Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ti mennyire gondolnátok át...

Ti mennyire gondolnátok át egy kapcsolatot, ha az illető családjának mentális problémái vannak?

Figyelt kérdés
Hosszú ideje együtt vagyok a párommal, szeretem őt. Nagyjából azt mondta nekem, hogy problémás a családja és kevesebbet jártunk hozzájuk. De számomra most derült ki, hogy nem egyszerűen csak rossz a kapcsolata velük, hanem az apja és az ő családja beteg. Az apja pszichiátrián volt, nem tudom mi a pontos betegség, a lényeg, hogy néha bekattan és állandóan téveszméi vannak, mindenkivel szarul bánik, dühöng stb. Régen meg öngyilkos kísérleti voltak. Sose láttam, nem tudtam róla, csak most mikor megint baj volt vele, akkor mesélte el a párom és hogy szégyellte. És mondta, hogy a nagyszüleinél is vannak hasonló bajok apai ágon. És tudom, hogy szörnyű erre gondolnom, de szerintetek mennyire örökölhető? Nem szeretném ha a párom is hasonló legyen. Tényleg szeretem de tisztában vagyok azzal, hogy egy ilyen pszichés betegséggel nem lehet könnyen élni. Ráadásul a gyerekek is örökölhetik. Szégyenlem magam az ilyen gondolatért, mert a párom teljesen normális, de mégse tudok elmenni mellette, azzal tudattal, hogy a egyszer nála is elindul és ez történjen. Szeretnék vele majd beszélni erről a későbbiekben, de szeretnék többet is megtudni, erről az egészről, hogy hogyan működik. Van akinek van tapasztalata? Főleg olyan aki ilyen emberrel él, hogy a családjában van egy hasonló beteg.

2018. júl. 26. 11:26
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
7%
örökölhető de ha beteg lenne a csávód is akkor már rég előjött volna nála.
2018. júl. 26. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
85%

"örökölhető de ha beteg lenne a csávód is akkor már rég előjött volna nála"


EZT honnan akarod tudni, elsö?!?!?!?

Elöször is fogalmad sincs, mennyi idös a kérdezö barátja, másodszor nem tudod, konkrétan milyen baj van a családban.

Nagyon sok ilyen jellegö betegség csak valamivel idösebb korban(30 fölött) kezd elöjönni és kezdetben nincsenek egyértelmü tünetek, sokszor elintézik azzal, hogy idegesebb, több stressz alatt áll, stb. és mire komolyan felfigyelnek rá, addigra böven 40-et is elhaladja az illetö.


Kérdezö: elöször is meg kellene tudni, hogy pontosan mi a probléma a családban, a konkrét diagnózis alapján utána nézni, hogy mennyire örökletes, és mi a valószínüsége, hogy a párodon, illetve az esetleges gyerekeken is elöjön.

Ha tényleg komoly a helyzet, akkor gyereket semmi esetre sem javasolt vállalni. Adott esetben a párodat lehet megfelelö módon kezeltetni, és akkor lehet vele élni különösebb gond nélkül, de kezelés nélkül nem igazán.

Abban teljesen igazad van, hogy ha ez örökletes dolog, akkor kell róla beszélni, viszont töled semmi esetre sem elvárható, hogy mellette maradj pozitív jövöre való kilátás nélkül.

Inkább szakits idöben, mint hogy az egész életed tönkremenjen emiatt.

2018. júl. 26. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
71%
Ha komoly kapcsolat, akkor őszintén elbeszélgetnék vele erről és elvinném genetikai szűrésre, hogy kiderüljön, mi várható, talán erre is van már genetikai szűrés. Ha öröklődő és nagyon szereted, akkor se vállalnék gyereket vele, ha hiányzik a gyerekzsivaj, akkor fogadjatok örökbe.
2018. júl. 26. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
De én nagyon szeretem a barátomat. Ez itt a baj, képtelen lennék elhagyni. De aggódom is, viszont egy szemétnek érzem magam amiért szeretnék vele arról beszélni, hogy esetleg örökli-e. Sose ismertem olyan embert aki tényleg beteg. Állandóan hallani, hogy ilyen beteg vagyok, olyan beteg vagyok, depressziós, bipoláris, de az apja tényleg beteg, és nem lehet rajta segíteni, mert ő nem tudja, hogy beteg. És látom, hogy miatta szakad szét a család. Most látok bele igazán és ez megrémített, mert nem lehet segíteni rajta. És nem tudom, hogy hozzam fel a témát a barátomnak, hogy hogyan lehetne ezt megoldani, vagy most elmennie orvoshoz. Nem tudom mit lehet tenni.
2018. júl. 26. 11:54
 5/23 anonim ***** válasza:
71%

Ha gyerekben gondolkodtok, akkor genetikai szűrés, esélyektől függően lehet dönteni.

Ha vele nincs gond, nem hagynám el kapásból, de a jövővel kapcsolatos elképzelések miatt komoly beszélgetés kell...

2018. júl. 26. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
61%

A témát úgy lehet a lehetö megkevésbé problémás módon elöhozni, hogy a gyerektémát veted fel, mármint hogy tartasz attól, hogy esetleg örökölhetik. Ilyen indokkal rá tudsz kérdezni, hogy konkrétan milyen betegségröl van szó, illetve megkérni öt a genetikai vizsgálatokra.

(Mellesleg olyan is van, hogy valakin nem jön elö egy-egy adott betegség, csak örökíti)

2018. júl. 26. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Pl nem tudtam, hogy van genetikai szűrés. Mindenképp felszeretném hozni neki, de lehet várok, még leapad ez az egész. Elképesztő, hogy mik történnek az emberekkel, hogy agyilag is megbetegszenek és zavartan viselkednek. Nem is értem, miért és hogyan történnek ezek.
2018. júl. 26. 12:02
 8/23 anonim ***** válasza:
60%
Ő is tudja, hogy ez probléma, nem véletlenül kerülte a találkozást. Hosszútávon lesznek még más témában is komoly beszélgetések, vedd úgy, hogy ez az első a sorban. Üljetek le és beszéljétek át a dolgot. Így, hogy azt sem tudod, pontosan mi a baja a felmenőknek, csak tipródni lehet, erre pedig rá fog menni a kapcsolat. Ráadásul ha "csak" az apai felmenőkkel van baj, akkor meg van az esélye, hogy ő nem örökölte a dolgot - de ennek utána kell járni.
2018. júl. 26. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
55%
De mire vársz? Nem mersz vele őszintén beszélni? Mert akkor mégsem olyan szuper ez a kapcsolat.
2018. júl. 26. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:
Nem, nem merek beszélni vele, hanem most került be az apja megint pszichiátriára, és most mondjam meg neki, hogy mi van ha ő is ilyen lesz? Elég szar most neki, félti az anyját, elmondta, hogy mennyire rossz volt az apja mellett gyerekként és kétszer is megtalálni, félig halottan. Engem is lesokkolt az egész, és én úgy vagyok vele, hogy jelen pillanatban nehéz erről beszélni vele, hogy a családja épp omlik szét, és még rákérdezni, hogy szeretne e orvoshoz menni, hátha ő is ilyen lenne. Nem a kapcsolatunk rossz, hanem az időpont egy ilyet felhozni úgy hogy még tudatlan is vagyok. Nem kell feltételezni egyből a rosszat.
2018. júl. 26. 12:13
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!