Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Egy családban vagy mindegyik...

Egy családban vagy mindegyik gyerek sikeres vagy egyik sem: mennyire gyakori ez?

Figyelt kérdés

A legtöbb ismerősünknél vagy mindkét/mindhárom gyerek sikeres a munkában vagy egyik sem, ezt a párommal vettük észre. Szerintem ez jórészt a szülőkön és a nevelésükön múlik. Sajnos nálam és a pároméknál a rosszabbik verzió áll fenn. Sem mi, sem a testvéreink soha nem tudtuk, mihez kezdjünk magunkkal, mindegyikünk állandóan őrlődik ezen a témán és egyikünk sem jut egyről a kettőre. Pontosabban 30 felé a párom már kezdi összekapni magát, de ehhez mindketten elég nagy áldozatokat hoztunk, és még így is jócskán le van maradva a legtöbb sikeresebb kortársától. Nekünk kettőnknek diplomája van (hogy minek végeztünk egyetemet, magunk sem tudjuk, mert semmi értelme nem volt, inkább a szüleink akarták, mint mi), az egyik testvérnek szakmája van (soha többé nem akar a szakmájában dolgozni), a másiknak érettségije (fiatalon besikerült nekik a gyerek, most gondolkozik az egyetemen, de egyébként mindkét testvér gyári munkás most).

A környezetünkben szinte minden családra igaz az állításom. Pl a pároméknál meg nálunk is mindkét gyerek össze-vissza csinál mindent, karrierünk nincs, nem tudjuk, hogy juthatunk egyről a kettőre, nem vagyunk képesek semmit elérni, gyengék vagyunk, nincs önbizalmunk, szakmailag sem vagyunk képesek előre lépni. Állást is nagyon nehezen találtunk mindig is, párom testvérét konkrétan már csak egy távolabbi családtag vállalkozásába sikerült benyomni kétkezi munkásnak, mert hosszú hónapokig nem talált munkát egy elég jó környéken. Párom is 3 évig betanított munkásként dolgozott (gyorsétterem) diplomával, jó nyelvtudással. Én úgyszintén, diplomával, felsőfokú nyelvtudással hol fél évig munkanélküli vagyok, hol 1 évig betanított munkás. Borzasztóan sok energiám megy el az álláskeresésre, sosem vagyok elégedett a munkákkal, amiket kapok. Mégis más részről meg úgy érezzük, egyszerűen ez való nekünk, nem tudunk összetettebb állásokat betölteni, irodán mindig feszengtem, kevésnek éreztem magam, páromnak 1 éve jobb állása van, de ott is mindig kevésnek érzi magát, folyton parázik, hogy nem tud megfelelni.

Ellenben ottvannak pl a párom unokatestvérei, akik ritka sikeresek mindketten, ők a "bezzeg gyerekek" a családban. Mindketten ugyanott végeztek, mint mi a párommal, csak ők még folytatták a tanulmányokat 1-2 évig, mindketten neves cégeknél vannak jó beosztásban, 2 nyelven beszélnek folyékonyan, elégedettek az életükkel és saját magukkal. Ha nem tetszett nekik az aktuális állás, pár hét alatt találtak jobbat, nekünk ez sok hónapba telik és mindig költözgetünk ide-oda a világban, míg ők helyben is megállják a helyüket. Erősek, magabiztosak, pedig ésszel felfogom, hogy semmivel sem tanultabbak (az az 1-2 év továbbképzés nem tesz ennyit) vagy okosabbak nálunk, csak nekik valamiért jobban sikerülnek a dolgok.

Vagy ottvannak a gyerekkori barátnőmék. Három gyerek három különböző területen dolgozik, mindhárom borzasztóan sikeres. A barátnőm huszonévesen már vállalkozó (pedig a szüleim szerint még csak nem is jó a szakmájában), házat vesz, gyereket tud vállalni, ami nekem még sok év, a nővére és a bátyja is jó állással rendelkezik, ritka jó fizetéssel, holott a legidősebb kivételével egyik sem tanult annyit, mint mi, sőt tök átlagos képességű emberek.

Mi meg a testvéreinkkel csak szerencsétlenkedünk az életben és hallgatjuk a szüleinktől, mások bezzeg milyen sikeresek, mi meg milyen bénák vagyunk. Holott rengeteg energiánk van a párommal abban, hogy sikeresek legyünk, mégsem jön össze semmi. Néha, elnézve a testvéreinket, majd a sikeres kortársaink szüleit, illetve a miénkeket, a szülőkben találom meg a választ a kérdéseimre, miért nem jön össze semmi. Kishitűvé, gyengévé, befelé fordulóvá, jellemtelenné neveltek minket, akiknek mindig meg kellett felelni a szüleiknek, mindig nekik kellett bólogatni, nem engedtek minket kibontakozni, visszahúztak minket mindentől. Szerintem nem csak mi, gyerekek, de az ő nevelésük is legalább annyira csődöt mondott. Mégis most minket hibáztatnak, mintha ők jó munkát végeztek volna. De akkor miért szerencsétlen mind a négy gyerek és miért sikeres a másik szülő mindhárom gyereke?!

Persze ez nem ment fel minket, tudom, hogy ettől még nekünk kell tenni a helyzet ellen, csak tisztázni akarom, vajon tényleg mi vagyunk annyira selejtesek és nem a szüleink nevelése.

Ti mit gondoltok erről?


2016. máj. 17. 09:31
1 2 3
 1/25 anonim válasza:
84%
En is igy latom, ahogy te. Azonban fontos megjegyezni, hogy a legnagyobb fejlodes az, ha az ember elfogadja magat. Nincs ertelme magad mardosni emiatt. Viszont az onbizalomhianyon valtoztatni kell. Lassan fog menni, de menni fog, ha te is szeretned.
2016. máj. 17. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
89%

Azt mondják mindenki a saját életének a kovácsa. Ezért nem igaz, hogy minden esetben úgy van ahogy írod, hogy egy családban minden gyerek vagy sikeres vagy sem.

Nyilván ahol minden gyerek sikertelen azért van, mert egyik gyerekben sem volt meg az a kitartás, erő, hogy jobb legyen.

A mi családunkon kívül is nagyon sok családot ismerek ahol a gyerekek közül van aki sikeres van aki nem.

A mi családunk esetében pl: 4-en vagyunk testvérek. A legidősebb nővérem a felső tízezerben van. Nem házasság révén hanem tudása révén. Már 10 évesen mondogatta, hogy sikeres orvos lesz. Sokan nevettek, mert paneldzsungelban, alkoholista szülők mellett nőttünk fel. De ma felnőttként plasztikai sebészként kint él Amerikában, gazdag emberként. A húgom szintén sikeres. Cukrászatot nyitott, és mint mestercukrász dolgozik Budapesten. Én nem mondom sem sikeresnek sem kudarcnak az életem. Külföldön élek, boldogulok, elégedett vagyok, de nem nevezném magam gazdagnak vagy munkájában sikeres embernek. Az öcsém akárcsak a szüleink alkoholista. Ha nem segítenénk, ha nem fizetnénk helyette a számlákat már rég hajléktalanként élne valahol az utcán.

A lehetőség mindannyiunknak adott volt. Ki élt a lehetőséggel ki nem.

Mint írtam sok családot ismerek ahol hasonló a felállás. Az egyik gyerek sikeres a másik nem. Rajtunk múlik.

Én tudom, hogy ha megtennék mindent, ha nem lennék lusta, ha nagyon akarnék valamit akkor megtudnám szerezni, tudnék érte keményen dolgozni. Ezért sem nyafogok az életem miatt mert én ezt fogadtam el, jó nekem így.

Hamar megtanultam: Sírással, nyafogással csak kifogásokat gyártunk és nem haladunk előre.

2016. máj. 17. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
89%

Van az életünknek egy szakasza egy életkor amikor már nem a szülők hibás nevelési módszerével kell takaróznunk a saját sikertelenségünk, szerencsétlen sorsunk miatt.

Ha valaki felnőttként sikertelen az már rég nem szülői nevelés miatt van.

2016. máj. 17. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 Kulcsos7 ***** válasza:
85%
Nem, nem így van szerintem..
2016. máj. 17. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
80%

Egyáltalán nem igaz, hogy egy családban vagy mindegyik gyerek sikeres, vagy egyik sem.


30 felett már kapja magát mindenki annyira össze, hogy nem a szüleire jeni a dolgokat.

2016. máj. 17. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:
Igen, elérkezik az a kor, de 30-40-50 évesen, nem 20 meg 22 évesen. Ritka az, akire a rossz szülői háttér, a mérgező környezet pozitívan hat, bár ismerek olyat, aki rossz családból jött, verték, bántották a lányt, tizenévesen elmenekült az alkoholista szüleitől, aztán a nagymamája nevelte, aki korán meghalt, igaz, a lány ritka sikeres karriert futott be és most nagyon jó anyagi háttere van, viszont ismerem személyesen és tudom azt is, hogy lelkileg meg mégis egy csődtömeg, bármilyen csúnya is kimondani ezt. Egyszerűen nincs ki mind a négy kereke és ez a magánéletén látszik meg, akármilyen is a karrierje, egy lelki roncs lett és az is marad, ha nem kér orvosi segítséget. Szóval hiába a kitörés, mint ahogy a 2-es írta, lehet attól még egy lelki roncs marad az illető.
2016. máj. 17. 10:07
 7/25 anonim ***** válasza:
93%

Hát most olyat mondok amit a legtöbben nem szeretnek hallani: genetikán és neveltetésen múlik milyen lesz az ember. Nagyon ritkán tud valaki ezzel szembe menni és akkor is valószínűleg mentalitásbeli okokból. Az emberek szeretik saját életben elért helyüket a saját sikerüknek betudni, de az amit az előttem válaszoló említett, hogy négy gyerekes alkoholista szülők gyerekei kitörnek a panelból és külföldön csinálnak karriert... most őszintén mennyire gyakori ez? Mint amikor kiemelt afrikai szegényekről van szó akik nyugaton mindent elértek amit akartak. Mindegyikre jut millió másik aki meg a mocsokban éli le az életét és megfelel neki. A gyerekkori élmények pedig öntudatlanul végigkísérik az embert élete folyamán (bocsi szülők, nem lehet azzal takarózni hogy 18 elrontott év után mindenki maga szerencséjének a kovácsa).


Az én családom alapján azt tudom mondani, hogy a mentalitás nagyon sokat számít. Anyámat mindig megalázta az apja amikor nem kiválóra teljesített valamit és már egy négyesnél azzal fenyegette, hogy utcaseprő lesz. Ezért anyám százszor úgy hajtott, hogy ez ne történjen meg mert annyira félt tőle. Utána nálam is szinte öntudatlanul alkalmazta ugyanezt a nevelési módszert, amiből (persze utólag hiszen utólag okos az ember) én meg azt szűrtem le, hogy felesleges bármit is csinálni, mert sohasem lesz senkinek elég jó. Csak a kiváló az elfogadható és ha már egy centivel is alább teljesítek akkor nem fognak szeretni.


Röviden mi hárman voltunk testvérek, szüleink nem igazán foglalkoztak velünk a sok munka miatt. A vége az lett, hogy ketten teljesen függők lettünk a szüleinktől felnőtt korunkban (és most is azok vagyunk), céltalanul elvagyunk. A harmadik testvérünk meg talált egy nagyon jó párt és az a támogatás és szeretet amit tőle kapott sikerre ösztönözte. Megkapta azt a célt amiért érdemes küzdenie és vár az iskolában ő is csak lődörgött most egy multinál van felső vezetői pozícióban és évről évre feljebb jut.


Én amúgy pszihomókust javasolnék a kérdezőnek, mert bizonyos vagyok benne, hogy sok dologra rá tudná ébreszteni, csak az a gondom, hogy én személy szerint egy bizonyos kor után nem tudom elképzelni, hogy változást tudjon elérni. A szülőknek meg javaslom utánaolvasni a tudatos gyermeknevelésnek.

2016. máj. 17. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim válasza:
81%
1. vagyok: Szerintem igaz az, hogy mindenki sajat szerencsejenek a kovacsa, DE mindenkire maskent hat a gyerekkor. Van, akit teljesen tonkretesz, ez emberfuggo. Es igaz 30 felett mar magadert teszel es folosleges a szuleid hibaztatni, viszont pont mikor meg agyilag ezt nem igazan fogadtad fel- van akinek sikerul, de ok a kisebbseg- akkor hoztal olyan fontos donteseket, mint palyavalasztas(igaz kesobb korrigalhatod, de nem olyan egyszeru, mint tizenevesen), munkahely, parvalasztas sorolhatnam. 30 evesen ujra kezdeni total elolrol, tiszta lappal, nem egyszeru, igaz nem is lehetetlen. Az ilyen emberek lesznek lemaradva a tobbiekhez kepest, mint ahogy a kerdezo is irja. De ez nem jelenti feltetlen azt, hogy ne ernek oket utol, sot azt sem, hogy nem szarnyalhatjak oket tul. Csak lelkileg nekik sokat kell fejlodniuk, idore van szukseguk. Ennyi.
2016. máj. 17. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
87%
Végigfutottam az írásod kérdező. Több dologban kellene neked és a párodnak is változtatnod. Tudom, nem egyszerű kimondani h én vagyok a felelős a saját életemért, de ahogy olvastam, nekem egyszerűen az jön le hogy mindent hárítasz, és tolod a felelősséget a szülőkre meg a neveltetésükre. Lehet h valóban hibáztak ők is, de azt azért ne mondd már hogy miattuk lettél olyan amilyen. Akármilyen furcsa is: Nem miattuk, hanem magad miatt lettél ilyen. Ami az eddigi életedben történt, csak is te vagy a felelős! Ezt kell megérteni, és innen lehet továbblépni. :) Azt írod, hogy nem tudjátok mit kezdjetek az életetekkel...Pontosan mi is a végzettséged? Mik a céljaid? Hova szeretnétek eljutni az életben? A legjobb lenne, ha leírnád ezeket a célokat, és magabiztosan tenni értük mindennap. Máshogy ezt nem lehet. :) Ne könyveld el magad szerencsétlennek meg selejtesnek, mert akkor azt is fogod bevonzani az életedbe. Csak pozitív megerősítések legyenek a fejedben, ezeket h: szerencsétlen, selejt egyszerűen dobd ki. Mindezt én úgy írom, hogy saját magam is voltam hasonló helyzetben, de önmagam változtatásával sikerült elérni, hogy pozitív irányt vegyen az életem. :) Csak ügyesen, és sose add fel!
2016. máj. 17. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
71%

A szomszédaimnál elég érdekes ez a helyzet:


Rendes, normális felfogású család 2 gyerekkel. Nem alkoholisták, semmi ilyesmire nem költenek, csak épp el vannak adósodva devizahitelekkel, napról - napra élnek.


A lányuk: a suliban jó tanuló volt, bár nincs diplomája, csak egy 2 éves OKJ szakmát végzett, de aztán dobbantott külföldre. Most épp egy irodában dolgozik, az évek alatt jól megszedte magát. Ehhez az kellett, hogy gátlástalanul átgázoljon és kihasználjon mindenkit (beleértve a szülőket is!). Bár pénze van, a "legjobb barátait" hetente cserélgeti. Aki az egyik percben még jó barátnő, az már 2 hét múlva hülye k*rv@. Most épp egyedül él egy garzonban, mert nincs már senki, aki összeköltözne vele, hosszú távú párkapcsolata sosem volt, a hisztis kibírhatatlan természetével elüldözte az összes pasiját. Szóval mondhatni a munkájában sikeres, meg tud ide - oda utazgatni, mert pénze van, viszont a magánélete egy nagy nulla.


A fiuk: Sosem érdekelte a tanulás, úgy bukdácsolta végig az általánost is, aztán a középsulit ott hagyta, végül tanfolyamokon tanult ki gépkezelő szakmát, és teherautós jogosítványt. Rengeteg helyen dolgozott már, eddig egyik helyen sem maradt ott pár évnél tovább. Jelenleg is munkakereső. Viszont a szüleivel nagyon jó viszonyban van, ha épp dolgozik, mindig segít nekik, hogy tudják fizetni a hiteleket. A barátai is kedvesnek és segítőkésznek tartják, ugyanazokkal lóg már hosszú évek óta. A barátnőjével már 7 éve együtt van.


Én nem tudom pontosan megítélni, melyik testvér a sikeresebb. Hiszen az egyik tele van pénzzel, mégis a magánélete nagy nulla. A másik pedig elég csóró, de vannak barátai, és egy szerető párja.


Szerintem a "sikeresség" nem csak a jól fizető álláson múlik.

2016. máj. 17. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!