Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Szellemi sérült rokon eltartás...

Szellemi sérült rokon eltartása? Ti vállalnátok?

Figyelt kérdés

Apukám testvére '62-es születésű (apámnál jóval fiatalabb), születésekor agyvérzést kapott és szellemileg visszamaradott. Hivatalosan a debilitás és imbecilitás határán van, kb egy 6-8 éves gyerek szellemi szintjén ragadt. Egy sérült embereket foglalkoztató cégnél betanított segédmunkás (pakol).

Állandó felügyeletre szorul, mármint ellátja magát, de nem élhet egyedül, mert vannak gondjai. Attól kezdve, hogy meg kell neki mondani, hogy hogy öltözzön fel, mert esőben simán elindul esernyő nélkül, vagy a legelső naptár szerinti tavaszi napon rövidnadrágban és pólóban, kell, hogy legyen valaki mellette, akihez fordulhat, mert ha nem, megzavarodik. Ha megzavarodik, akkor olyan bizarr dolgokat művel, mint hogy pl beáll a zuhany alá ruhástól, vagy kimegy a kertbe és eső után a sárban hentereg, aztán bemegy a lakásba és a radiátoron megszárítja a vizes ruháit, amiből pereg a homok. Csak annyit tud, amit valahogy a tinédzser éveivel bezárólag megtanult, és csak azt csinálja, amit addig megszokott. Rögeszmésen ragaszkodik a szokásaihoz, a rutinjához, nem fürdik, csak ha fürdésnap van, akkor se, ha aznap tacsakra izzadt, és azt is csak tessék-lássék. Mindene koszos, a lakrésze (a szüleimnél él) egy lelakott lyuk, óriási pénzekből tetettük rendbe és egy hónap múlva ismét bődületes mocskot csinált. Nem takarít, a szobájában szemét van a földön, meg ételmaradék, mindent lelakott maga körül.

A hobbija az evés és a tévézés, emellett semmit nem csinál. Komoly túlsúlya van, amivel nem lehet mit kezdeni, ha próbáljuk kontrollálni, mit eszik, akkor a munkahelyén kunyerál, meg sír, hogy éhes, és jönnek a munkatársaktól a hívások, hogy éheztetjük. Úgyhogy inkább nézzük, ahogy egy nap hét fej nagyságú csokis tekercset bevág. Mindenben ránk szorul, illetve jelenleg a szüleimre, de ideiglenesen már én is voltam a "gyámja". Iszonyat nehéz vele, mint egy gyerek, de mégis felnőtt, ráadásul a hallása is leromlott, így beszélni se lehet vele (a beszédét amúgy rajtunk kívül nem érti senki). Hallókészüléket nem tudtunk csináltatni neki, mert egyszerűen nem lehet megvizsgálni, nem érti a kérdéseket, önellentmondásba keveredik, mikor a doki próbálja bemérni a hallását, valószínűleg nem is érti a szituációt. Rendszeresen tesz tönkre dolgokat, mert egyszer csak úgy tartja kedve, hogy szétkap ezt-azt (szárítógépet, telefont, tévét). Rábízni semmit nem lehet, egyszer fiatalabb korában olyannyira elfelejtkezett a kutyáról, hogy napokig éheztette véletlenül.

A szüleim egyre nehezebben bírják, bár igyekeznek mindent megadni neki, megvan mindene, ők is belefáradtak abba, hogy annyira belevonódjanak az életébe, mintha a gyerekük lenne. Természetesen szóba jött, hogy öregségükre ki veszi át a nagybátyám gondját, és én voltam a választásuk. A testvérem messze lakik, az apám rokonai külföldön vannak.

Én meg nem akarom vállalni, mert iszonyatos teher egy sérült és rengeteg mindenre képtelen felnőttet a nyakamba venni. Jelenleg 30 vagyok, van párom, de nem vagyunk házasok, és őszintén szólva a párom nem rajong azért, hogy a nyakunkba vegyük a nagybátyámat.

Én úgy vagyok vele, hogy ha a testvérem, vagy valamelyik szülőm lenne, akkor a magaménak érezném a gondját, de így nem. Nem akarom vállalni azt, hogy 30 évesen már úgy vegyek ingatlant és úgy tervezzek, hogy a súlyosan sérült nagybátyámmal kell majd együtt élnem több évtizedet. Az apám nagyon meg akar esketni, hogy vállalom a terhet, de én még nem mertem mondani semmit. Sajnálom, mert őket nyugtalanítja, mi lesz, de azt gondolom, hogy egy kis távlatból nézve megérthetőek az én szempontjaim is.


Milyen opciók vannak? Lehet-e ilyen embernek normális helyen valamilyen otthonban helyet vásárolni? Vállalnátok-e, hogy a nyakatokba veszitek, vagy ugyanúgy gondolnátok, mint én?


Köszi a válaszokat.



2018. máj. 15. 13:14
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
99%
Sajnálom, mert nem az ő hibája, hogy így született, de én biztosan nem vállalnám. Inkább keresnék neki valami bentlakásos helyet. És szerintem jogilag sem kötelezhetnek rá.
2018. máj. 15. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
96%

Leírom az én történetem. Hátha segít neked a döntésben. Nekem nagyapám 10 éve agyvérzést kapott. Amikor haza lehetett hozni már a rehabról(3 helyen is volt kb 3 hónap alatt) akkor kb 4 évet gondoskodtunk róla. Ez a 4 év arra volt jó, hogy itthon mindenki kicsinálódjon idegileg. eljutottunk arra a pontra, hogy muszáj lesz otthonba rakni, mert anya dolgozik éjjel nappal, én meg tesóm is iskolába jártunk, dolgozunk stb. Nem tudott rá senki úgy vigyázni, ahogy kellene. Az meg nem hiányzott, hogy a lépcsőn leguruljon és mi legyünk a felelősek azért is.

Ez még a kisebb gond volt egyébként. A nagyobb, hogy rettenetesen agresszív volt. Pl tesómhoz akart hozzá vágni vasalót meg ilyenek, de én is menekültem már el itthonról.


Én biztos nem vállalnám be a nagybátyád gondozását. Előtted az élet. Gondolom gyerekvállalás is előbb-utóbb szóba kerül, ilyen ember mellett meg nem lehet.

Azért nem olyan rosszak a szoc. otthonok és bármikor lehet menni látogatni. Vannak olyan helyek is, ahol kifejezetten nehéz esetekkel foglalkoznak. FECS-nél utána kell kérdezni, hogy mik jöhetnek szóba.

2018. máj. 15. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
95%

Mindentől függetlenül (még nem olvastam el, de borítékolható a válaszom) közölném a Sorssal, hogy mással szórakozzon, ha intézményre nincs pénzem, akkor inkább a halál. Nem bírnám, az fix.


No elolvastam, hogy az adott személy milyen. Nem, soha.

2018. máj. 15. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
96%

Én is nagyon sajnálom, de nem vállalnám el. Gondolj bele, mi lesz, ha gyereketek lesz?

Nem mehettek sehova, valakinek mindig mellette kell lenni. Hogy fogtok így dolgozni? Erre a leendő házasságod garantáltan rá fog menni. A leendő nejednek, akinek semmi köze hozzá, a boldog házasság és család helyett egy nagydarab, szinte magatehetetlen ember pesztrálása jut.

Én biztos nem mennék hozzád férjhez, és te is tönkre fogsz benne menni.


Lehet önzőnek nevezni, de én biztos nem vállalnám.

2018. máj. 15. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
99%

Édesanyám ebbe rokkant bele. Nagyim halála után (és előtte is sokszor) ő foglalkozott, kísérte, gondozta az mentálisan beteg nagynénénket, aki ráadásul gyűlölte őt és bántotta (féltékeny volt rá). Apám szinte le sem szarta, másik testvére sem, pedig az ő tesójuk volt. Tehát anyámnak kellett szívnia ezzel, munka mellett, tiniként sokszor nekem is látogatnom kellett és gondozni, borzasztó volt. Aztán végül eladták nagyi lakását, plusz rokkantnyugdíj, és ez fedezte az otthonba adást, ápolást. Nagynéném valamennyire ellátja magát, viszont agresszív és fizikailag is veszélyes lett, súlyosbodott az állapota. Többek között ezért is lett a történet vége ez.

Nálunk is volt távoli rokon, aki okoskodott, család szeretet ő így csinálná meg úgy, mondtam neki, hogy kifizetem a nagynéni útját oda, foglalkozhat vele, azóta kuss van.


Nem tudom, ti mivel tudnátok fedezni, de ne vállald át, ez már azért nem az otthon elápolgatjuk eset, rámegy az egész életed, párod élete, nem fogjátok tudni szakszerűen ellátni sem, teljesen igazad van.

2018. máj. 15. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
99%
Ne vállald el! Rá fog menni a kapcsolatod és Te magad is. Keress neki egy otthont ahol ellátják.
2018. máj. 15. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
95%
Nem vállalnám. Tönkretenné az egész életeteket.
2018. máj. 15. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat. Én is úgy gondolom, hogy szívesen fizetnék neki egy rendes otthonban helyet ( ebben a párom is benne van), látogatnánk, de együtt élni nem akarunk vele. Már most mutatja a demencia egyes jeleit, és egy sérült embernél ez jóval súlyosabb, mint egy átlagos intellektusúnál. Azt gondolom, így is, úgy is segítségre fog szorulni pár éven belül.

Egyébként nő vagyok.

2018. máj. 15. 13:51
 9/28 anonim ***** válasza:
99%
Nem vállalnám. És ha a "párodnak" (fiú, lány, férfi, nő?) már most nincs hozzá kedve, biztos, hogy egyre kevesebb lesz. Lehet, hogy inkább le is lépne tőleg, mint hogy feláldozza az egész életét egy nem is rokon miatt.
2018. máj. 15. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
95%

Kizárt, egyszer elég volt egy ötéves szintjén lévő embert ellátnom 1,5 évig.


Kb. belerokkantam én is, meg apám is.

2018. máj. 15. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!