Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy jelezzem finoman valamely...

Hogy jelezzem finoman valamelyikük felé? (Hosszú! )

Figyelt kérdés

A szüleim évekkel ezelőtt elváltak, anyukámmal élek, akinek van egy barátja - már egy ideje velünk él. Ugye az együttélésben mindig akadnak problémák, anyukámnak ezek annyira nem feltűnőek / zavaróak, hiszen ő a párja, szereti, de nekem ő egy idegen ember, akihez semmilyen szál nem fűz. Rendes ugyan, nem üti bele az orrát abba, ami nem dolga (a nevelésembe, a kapcsolatomba az apámmal, és a többi) és segít, ha arról van szó, úgyhogy alapjában véve nincs vele baj... Csak van egy-két dolog, ami pont üti az érzékeny pontjaimat. A legtöbb ilyen az étkezéssel kapcsolatos: Ne beszéljen teli szájjal (látni lehet konkrétan, mit eszik, szerintem ez undorító), ne nyalja le a kést amivel később belenyúl például a vajba, amit mindannyian használunk, a közösbe ne nyúljon bele azzal az evőeszközzel, amit a szájába vett, azért rakunk oda külön kanalat-villát... Szerintem ezek elég alap dolgok. Szerintem ezek akkor is zavarnának, ha a tulajdon apám csinálná őket, de így, hogy egy olyan ember teszi, akihez nekem semmi kötődésem, tulajdonképpen nekem idegen... Nagyon taszít, nagyon undorítónak találom. Anyukámat ez nem zavarja, de ez rendben is van, nem én csókolózgatok vele, hanem ő, így őt nyilván nem fogják ezek zavarni (leszámítva az evés közben beszélést). Ezeket már jeleztem feléjük, és általában igyekszik rendesen étkezni, de sokszor elfelejtkezik róluk. Nem is arról van szó, hogy ezzel lenne problémám, ennek örülök, és hálás vagyok az igyekezetért... Ezeket csak azért írtam le, hogy érthető legyen, amit később fogok írni.



Jelenleg egy elég kényes dologgal kapcsolatban írok. Anyukám párjának van egy... természetes szaga, hogy úgy mondjam. Nem tudom, honnan ered vagy miért van, apukámon sose éreztem, se más férfin. Én ezt a szagot valamiért nagyon nem bírom, számomra rettentően kellemetlen, szinte már büdösnek találom - de gondolom nem feltétlenül büdös, hiszen más eddig nem panaszkodott rá (anyukám sem, pedig egy szobában vannak - szerintem őt nem zavarja). Ez nem mindig jelent problémát, mert általában a szobájukban tartózkodik, én meg oda ritkán megyek... De ha egy-két órát eltölt a nappaliban akkor már teljesen betölti az egész szobát a szaga és orrba csap, amint belépek. A legnagyobb probléma ezzel kapcsolatban az, hogy éjjel felébred és (hogy anyukámat ne ébressze fel, illetve "eleget tegyen a kényszernek") a WC-n ülve laptopozik 1-2 de akár 3 órán át is. Tudniillik, nálunk a WC külön van, az egy icipici "szoba", mondhatni egy kis lyuk. 10 perc után felmelegszik csukott ajtónál csak attól, hogy benn vagy. Amikor ő ennyi ideig bent van, brutálisan felmelegszik, alig van bent levegő és az icipici helyiséget teljesen betölti a szaga, amit én nem bírok - egyszer mentem be utána, és egy pisilés alatt 4-5 alkalommal hajoltam ki levegőt venni, mert a bentit nem bírtam. Talán érthető, hogy számomra mindez elég zavaró, hisz' tényleg határozottan kellemetlennek találom a szagát...

Tudom, kézenfekvő megoldás erre az illatosított tusfürdők, a dezodorok és netalántán férfi parfümök használata - a felsoroltak közül mindegyik van neki, de nem használja őket. Nem csak érzem, hogy nem használja egyiket sem, de látom is - ahányszor kitakarítom a fürdőt, azok a dobozok és flakonok pontosan úgy vannak ott, ahogy a múltkori takarításnál leraktam őket.

Hogy jelezhetném akár anyukám, akár az ő irányába azt, hogy használhatná ezeket a termékeket? Lehet, hogy számára kevésbé lenne kényelmetlen, ha nem én mondanám a szemébe, hanem anyukámmal beszélhetné meg, ezért kérdezem az előbbit. Illetve - nem kérek túl sok dolgot? Úgy gondolom, az eddigi összes leírt dolog elég alap, legalább is számomra ezek nagyon triviálisak és esszenciálisak a problémamentes együttéléshez... De nem lehet, hogy túl sok dolgot kérek? Valamiért én így érzem, talán csak a reakcióik miatt, de nem tehetek róla, engem ezek tényleg nagyon zavarnak...



Bocsánat, hogy hosszú lett, de részletesen szerettem volna kifejteni a helyzetet.



2018. jan. 10. 12:59
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Én megértelek kérdező, engem is zavarnának ezek a dolgok azt hiszem. Kicsit talán érzékenyebb vagy, mint én, de azért tudok a problémáiddal azonosulni.

Hány éves vagy? Tudom, ez a standard válasz a legtöbb válaszadó részéről a hasonló kérdésekre, de a költözés lenne a legjobb megoldás. Ha elég idős vagy, külön kellene költöznöd, és ott már úgy éled az életed, ahogy neked tetszik, és nem kell majd olyanokkal együtt élned, akikkel nem szeretnél. Ha egyedül nem tudsz lakást venni, albit fizetni, kereshetsz magadhoz hasonló mentalitású lakótársakat, akik hasonlóképpen pedánsak. Biztos zökkenőmentesebb lesz az együttélés.

Jelen pillanatban az is megoldás, ha elmondod anyukádnak a dolgot, vagy ha vagytok annyira jóban a pasassal, akkor neki. De mivel a lakás gondolom anyukádé, a párja pedig neki nagyon fontos, lehet, az lesz a reakciójuk rá, hogy túl sokat kérsz és nem változtatnak.

2018. jan. 10. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

18 vagyok, jelenleg még tanulok. Anyukámmal élek, mert így a legolcsóbb. Sajnos későn érő típus vagyok, így nem a legjobb ötlet különköltözni, még kellene egy-két év... Ha minden jól megy akkor körülbelül mire befejezem a képzésemet (nem 5-6 évesre kell gondolni! :D) eléggé felnövök fejben ahhoz, hogy meglegyek magamtól is. :)


Igen, érzékenyebb vagyok, főleg az evéses dolgokra, azonban megvan rá az okom. Hányásfóbiám van, anyukám élettársa pedig nem figyel oda annyira a higiéniára. Számomra folyamatos fenyegető tényező az, hogy ő beteg lesz az enyhe hanyagsága miatt, és ilyen módon átadja nekem is. Nem tudom, mekkora rá az esély - még ha semekkora is, akkor se tudom kiverni a fejemből. A fóbiák már csak ilyenek. (Emiatt sem jöhet szóba nálam a lakótárs; borzasztó kicsi az esélye annak, hogy olyan embert találok, aki szintúgy kényes ezekre, kényes a higiéniára, nem iszik, s a többi. Mindenkinek jobb, ha én inkább egyedül lakok) Ugyan próbálok tenni ellene, de egy fóbiából "kigyógyulni" nem egy könnyű, és végképp nem egy gyors folyamat.


Egyébként pont szóba került a dolog anyukámmal - azt mondta, túl finnyás vagyok. Hát, ennyit a megértésről. :D Lehet benne valami, de nem tehetek róla, ha engem taszít a természetes szaga és nem vonzanak a hormonjai. :)


Köszönöm a válaszod!

2018. jan. 10. 15:37
 3/5 kovpet ***** válasza:

Ha tisztálkodik rendesen, akkor lehet, valami betegsége van, mert egy embernek nem szokott erős testszaga lenni.


Ahogy olvasom, a wc-n a legnagyobb probléma. Nem tudod átszellőztetni használat előtt? Van ablaka a helyiségnek? Ha nincs, akkor legalább az ajtóval ki tudod legyezni a benti levegő nagy részét, nem tökéletes, de legalább valami. Vagy beszéld meg, hogy szereljetek be ventilátort, az biztos segítene.

2018. jan. 10. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Teljesen megértelek, hogy ez zavar. Őszintén, én sem tudom, hogyan hoznám szóba, pedig középkorú vagyok. Talán annyit tudok tanácsolni, hogy ha nem tudod megejteni a beszélgetést a nevelőapáddal vagy anyukáddal (mert kínos, stb.), akkor legyen nálad mindig egy doboz gyufa és mielőtt bemész a Wc-be és esetleg ajtóval egy kicsit kilegyezted a szagot, gyújts meg egy szálat, azonnal fújd el, hagyd a füstöt eloszlani a WC-ben, a füstszag bizonyítottan a legjobban elfedi az egyéb szagokat, sokkal jobb, mint a légfrissítő (ami egyébként esetleg rákkeltő is lehet), mivel a légfrissítő általában inkább keveredik az egyéb szagokkal, de a füstszag teljesen semlegesíti (viszont füstszagot fogsz egy ideig érezni). Próbálkozhatsz egyébként a nappaliban természetes illatosítókkal, stb., vészhelyzetben a gyufagyújtás, elfújás a legjobb.
2018. jan. 10. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#2: Minden nap fürdik (általában). Csak ritkán hagy ki fürdést. Betegségről nem tudok... De esélytelen, hogy pont ezzel küldjem el orvoshoz. Még a szemészetre se képes elmenni, mindent mi olvasunk el neki, amit ő már nem lát.

A WC-nek sajnos nincs semmilyen ablaka, és az elhelyezkedése miatt ha nem is lehetetlen, de rettentő költséges és problémás lenne akárminek is a felszerelése, ezt pedig nem tudjuk megengedni magunkat. A szellőztetéssel az a baj, hogy körülbelül bepisilek, mire lekászálódik a WC-ről, csak ritkán van módomban még várni egy-két percet, hogy kiszellőzzön. Nyitott ajtónál semmiképp sem csinálnám, a WC pont a hálószobájukkal szemben van, az ajtajuk 90%-a üveg. De azért köszönöm a tippeket!! :)


#3: A gyufa sajnos nem a legjobb ötlet, a WC-szoba be van lambériázva, rengeteg ott az éghető és könnyen lángra kapó dolog... Tudom, felettébb bénának kell lenni ahhoz, hogy elejtsem a gyufát, de elég egyszer bénának lennem, és máris hatalmas baj van. Nem kísértem a sorsot. Ez viszont nagyon jó ötlet lenne, ha csempézve lenne, úgyhogy megjegyzem magamnak. Köszönöm szépen! A legjobb megoldásnak azt találtam, hogy minden ablakot és ajtót kinyitok, és egy pár percig teljes gőzzel szellőztetek, ha kell, egy anyaggal vagy párnával keltek hozzá légmozgást. Illetve elég jók a párologtatható illóolajok, a citrom és a citromfű eddig egész jól bevált - arról nem is beszélve, hogy nagyon kellemes az illatuk, még ha erős is (mert sokat használtam), (számunkra) nem zavaró. Nem azzal van a gond, hogy nekem lenne kínos, őt nem akarom kínos helyzetbe hozni ezzel. Ezért gondoltam, hogy talán jobb lenne, ha anyukám beszélné meg vele a dolgot, de ő nem túl segítőkész ebben, mint írtam, szerinte túl finnyás vagyok.



Mindenkinek köszönöm a válaszát!

2018. jan. 10. 22:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!