Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » A nagypapám rákos, és nem...

A nagypapám rákos, és nem tudom hogy dolgozzam fel?

Figyelt kérdés

A nagyszüleimmel együtt lakunk, szeparáltan (emeletes házban), az én szobám alatt van a mamáék hálószobája. Nagypapámnak kissejtes tüdőrákja van, tavasszal diagnosztizálták, semmilyen kezelést nem kaphat a rák típusa miatt, illetve a kora, és a szívműtéte miatt. Akkor volt nagy sírás, amikor kiderült. A helyzethez képest jól van, és ilyenkor hajlamosak vagyunk, én legalábbis sajnos elfelejteni a hétköznapok gondjaiban, hogy amúgy mégsincs jól. Az utóbb hetekben egyre többet köhög, a szobák elhelyezkedéséből adódóan hallom, és minden egyes alkalommal a szívem szakad meg, és azt hiszem nem tudom kezelni a helyzetet, nagyon rossz ez a tehetetlenség, pedig az állapota ennél csak rossz lesz. Tudom, hogy nem mai gyerek már és előbb-utóbb a halál bekövetkezik, de nagyon szeretem és szerettem volna, ha ott lesz az esküvőmön, ne adj Isten még a dédunokát is megéli stb, egyszóval, hogy tovább részes marad az életemnek.


Aki volt már hasonló helyzetben, az hogy dolgozta fel, hogy egy szerette már nem lesz?

Köszi a válaszokat!



2020. nov. 8. 20:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
92%
Igyekezz meggyőzni magad arról, hogy ez van, kivédeni, megelőzni nem tudjátok, sajnos előbb-utóbb itt hagy Titeket. Talán túl nyersen írtam, de ha ezt tudatosítod magadban, akkor hamarább le tudod majd viselni. Én is voltam így, mint Te.
2020. nov. 8. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
85%
A halál ugyanúgy az élet része, mint a születés, ha ő idős akkor már megélte azt amit kellet, ha beteg, akkor meg valószínűleg megváltás lesz neki a vége. Neked egyelőre nem feldolgozni kell, hanem vele lenni, és támogatni, sírni még ráérsz. Az meg neki külön jót tesz, ha hajlamos vagy elfelejteni, hogy beteg, nem hiszem, hogy attól jól érezné magát, ha folyamatos sírdogálás venné körül, ráérsz gyűjteni az emlékeket a dédunokájának.
2020. nov. 8. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
98%
Nekem édesapám volt rákos, a feje tetején kezdődött bőrrákkal, megműtötték és kb két évig tünetmentes volt, aztán kialakult a tüdejében, onnan meg ment mindenfelé. Tudtuk hogy esélytelen, de az utolsó pillanatig küzdöttünk és valahogy nem is gondoltunk bele hogy mi lesz ennek a vége, még ha egyértelmű volt is. Nem hagytuk hogy ezek a gondolatok velünk legyenek. Zárd ki őket és élj vele a jelenben, amíg megteheted. Tölts el vele minél több időt, beszélgessetek, kérdezz meg tőle mindent amit eddig nem kérdeztél. Beszéltesd a gyerekkoráról és a régi emlékeiről. Az idős emberek nagyon szeretnek sztorizgatni, nagyra értékelik ha valaki érdeklődik és meghallgatja őket ebben a rohanó világban. Neki is jobb lesz ha az utolsó hónapjai úgy telnek el hogy közelebb került az unokájához, neki is kevesebb ideje lesz a halálon gondolkodni. És neked is jobb lesz hogy majd úgy tudod elengedni hogy sok minőségi időt töltöttetek együtt és nem marad benned sem bűntudat, sem olyan kérdések amit majd megbánsz hogy nem tettél fel.
2020. nov. 8. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha lehetne, a #3-nak kétszer nyomnám a zöldet.
2020. nov. 8. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
95%
Arra van szüksége , hogy fogjatok a kezét ès mosolyogva, vidáman , szeretettel vegyétek körül, nem komor arcok
2020. nov. 8. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
92%
Megértem a fájdalmadat, de ő most még veletek van. Ne mérgezd meg ezt az időt, amennyi jut azzal, hogy már most gyászolod. Inkább legyél sokat vele, szeresd, mutasd ki neki, hogy ő milyen fontos neked. Hidd el, mindkettőtöknek jobb lesz így. Sajnos az életben vannak elkerülhetetlenül fájdalmas dolgok, amiket a maguk idejében át kell vészelni. Ezeket nem lehet előre feldolgozni. Ameddig jól van, addig örülj a pillanatnak.
2020. nov. 8. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
86%
Mennyire lenne az jó ötlet, hogy mondjuk amit #3 <3 írt azt tovább gondolná a kérdező és kamerával megörökítené amiket elmond? Nekem ez jutott eszembe. Mert nagynagy néném 93 éves volt és minden egyes beszélgetését felvettem. Pl. 13 évesen a dédi egy 45 perces beszélgetését felvettem és nyáron 10 év után megtaláltam és hálás voltam , hogy akkor úgy döntöttem felveszem a hangját.
2020. nov. 9. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
88%

Mamámnak lett tüdőrákja, akkor megmondta neki az orvos, hogy kaphat kemot, de ne számítson semmi jóra. 2 év múlva áttétes lett, agyrákkal diagnosztizálták.


Neki sokat segített (szerintem), hogy nem sajnálkoztunk. Ha akart beszélni a betegségről, akkor meghallgattuk, bátorítottuk, mellette álltunk. Igaz, hazefelé sírtunk, de ezt ő nem látta.


Igyekeztem vele sokat lenni, megnevettetni, vittem neki a kedvenc sütijét, stb. Amikor tolószékbe került, akkor vittem sétálni, sokat beszélhettünk, nevettünk. Az utolsó fél évet nem részletezem, mert pokol volt. De fájdalmai nem voltak azt hiszem (remélem).


Ilyenkor talán segít, ha eltereled a figyelmét, lefoglalod, beszélgetsz vele stb. Elsősorban nem magadat kell sajnálod, hanem őt (neki ne mutasd), mert neki a legrosszabb.


Azt pedig sajnos el kell fogadni, hogy véges az élet és közhelyes, de sajnos saját magamon tapasztaltam, hogy az idő mindent megold...

2020. nov. 9. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
75%

3 dolgot nem szabad: szomorúnak lenni, hazudni és feleslegesen reményt kelteni.

Tavaly veszítettem el az utolsó nagyszülőmet rákban. amikor megtudtuk, már akkor is kivoltunk lelkileg, bár akkor még a doki mondta, hogy kemoval lehet javítani a dologn és ha úgy van műteni (máján volt). Na most szegény nagyim végignyomott 1,5 kör kemot(több hónap alatt), nagyon durván kicsinálta a szervezetét, a daganat pedig nem hogy kisebb, hanem nagyobb lett. Ezért ugye a műtét lehetőségét el is vettették. szerintem benne itt tudatosult, hogy innen nincs visszaút. Emellett rohamosan elkezdett szellemileg leépülni, nagyon sokszor nem volt ott "fejben", nem is mert meg, összevissza beszélt. Én is ott kezdtem őt elengedni, amikor megtudtuk, hogy nem jött be a kezelés. Nagyon rossz volt, a halála is az volt, de még szörnyűbb volt akkor, amikor a kórházban az elfekvőben látogattam. Az már nem az én mamám volt, egy összetöppedt, lefogyott kis emberke volt, teli sok-sok fájdalommal és kínnal. Komolyan mondom akkor már örültem, hogy végre megpihent szegényem, mert az már nem volt élet. Azóta is nagyon hiányzik, most is megkönnyezem. Sajnos az élet kegyetlen tud lenni a szeretteinkkel, de most még fel tudsz készülni lélekben. Ne éreztesd vele, hogy sajnálod, próbálj vele minél több minőségi időt eltölteni amíg még lehet és abban reménykedj, hogy kevés szenvedés után fog megpihenni.

2020. nov. 9. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tapasztalatokat, ötleteket!
2020. nov. 9. 18:11
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!