Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért olyan nagy probléma,...

Miért olyan nagy probléma, hogy a szülők igyekeznek a felsőoktatás felé terelni a gyerekeket?

Figyelt kérdés

Az én szüleim,hogy is mondjam "keményen" neveltek, illetve nevelik a testvéreimet.Sohasem vertek meg, viszont nevelő célzatú büntetéseket azért adtak.

Felnőtt fejjel kezdtem megérteni, hogy mennyire jó,hogy keményen fogtak és támogatták,hogy egyetemet végezzek.


Amikor rossz jegyet kaptam, mindennap bele kellett szagolnom hosszan a kukába, apám ilyenkor azt mondta, "jobb ha szokod, ha nem tanulsz egész életedben ezt tologathatod".

Anyám pedig ilyenkor valami nagyon monoton munkát adott és ő is azt mondta, hogy "fiam, ha nem tanulsz nem másfél óráig kell ennél sokkal nehezebb munkát csinálnod,hanem 8-12 órában".

A másik nevelőcélzat az volt,hogy amikor elmentem nyaralni falura nagyszüleimmel, apám titokban megérte nagyanyámat,hogy mutogassa nekem az alkoholistákat,akik a szomszéd városban levő összeszelőgyárban dolgoznak.


Ez is motivált engem, mert ahogy ők fogalmaztak "nem szerettem bepiszkolni a kezemet", ez a mai napig igaz.


Pályaválasztáskor a szüleim azt mondták, választhatok valamilyen műszaki vagy gazdasági szakot.Az előbbiek közül választottam és nem bántam meg.



A statisztikák azt mutatják,hogy a diplomások hamarabb találnak állást és sokkal többet keresnek, mint azok, akiknek nincs.Továbbá sokkal több esélyük van jó,kényelmes állást megcsípni.


Ismerek olyanokat, akik később felvételiztek főiskolára, később, de még időben.Mert rájöttek,hogy normálisabb,kényelmesebb munkát szeretnének.



Ahogy mostanában hallom és olvastam, sokan vannak, akik ellenzik, hogy a szülők ennyire nyomják a gyerekeiket.A szülő mindig jót akar a gyerekének, a diploma pedig egy mentőöv,egy mankó,egy előny a többiekkel szemben a jobb, kényelmesebb életre.

Mellesleg, Nyugat-Európához képest Magyarországon elég kevés a diplomás.


2017. okt. 24. 15:36
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
92%

Ez azért ennél kicsit komplikáltabb (szerintem). Manapság a világ már nem olyan, mint az "ősök korában." Simán egy szakmunkás is kereshet nagyon jól (főleg ekkora munkaerőhiány mellett)- A mai magyar oktatás (ismét csak az én véleményem, lehet másnak nagyobb szerencséje volt) nagyon elavult és nagyon lexikális. A diplomák nagy része (turizmusvendéglátás, kommunikáció és társaik) gyakorlatilag idő és pénzpocsékolás. Voltam olyan barom, hogy egy ilyenre jelentkeztem. 3 hónap után ott is hagytam, inkább jelentkeztem osztrák egyetemre. Az meg a másik, hogy a mai világban egy diploma egyáltalán nem garancia már, hogy kényelmes és jól fizető munkád lesz.

Nem leszólni akarom a felsőoktatást, jó dolog, ha az ember tanul. De szerintem nagyon-nagyon meg kell fontolni, hogy mire áldozod be az éveidet (és a pénzedet). Ezt a diploma dolgot is kezdik nagyon túltolni. Azért is van ennyi "kommunkációsvendégkönyvtároshajtogató" szakos végzettségű ember, mert szülői és társadalmi nyomás is lett ebből a dologból. Nincs diplomád? Biztos buta, lusta, nyelveket nem beszélő kis senki vagy, aki napi 12 órát robotol, 3 műszakban valami gyárban a szalag mellett. Abban sajnos nincs igazad viszont, hogy mankó, mentőöv lenne. Mint mondtam.. manapság egy diploma (nyilván ha csak nem orvosi, informatikai, kémiai és társaik, de azért lássuk be az átlagnak nem ilyenje van) egyáltalán nem garancia semmire sem.

2017. okt. 24. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
69%

Azért remélem érzed, hogy ez így nagyon nem oké. Egészen egyetemig konkrétan felesleges nagyon jól tanulni az iskolában, mivel használható tudást nem szerzel vele. Ahoz elég, hogy elmondhatsd magadról, hogy te mennyire nagyon művelt vagy. A szemét szagoltatástól mennyivel lettél okosabb? Lehet, hogy többet tanultál de mint írtam annak kb semmi értelme nem volt. Egyetemnek is úgy van értelme, ha közben eljársz gyakornokoskodni valahova, hogy lássad, hogy mi az amit ténylegesen tudni kell. Persze nem azt mondom, hogy nem kell tanulni, mert kell, csak nem azt, hogy melyik verset melyik költő írta, vagy melyik király mikor uralkodott. (Kivéve ha magyar-töri szakra mész)

Kiváncsi lennék, hogy a szüleid mit csináltak volna, ha abszolúte nem ment volna neked a matek vagy diszkalkuliás lettél volna.

Azt pedig nem is értem, hogy hogy lehet valaki ennyire önállótlan, hogy a szülei válasszanak neki szakirányt. Mert egyébkén te fogsz 40-50 évig dolgozni a területen nem ők.

Sokkal értelmesebb lett volna a szüleid részéről, ha elküldtek volna nyaranta egy hónapot melózni. Abból tenyleg tanulsz, a szemétszagolgatásból kevésbé.

2017. okt. 24. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
90%

".A szülő mindig jót akar a gyerekének" - a "jót akar" meg a "jót tesz" az két külön fogalom, Kérdező. Jót azzal teszel (bárkivel) ha abban támogatod, amit ő maga szeretne.

(ugye az ellenkezőjéről van az a klasszikus vicc, hogy miért kell egy egész cserkészcsapat (úttörő-örs, ahogy tetszik) hogy átkísérje a vak nénit az úttesten - hát, mert nem akar átmenni)

2017. okt. 24. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
90%
Gyakorlatilag a szüleid választották ki a szakot, amit NEKED kell elvégezned és elméletileg NEKED is kell dolgoznod benne? Remélem érzed, hogy ezzel mi a probléma..
2017. okt. 24. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 A kérdező kommentje:

A szakot nem választották ki, csak az irányokat jelölték ki, ez alapján szűrhetőek voltak a választási lehetőségek.Onnantól pedig én választottam.


Mellesleg, egyik szülőm sem diplomás, azt mondták diploma nélkül a mai világban nagyon nehéz.


De, valami tényleg van abban, amit mondanak.Ismerek fiatalokat, akik leérettségiztek ugyan, de egyetemre nem mentek, helyette elvégeztek egy középfokú végzettséget, jellemzően pénzügyest,bérszámfejtő...stb hasonlókat.Baromi nehezen találnak állást vele, némelyikük nem is dolgozik benne, hanem csak sima excel táblázat töltő adminisztrátorként, a legrosszabbul jártak pedig elmentek a végzettségükhöz képest "alja" munkát végezni.

2017. okt. 24. 16:01
 6/39 anonim ***** válasza:
94%

Szerintem nem azzal van a gond, ha a szülő mindenképpen azt szeretné, ha a gyereke felsőoktatásban tanulna (habár a szüleid nevelési módszereivel nem értek egyet). Teljesen normálisnak és követendő példának tartom, ha a szülő amiben tudja, segíti a gyerekét abban, hogy arra az egyetemre/szakra járhasson, amire mindig is szeretett volna. A probléma azzal van, ha a gyerek nem ért egyet, nem olyan jók a képességei, esetleg nem igazán szeret tanulni, jobban leköti a kétkezi munka, a szülők pedig mégis nyomják az egyetem témát, mert úgy gondolkodnak, mint a te szüleid, hogy csak akkor vagy Ember, és csak akkor lehet jó munkahelyed és fizetésed, ha diplomás vagy, ha pedig "csak" szakmunkás vagy, akkor egy alja alkoholista proli vagy. Ez egyáltalán nem így van, nem kell lenézni a szakmunkásokat. Írom ezt úgy, hogy orvosira járok a szüleim támogatásával, viszont soha nem erőltették, hogy tanuljak és egyetemre járjak, ez az egész teljes mértékben az én döntésem volt, ugyanúgy elfogadták volna, ha mondjuk fodrász szerettem volna lenni.


"Pályaválasztáskor a szüleim azt mondták, választhatok valamilyen műszaki vagy gazdasági szakot." Gondoltam, azért azt megemlítem, hogy egyébként a te szüleid nem csak "nyomnak", ahogy írod, hanem gyerekként kezelnek felnőtt létedre is, a saját nem hagyják, hogy önálló döntéseket hozz.

2017. okt. 24. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
97%
Kérdező (#5) egy embernek a saját bőrében kell jól éreznie magát...
2017. okt. 24. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem rohadtul primitív dolog kukát szagoltatni vagy monoton munkát végeztetni, csak hogy "tanuld meg mi a feladatod".


Továbbá szuper, hogy gyakorlatilag eldöntötték, mi lehetsz.

Figyelj a SAJÁT életedet mikor tervezed el kezdeni élni?


És ja, büfészakon aztán marhára nagy előny a diploma, ezért tologatnak ugyanúgy aktát vagy raktároznak a bölcsész végzettségűek.


Vagy egyik ismerős építészmérnök és SEHOVÁ nem kell, mert nincsen projekt, ami a szakmájába vágna.

Unokatesóm biomérnök és Hollandiában él, mert otthon sehová nem kellett a diplomájával.


Hagyjuk, aki törekvő az diploma nélkül IS teljesít, aki meg nem, az diplomával SEM.

2017. okt. 24. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:
92%
Ez még mindig ennél bonyolultabb. Bocs, de Te úgy látod, hogy diploma = gazdagság, könnyű munka, Hawaii. A valóságban nagyon nem így van. Ismerek olyat, akinek nincs diplomája, otthon önállóan az évek alatt megtanult programozni és most nettó 500.000-t keres. Haverom közgázon végzett, eladó. A gazdasági szakok (mellesleg a turizmus vendéglátás is közgazdasági szaknak számít és a cégek többsége mégsem tudja mit kezdjen vele) nagyon telítettek. Remélem műszaki vonalon vagy most, mert azzal viszont tényleg nagyon jó munkád lehet és nincs is telítve. De nekem például alapjog prof.-om mondta egyszer: "Gyerekek, teljesen mindegy mit csináltok. Ebben a rendszerben minden végzettséggel csak rabszolgák lesztek. A cél az, hogy legalább a jól fizetett rabszolgák sorában álljatok."
2017. okt. 24. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
27%
Sztem is igazad van.Én anyaként sokat foglalkozok a gyerekekkel, kisiskolás koruk óta.Elejétől kezdve ellenőriztem a házijukat,értik-e a matekot,dolgozat előtt mindig gyakoroltattam velük.Megtanîtottam nekik,hogyan kell tanulni.Ha rossz jegyet hoztak mindig megbeszéltük miben lehetett hiányosságuk.A mai napig figyelek a tanulásukra.Én is sokat mutattam nekik a kukást az utcán,hogy" ezek az emberek nem szeretettek tanulni ill. a nyári pokoli melegben dolgozó aszfaltozó munkásokat is mutattam már nekik,hogy ők se voltak a tanulás hîvei.Matekra,angolra hordom őket korrepetálásra.Igy egész jó a bizonyîtványuk(egy-két négyes az év végi biziben).Látom vannak anyukák,akik nem figyelnek ennyire a gyerekekre.A bizonyîtványuk 3-4-es vagy rosszabb.Valszeg azért is vagyok ilyen,mert én a mai napig a szüleimet hibáztatom,hogy nem fogtak erősebben,nem segîtettek,nem beszélgettek velem,hogy milyen fontos lenne egyetemet vagy főiskolát végeznem rögtön érettségi után.Nekik az volt a fontos,hogy leérettségizzek és slussz.Îgy ahogy leérettségiztem,dolgozni kezdtem.Azután rájöttem,hogy sanyarú ez a munka,amit érettségi mellett végezhetek,tanulnom kell vmit,26 évesen kezdtem a főiskolai tanulmányokba,30 évesen államvizsgáztam és most 40 év felett is akarok tanulni,egyetemre készülök.Szinte folyamatosan képzem magam vmivel,nyelvoktatás,okj tanfolyamok.A gyerekek is ezt látják és úgy látom sikerült rájuk ragasztanom az életszemléletemet e területen,mert mindkettőnek az orvosi egyetem a cél.Szerintem,ha a szülő nem erőlteti a gyerekét a tanulás irányába illetve nem beszél neki időben és folyamatosan a munkahelyekről,a gyerek el fogja lazáskodni az életét(biztos vannak kivételek:)) A férjem mérnök,de őt anyósom úgy nevelte,hogy az egyetem és az angol nyelvtudás a minimum.Azóta is hálás neki.
2017. okt. 24. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!