Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Mit tennétek egy ilyen nehéz...

Mit tennétek egy ilyen nehéz helyzetben?

Figyelt kérdés
Kicsit hosszabb a történetem, de megpróbálom tömören elmondani a lényeget. A nagymamàm 83 éves és sajnos demencia alakult ki nála. Nem tudja kik élnek még a családból, ki kivel és hol lakik..stb. Sokszor álmod dolgokat és azt hiszi hogy az a valósàg, szóval nem könnyű vele. A nagypapám is idős, már 86 éves. Anyukám meghalt 3 éve egy balesetben, én pedig egyetemre járok 3 órányira otthonról és ha éppen nem a suliban vagyok akkor egy multinál robotolok, hogy boldoguljak. Sajnos azt vettem észre az utóbbi hónapokban, hogy a nagymamám már nem igazán tudja a mindennapi teendőket sem ellátni. Sokszor hetekig nem mos vagy főz magukra rendesen, a számlákat elfelejtik befizetni, jönnek a felszólítások. Van pár ingatlanunk is és ezeknek a dolgait is intézni kéne de sokszor elkeveri a leveleket is, a telefonjukat már kezelni sem nagyon tudják. Az utóbbi időben 2 telefont is vettem nekik, ezeket a nagyon kis “buta”, nyomógombos telefonokat,de azokat sem tudjàk használni vagy elhagyják. Nem tudom mit tegyek velük mert hallani sem akar arról, hogy otthonba költözzenek, de nincs olyan rokonunk sem aki tudna ràjuk figyelni vagy segítene nekik néha én pedig maximum kèt hetente tudok hazajönni. Félek attól is hogy egy rakás adósságot fog csinálni a be nem fizetett számlákkal, adókkal. Van egy pár telek is a nevünkön (en vagyok a tulaj, ő a haszonélvező) amiket el kéne adni ès inkább venni belőle egy ingatlant mert rengeteg intéznivaló van velük ès csak viszik a pénz, míg egy ingatlant ki lehet adni. Ezt sem tudom vele megbeszèlni mert vagy folyamatosan elkalandozik a témáról, vagy azt hiszi hogy el akarom herdálni vagy nem is tudja miről beszélek. Elképesztően makacs, semmit nem tudok csinálni mert egy kicsit sem adja át az irányítàst de közben meg alkalmatlan bármire is. Csak hogy értsétek a múltkor is el kellett mennünk ügyvédhez papírokat aláírni, úgy volt hogy ott találkozunk de végül el kellett mennem èrte mert nem jőtt és mint kiderült neki nem volt kedve meg azt sem tudta pontosan hova is kell jönnie, pedig ezerszer elmondtam neki ráadásul minden nap elmennek előtte. Az iratait is elhagyta mint az ott kiderült és azt sem tudta végig hogy mit is írunk alá. Mit tegyek szerintetek? Segítsetek kérlek mert nem bírok ennyi problémával.
2019. okt. 14. 15:55
 1/7 anonim ***** válasza:
86%

Elöször is, a nagypapa is demens?

Másodszor a legértelmesebb lenne, hogy a leveleket a te címedre kéred, és a háztartás ellátására meg felfogadnál valakit ott helyben.

Ha ennyi ingatlanotok van, akkor az anyagi része nem igazán lehet probléma.

Eladni csak akkor lehetne, ha a haszonélvezö (csak a mama vagy apapa is?) beleegyezik, tehát nem igazán egyszerü.

Emellett beszélj a háziorvosukkal, hogy milyen tüneteket, problémákat észlelsz és esetleg el lehetne indítani egy gondnokság alá helyezési eljárást, akkor te tudsz intézkedni az ö nevükben.

Azt viszont nagyon megértem, hogy nem akarnak otthonba menni, egyrészt itt élték le az életüket, másrészt a legtöbb otthon igencsak negatív hely.

2019. okt. 14. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
80%

Háziorvossal és a gyámüggyel megbeszéled a gondnokság alá helyezésüket és utána - saját érdekükben - otthonba teszed őket. Mivel láthatóan nem vagytok csórók, egy normálisba, ahol nem választják szét őket és nem 8-an vannak egy szobában.

Mást tenni nem tudsz!

2019. okt. 14. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
35%
Sajnos ebben az esetben nincs tökéletes megoldás. Estleg, ha megengednék, vehetnél fel hozzájuk ilyen otthoni ápolót. Te kell eldöntsd, hogy mit választassz, segítesz teljes erödböl, vagy feladod. Egyik esetben sem leszel rossz, vagy jó ember, hisz az életben fontos, hogy egy bizonyos határig tudni kell önzönek lenni. A demencia egyre súlyosabb lesz, egy idö után önmagát se ismeri majd fel, aztán elfeleht majd enni, inni, vécére járni késöbb már olyan alap funkciókat is, mint levegöt venni, ha addog nem viszi el egy agyvérzés. Ez a lefojás persze több, mint 10 évig is tarthat. Sajnos gyógyíthatatlan. Viszont kis mértékben enyhíthetö drága gyógyszerekkel. Azért, ha bírod tegyél meg mindent érte, értük, hisz, nekik köszönheted azt, hogy élsz és azt, hogy az vagy, aki. Válaszd azt amit helyesnek érzel, akármi is legyen az. A telekkel kapcsolatban, ha elszeretnéd adni, vagy kiadni, akkor vedd rá és finoman értesd vele, hogy te ezt szeretnéd és így mindkettötöknek jobb lenne.
2019. okt. 14. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
52%
Persze a feladás alatt, az otthonba tételt értettem. Hiába nem akarják, ha nem tudsz velük kelö idöt foglalkozni, akkor nincs más opció.
2019. okt. 14. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonymousreview60 ***** válasza:
81%

1. Az új élet (a te életed) elsőbbséget élvez. Emiatt te ne költözz oda!

2. Az ügyintézést, leveleket kérd át magadhoz! Ha már a butatelefon kezelése sem megy nekik, akkor nincs mese, ügyintézésre alkalmatlanok.

3. A nagyszüleid költözzenek otthonba! Ha ez nem tetszik nekik, akkor napi szintű idősápolást kell igénybe venni.

4. Az idősápolás költséges. Ennek előteremtéséhez, és hogy ne menjen rá az életed, az ingatlanokat vond össze, add el/ki!

5. Ha ehhez másképp nem megy a megegyezés a haszonélvezőkkel, vetesd gondnokság alá őket!


Lehet, hogy ennek egyik másik elem nem tetszik majd nekik, de azt nem szabad magadra venned. A kisgyerek is sokszor haragszik, mert nem érti, mi a jó neki. Most ugyanez a helyzet, csak korban fordítva.

Ez emberséges eljárás. Így lesz az elérhető legjobb nekik. Nem a legjobb, hanem ami beledöglés nélkül adható.

2019. okt. 14. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
82%

A haszonélvező nemcsak szedi az ingatlan hasznait, de a terheit is viseli. Bármilyen szerződést is köt, vagy bármit nem fizet be, nem terhelhetik rá az ingatlanra.


A helyzettel nem nagyon lehet mit kezdeni - el kell fogadni. Gyámság alá helyezést lehetne kérni.

2019. okt. 14. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
78%
Ha ilyen demens bármit alá tudsz vele íratni úgy, hogy azt se fogja tudni másnap, hogy aláírt valamit. Legyen egy kis eszed és intézd el a dolgokat, ahogy neked a legjobb.
2019. okt. 14. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!