Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Vajon 100 évvel ezelőtt...

Vajon 100 évvel ezelőtt hogyan zajlott egy átlagos család Szentestéje?

Figyelt kérdés
2009. dec. 24. 20:38
1 2
 1/13 Tutujka ***** válasza:
92%

Én sokkal szebbnek, őszintébbnek, nem anyagiasnak gondolom.

Bár attól függ mely rétegre gondolsz.

A tehetősebbekre vagy a szegényekére.

Anyum mesélte, hogy Ők mivel hárman vannak testvérek, volt, hogy egy narancson osztoztak hárman, ez volt a karácsonyi ajándék.

A családoknál, mégha szegénység is volt, gondolom szerényebb keretek között, de meghittebben ültek az asztal mellé. Nem volt színes izzó fény, nem volt dallamos karácsonyfa, nem volt lego, számítógép.

Ott s akkor igazán a szereteté volt az ünnep.

2009. dec. 24. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
84%

Arany János, Családi kör.

Valahogy úgy...

2009. dec. 24. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
95%

75 éves vagyok,apám középiskolai tanár volt.A karácsony olyan volt,mint a legtöbb osztálytársamnál,és ahogy a szüleim gyerekkorában.

A gazdagok karácsonyát nem tudom.A szegényekéről pedig Jókai:Melyiket a 9 közül? c.elbeszélése számol be.

Ádám - Éva napján böjt volt,tehát húst nem ettünk.Ebére krumplileves volt ( kolbász nélkül) és mákos guba.

Délután az apukák elmentek sétálni vagy a nagymamához,keresztszülőkhöz a gyerekekkel.Ezidő alatt az anyuka feldíszítette a szobában a fát.

Dszként szaloncukor ( a régi hagyományos,töltetlen),aranyozott dió,fenyőtoboz,színes gyertyák,színespapírból készült füzérek,angyalhaj ( ez nagyon vékony üvegszál volt,és ha a testre került,nagyon szúrt).Déligyümölcs csak a nagyobb városokban volt kapható,így ez nem mindig volt.

A fa alatt csak a gyerekeknek volt ajándék.A felnöőttek legfeljebb sálat,keszztyűt,zoknit kaptak.Lányoknak baba,fiúknak hintaló,fából készült kiskocsi lóval,kicsiknek dob,mesekönyv esetleg.

Akkoriban nem igazán volt választék a játékokból.A tehetősebbek drágábbat vettek a boltban,a szegényebbek vagy maguk készítették,vagy még időben a vásárokon vették meg.

Amikor az apuka hazajött a gyerekelle,vacsora volt,legtöbbször a déli maradék.Majd az apuka kiment fáért,és eközben megrázott kint egy csengőt.Amikor bejött,együtt átmentek a szobába,megnézni,hogy valóban a Jézuska csengetett-e? Először közösen elénekltük a Mennyből az angyalt,majd kibontottuk az ajándékokat.Közben aprósüteményt és mézes diót majszoltunk,és karácsonyi dalokat énekeltünk.Éjfélkor elmentünk az éjféli misére.Természetesen gyalog,de aki messzebb lakott és volt szánja,az lovasszánon jött.A mise után hazamentünk aludni.

Karácsony napján volt az ünnepi ebéd:Tyúkhúsleves,hirka-kolbász,sült hús krumplival és valamilyen salátával vagy befőttel.Délután pedig a rokonlátogatás következett.Oda senki nem vitt ajándékot,még a gyerekeknek is csak akkor,ha keresztgyerekük volt.

Akkor valóban a szeretetről,a kis Jézus várásról,a családról szólt az ünnep.

Kár,hogy ma már inkább csak a pénzről szól.

2009. dec. 24. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
92%

A válasz megírásának időpontja: ma 21:33



hümmm... 19 éves vagyok de szívesen elcserélném

2009. dec. 24. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
88%

olvastam régebben egy könyvben, hogy az igazán gazdag családoknál minden gyereknek saját karácsonyfája volt.

a szegények szerintem nem nagyon foglalkoztak vele, ha egyáltalán tudták, mi az, mert csak a 20-as, 30-as években jött divatba ez az ünnep. persze Jézus születéséről biztos megemlékeztek a templomban.

2009. dec. 24. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
90%

21.33-nak


Köszönjük, ezt nagyon jó volt elolvasni!

2009. dec. 24. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
88%

igen, jó volt olvasni a sztorit, szerintem is. :)


én csak 30 vagyok, de mikor én kicsi voltam sem volt mindig déligyümölcs a boltokban.


Boldog Karácsonyt mindnkinek! :)

2009. dec. 24. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
78%

Ma sem a pénzről szól a Karácsony, mindenkinek olyan, amilyet akar. Nem kötelező költekezni, nem muszáj vásárolni.

Attól még, mert a boltok ez sugallják, nem kötelező elmenni venni valamit.

2009. dec. 25. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Tutujka ***** válasza:
84%

ma 08:36


A baj az, hogy a mai gyerekeknek mindent megtesznek a szülők, nagyszülők.

Képesek kölcsönökbe temetkezni, hogy meglegyen az LCD tévé, holott a fent olvasott kis történet amit az a 75 éves néni vagy bácsi írt, sokkal de sokkal jobban hangzik, mint egy mai parádés, költekező álszent ünnep.

Nagyon jó volt olvasni annak a 19 évesnek a sorait, miszerint cserélne a ma és a múlt között.

Gondolom csak erre az ünnepre szólt.

Én 38 éves vagyok, Anyukám boltban dolgozott, és emlékszem még a pult alatti narancsra, meg banánra.

Ma minden kapható, vehető, csak meg kell fizetni.

Én is visszacseppennék szívesen egy régi kori családi ünnep erejéig az időben.

2009. dec. 25. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
84%
21:33-as válaszoló, köszönöm, hogy leírtad, én 31 éves vagyok, és az én karácsonyaim is pont ilyenek voltak. :)
2009. dec. 25. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!