Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ti hogyan cselekednétek ha...

Ti hogyan cselekednétek ha egy családtagotok valami bűnt követne el, melléállnátok vagy elmondanátok a rendőrségnek?

Figyelt kérdés

Sok filmben illetve sorozatban látom hogy bármit tesz a családtagja legyen az anyja vagy apja vagy testvére kiáll mellette és hazudik vagy épp nem szól a rendőröknek mondván azt hogy a családot minden áron meg kell védeni.



Ti hogy vagytok ezzel, mi a véleményetek erről?



Jómagam úgy vagyok vele hogy legyen az bármilyen rokonom vagy barátom, ha bűnt követett el, gyilkolt, rabolt stb... vállalja a felelősséget érte és én nem hazudnék senkiért sem a rendőrségnek, sőt jelenteném egyből ahogy megtudtam...



2015. aug. 1. 09:39
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:

#20, dehogynem, ugyanis "bejelentési kötelezettség" büntetőjogban nem létezik, ez a te privát agyrémed...

(egyébként persze van, pl. a lakcímváltozást köteles vagy bejelenteni...)

2015. aug. 1. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:
A kérdés nem erre irányul??? Bűnpártolás vagy jelentés.
2015. aug. 1. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:
100%

#22, igen, ez a szörnyű agyrém él sokak fejében... hogy honnan, azt nem tudom, mert az 1978-as (előző) Btk is ugyanúgy szabályozta, mint a jelenlegi...

Tessék, itt a hatályos Btk, egerésszetek bátran:

[link]


(különösen tetszik az "állampolgári kötelesség" rossz duma... keress rá a Btk-ban bátran az "állampolgári" szóra, 0 találatot fogsz kapni:))

2015. aug. 1. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 anonim ***** válasza:

Na!

A hamistanuzást a törvény kettőtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti. Hamiszanuzásnak számít a nyomozás számára értékes információ elhallgatása is.

Pártatlanságra hivatkozni nem lehet.


Hallottam párszor!

2015. aug. 1. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 anonim ***** válasza:
*bocs h.lye vagyok! Elfogultságra!!! ;)
2015. aug. 1. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:
100%
#24, és ez hogy jött ide? Tanúskodni nyilván csak olyan ügyben lehet, ami már a hatóság tudomására jutott, és nyomozati cselekmény indult...
2015. aug. 1. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:

...de még ott is van egy rakat kizárás, lásd B.e.

[link]


8. § Senki sem kötelezhető arra, hogy önmagát terhelő vallomást tegyen, és önmaga ellen bizonyítékot szolgáltasson.


81. § (1) Nem hallgatható ki tanúként

a)284 az egyházi személy és a vallási tevékenységet végző szervezet vallásos szertartást hivatásszerűen végző tagja arról, amire a hivatásánál fogva titoktartási kötelezettsége áll fenn,

b) a védő arról, amiről mint védő szerzett tudomást, vagy amit a terhelttel védői minőségében közölt,

...

b)289 az, aki a (4) bekezdés esetét kivéve magát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben, akkor is, ha a tanúvallomást az a) pont alapján nem tagadta meg,

...

82. § (1) A tanúvallomást megtagadhatja

a) a terhelt hozzátartozója,

b)289 az, aki a (4) bekezdés esetét kivéve magát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben, akkor is, ha a tanúvallomást az a) pont alapján nem tagadta meg,

c)290 - a 81. § (2) bekezdésében foglalt titoktartási kötelezettség esetét ide nem értve - az, aki a foglalkozásánál vagy közmegbízatásánál fogva titoktartásra köteles, ha a tanúvallomással a titoktartási kötelezettségét megsértené, kivéve, ha ez alól a külön jogszabály szerint jogosult felmentette, vagy külön jogszabály szerint a bíróság, az ügyész, illetőleg a nyomozó hatóság megkeresésére a titoktartási kötelezettség alá eső adat továbbítása a felmentésre jogosult számára kötelező,

d)291 a médiatartalom-szolgáltató, valamint a vele munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy, ha a tanúvallomásával a számára a médiatartalom-szolgáltatói tevékenységgel összefüggésben információt átadó személy kilétét felfedné, az ezzel kapcsolatos kérdésben, kivéve, ha a bíróság az információt átadó személy kilétének felfedésére kötelezte.


(stb)

2015. aug. 1. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 A kérdező kommentje:

Látom jó nagy vita alakult ki a törvények körül, én én igazából nem a törvényekre vagyok kíváncsi hanem arra hogy ti hogyan cselekednétek ha egy sújos bűntettet követne el az egyik szülőtök vagy testvéretek, illetve mi a véleményetek arról aki feladja őket és nem törődik vele hogy milyen családtag, és arról aki elhallgatja és mellé áll?


Pl most nézem a Continuum című sorozatot, ott az egyik tag a zsaruknak segített de közben a mostohatestvére az egész családjával egy kissebb terrorosta csapatnak volt a tagja, bár tudott a csávó róla aki a zsaruknak segített ezt elhallgatta hogy a testvére és a családja mit is csinál... az ilyen példákra gondoltam...

2015. aug. 1. 20:52
 29/31 anonim ***** válasza:
ez attól függ kinek mi fér bele az értékrendjébe, mert amúgy szívesen ítélkezik az ember a saját tesvére felett is...
2015. aug. 3. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
0%

Ha csak egy apró lopásról van szó (tényleg nagyon apró) azt még elhallgatnám.

Onnantól kezdve, bármit is kövessen el, nem tűrném el, feladnám.


Ha belerángatták erőszakkal, akkor nem.

2015. aug. 3. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!