni a dokihoz. Rengeteg betegsége van: cukorbeteg, véralvadási gondokkal küzd, magas vérnyomásos, a szivével is gond van. Hatalmas teher ez az információ. Tanácstalan vagyok: megmondjuk neki vagy sem? Itt elsősorban arra gondolok, ha az orvos -nagy valószínűséggel- azt mondja nem ajánlott bevállalni egy műtétet ilyen állapotban. Lehet csak hetei vannak hátra. De elélhet így még éveket is. Volt már valaki hasonló helyzetben? Mikor döntök jól emberileg? Ha megmondom neki és ő is szenved mert nagyon fél a haláltól, vagy ha semmit nem mondok? Köszönöm mindenkinek a tanácsokat.
2009. dec. 10. 09:12
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
66%

Én nem mondanám meg....

Férjem nagyapja sose volt kórházban, tüdőszűrésen, semmi hasonlón. 80 felett volt már, amikor elvitték mobil tüdőszűrőbe, ahol megállapították, hogy tüdőrákos. Meg azt is, hogy ebben a korban nem műtik. Akkor minek röntgenezik meg???

Nem abban halt meg, hanem mert már öreg volt. Felesleges stressz lett volna neki megmondani.

2009. dec. 10. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%

Ugyan a nagymamád nem ismerem, de elvárnám, hogy megmondják. Nálunk 2 ilyen eset volt a családban, kér nagyszülő. A nagypapám megkérdezte az orvostól, mert látta, hogy gond van. A másik nagymamámnak mi mondtuk meg. Mindkettő megnyugodott. szépen elrendezték az ügyeiket, nagypapám megtervezte a temetését, még a gyászjelentések szövegét is megírta, a nagymamám mégegyszer elutazott Lillafüredre, mert ott ismerte meg a férjét. Nyugodtak voltak.

De lehet olyan ember is, akinek nem tesz jót, ha szembenéz vele, hogy mi jön. Tehát nektek kell eldönteni a nagymamád személyisége alapján.

2009. dec. 10. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

Sokkal egyszerűbb megmondani az igazat, mint szinjátékot űzni.

Már az orvos is megmondja, nem úgy mint egykoron.

A kezelés lehetőségeit is el kell mondani, az élet törvényszerűen halállal záródik. Az idős emberek ezt tudják, és legbelül készülnek is erre. Ha Isten hívő, akkor pedig tudja, hogy ez az élet az örök élet előtti, és van folytatás, nem zárul le ezzel minden, sőt!

Fontos a közlés módja, milyensége, erre fel kell készülni, erre fel kell készíteni a beteget is. Ha Neked nem megy kérd meg erre az onkológust, akinek ebben van gyakorlata.

2009. dec. 10. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
90%
Attól is függ, hogy mennyire lehet hatásos a gyógykezelés... Ha az orvosok szerint még kigyógyulhat belőle, akkor mindenképpen tudnia kell, hogy küdhessen a betegség ellen, hogy szembeszállhasson vele.
2009. dec. 10. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
85%
Mi nem mondtuk meg.A nagymamám akkor volt 92 éves,a füle mögött volt egy seb,kiderült,h rosszindulatú.Megműtötték,megplasztikázták...idén nyáron töltötte be a 100.évét,valószínűleg végelgyengülésbe fog meghalni.Sztem ne mondjátok meg neki.
2009. dec. 10. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

Ha én én lennék ez a nagymama, én tudni szeretném, hogy felkészüljek és elbúcsúzzak.


Amikor nagypapámról derült ki, hogy rákos, neki nem mondtuk meg, nem akartuk ezt a terhet a vállára rakni. Nem én döntöttem így, hanem a szüleim. Iszonyú volt végignézni, ahogy lassan elfogy, csontra soványodik és meghal, ráadásul tisztában volt vele, hogy mi történik, hogy az állapota napról napra romlik, nem pedig javul. A betegsége ott volt a levegőben, de KIMONDATLANUL. Nem tudta megbeszélni velünk, nem tudta megosztani velünk a terhet, hiszen tabu volt a téma, mert MI nem beszéltünk róla.


A halál egy olyan dolog, amivel 80 évesen már szembe tud nézni az ember. Nem egyszer gondolt rá, nem egyszer elképzelte. Ott az a sok rákos kisgyerek a kórházakban, őket sem áltatják: tudják, hogy vagy meggyógyulnak, vagy meghalnak. Szerintem a nagymamád is megérdemli, hogy ne űzzetek színjátékot vele.

2009. dec. 10. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. Rettentően ragaszkodik az élethez, és nagyon fél a haláltól. Az elméje időnként tiszta, de van mikor azt sem tudja hogy hívják. Elintézendő ügyei nincsenek, mindent mi csinálunk helyette, a gyógyszereit mi szemezzük ki, mert régebben nem emlékezett rá és össze vissza vette be, miatt is volt már kórházban, minden nap ötször kap enni a cukra miatt, hozatjuk a diabetikus ebédjét, 2 hetente jön a doki és nézi a vérképét. Szóval teljesen ellátjuk. Nincsen gondja semmire. Csak éli a nyugis nyugdíjas éveit. Attól tartok hogy összeroppanna ha megtudná, de emberileg magamban nehéz ezt helyretenni, holott joga lenne tudni, hisz az ő élete. Tanácstalan vagyok...
2009. dec. 10. 09:36
 8/22 anonim ***** válasza:
60%

én elvárnám, hogy megmondják nekem, de most mégis azt mondom, NE!

hadd legyen boldog még addig, amennyire tud. :((((

2009. dec. 10. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
92%
Ha ilyen zavaros a tudata, és még ráadásul ennyire fél is, nem tudom, hogy a helyén képes lenne-e e kezelni ezeket az információkat. Egyébként a legtöbb öreg ezt megérzi magától is...
2009. dec. 10. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
91%
Értem. Nos, ha úgy érzitek, úgy látjátok, hogy nem tudna megbirkózni vele, és inkább éljen boldog tudatlanságban, akkor tegyetek így.
2009. dec. 10. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!