Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Ebben a helyzetben hogy...

Ebben a helyzetben hogy járjon el az ember? Mi lehetne egy helyes lépés skizofrén emberrel?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Adott egy mentálisan beteg öreg nagymama(diagnosztizált, 25 éve kezelés alatt áll-skizofrénia,demencia és súlyos depresszió.Öngyilkossági kísérletek előzményben).Állapota egyre romlik.

Jelenleg a lányom családja lakik vele,én meg pár házzal arrébb tőlük. Másik testvérem meg 100kmre arrébb tőlünk. Lányomék

segítik a beteg mamát anyagilag és egyéb dolgokban,de látom,hogy a lányom kezdi nem bírni idegileg se. Elmondása szerint a mami úgy bánik vele,megvádolja minden rosszal,pedig ő segít neki ahol tud. Étkezést úgy oldották meg,hogy hétköznap jön a mamának kaja, lányomék külön főznek magukra,hétvégén meg főznek a mamának is. Azonban újabban észre vettük,hogy ami jön kaja azonnal viszi el és elosztogatja a mama.Addig megy házról háza,míg valakinek oda nem tudja adni.Aztán főz magának külön,amiből egy tállal megeszik,majd azt is viszi házról,házra,ha nem fogadja el senki,akkor meg kiönti. Nem tudjuk mit csináljunk,de így van-e értelme kaját járatni neki és fizetni,de amit főznek rá is erre a sorsra jut,sőt,ha magára főz egy nap (ha az adott nap éppen jól van),akkor az is hasonlóan végzi.

Lányomék ez év ősszel legkésőbb szeretnének tőle elköltözni és külön élni a családjával. Én nyugodtabb lennék,ha maradnának és figyelnének rá,mert én nem mindig érek rá,de közben meg tudom,hogy ő jelenleg a nap 24 órájában ott van és figyeli..biztos sok. Én kevésbé látok bele a rosszullétekbe, mentális bajokba,mert alig vagyok ott. A tesóm 3-4 havonta jár le,anyagilag csak a lányomék segítik. Jelenleg én se bírom támogatni anyagilag,viszont ha a lányomék nem lesznek...nem fogja tudni fenn tartani a házat egyedül a mama.Beadni otthonba nem akarom..mama is megmondta,hogy azt csak szívtelenek teszik és megutál minket,ha erre a sorsra hagyjuk.

Lányom azt mondja,hogy egyre többet lát nem valós dolgokat a mama, hangokat hall,amik nincsenek is ott.pl: ölnek valakit az utcán,hullákat ásnak el a kertben stb. Én csak azt látom ezekből,hogy össze-vissza beszél sokszor a mama, nincs képben.

Hogy tudnék segíteni ?


56/N


2021. jan. 5. 13:23
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól értem, a te anyukádról van szó. Kiválóan megmagyarázod, te miért nem tudsz vele lakni (ill. a mama nálad), de azt akarod, hogy a lányod, vagyis a skizofrén hölgy unokája, aki évek óta elviseli őt, az maradjon ott. És ezt viselje el a férje, meg ilyen közegben legyenek a gyerekeik is.

Hát én is költöznék a lányod helyében. A gyerekének vagy házastársának kötelessége gondoskodni az idős emberről, nem az unokájának vagy más rokonának.

Az meg egy külön dolog, hogy ilyen ember mellett még egy gyerektől sem várható, hogy együtt éljen. Az, hogy pár házzal arrébb laksz, az ideális. Ha meg tudtok fizetni (és találtok) ápolót, aki napközben vele van, akkor ez átmenetileg jó. De előbb-utóbb mindenképpen el kell helyezni szociális otthonban. Állapota alapján ez mindenképpen indokolt. Persze van várólista, meg beugró, ezeknek mind utána kell kérdezni. Van önkormányzati, egyházi és magán fenntartású. Pont azért kell most elkezdeni szervezni, mert lehet, hogy egy év is eltelik, mire lesz neki helye valahol. Addigra meg már ki tudja milyen ön- és közveszélyes lesz.

2021. jan. 5. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek az előttem szólóval, kivéve abban, hogy a gyerekének a kötelessége. Szerintem ez rossz irány. Egy demens beteg önmagában is hatalmas teher, megfelelő beállítottság és szaktudás nélkül nem csak a demens élete hullik szét, hanem azé is, aki feladja érte a sajátját... Az, hogy mellette még skizofrén is, bőven indokolja a külső segítséget.

Gyógyszere nincs a skizofréniára? mert ha amellett lát és hall dolgokat, akkor ott nagyon nagy gond van. Vagy nem szedi a gyógyszereit, vagy nem megfelelőt szed.

2021. jan. 5. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
100%
Ismerős családban a tündéri, mindenkivel kedves demens bácsi egyszer csak bottal leütötte a feleségét, mikor kérdezték, mért tette, semmire sem emlékezett az egészből. Intézetbe kell vitetni, ne várd el, hogy más végezze el a te kötelességedet!
2021. jan. 5. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
100%
Szégyelld magad, hogy a gyerekedre testálod a te szülőddel kapcsolatos összes nehézséget. Te is és a testvéred is. Legyél hálás a lányodnak, hogy eddig megoldotta, és találjátok ki a testvéreddel, hogyan tovább.
2021. jan. 5. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
100%
Keressetek neki szociális otthont!
2021. jan. 5. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
35%
ha 24 órában figyelné, nem hrucolná szét a mama a kaját az utcában.
2021. jan. 5. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
39%
Na, megint a szóköz nélküli mesemondó :D
2021. jan. 5. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
100%

Hogy varhatod el a lanyodtol hogy o gondozza es fizesse??


Szeretne egy normalis eletet elni es ez szamara magyon nem az. Sajat csaladja van akivel foglalkoznia kene. Es mert neked eppen nem jo hogy otthonba menjen akkor old meg te valahogy de ne a szegeny lanyod

2021. jan. 5. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
95%

Es biztos senkis sem megy szivesen otthonba.. de ez mar sajnos enm igy mukodik. Ott kapo emgfelelo figyelmet.


En nem is mernen a lanyomekkal hagyni az ilyen beteg barmikor felkelhet ejszaka es kart okozhat a lanyodeknak

2021. jan. 5. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
97%

Egyetértek a többiekkel. Nem várharod el, hogy a lányod gondozza, ezzel az ő életét teszi tönkre. A lányodnak a saját családját kell gondozni, a nagyi már nem az ő dolga kellene, hogy legyen.

Bármennyire nehéz is, én az intézetet mondanám. Az, hogy megutál csak maga baja. Egészséges idős embert is nehéz elviselni néha, nem egy beteget. Megérthetné, ha így döntetek.

2021. jan. 5. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!