Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Normális, hogy a hosszú ideje...

Normális, hogy a hosszú ideje beteg nagyszülő halálát aránylag könnyen fel tudom dolgozni?

Figyelt kérdés

A világon a legközelebb állt a szívemhez. 10 napja halt meg. 3 napja temettük el. Betegsége alatt szinte végig mellette tudtam lenni, úgy ment el, hogy fogtam a kezét. 🖤 Bár tudtuk, hogy beteg, nagyon beteg, még aznap sem gondoltam, hogy az az este lesz az utolsó. Most is hullik a könnyem. Enni nem nagyon tudok még, fogytam is vagy 10 kilót, mióta tudtam, hogy nem sok ideje van. (Kb 3 hét) De nem vagyok depressziós, tudom csinálni amit muszáj, (bár mást nem csinálok) Akkor este és másnap nagyon kész voltam, de másnap este egy megmagyarázhatatlan nyugodtság tört rám. Azóta jobb a közérzetem, sikerült elintézni amit muszáj, pedig amikor elgondolkodtam rajta, hogy mi lesz ha bekövetkezik, biztosra mondtam volna, hogy beleőrülök. Igazából kicsit zavar, hogy úgymond "jobban" érzem magam. Visszagondolva tényleg megterhelő volt idegileg a dolog, de bár még évekig kéne csinálni. Ő már várta, sokszor elmondta, hogy nem élet már ez, sokat szenvedett, de a végsőkig kitartott, és bár néha ezt mondta, még karácsonykor is tervezett, meg akart gyógyulni. Teljesen össze vagyok zavarodva. Hiányzik, ha meglátok bármit, amiről eszembe jut, ha csak egy kérdésem lenne, vagy ha csak szeretnék elmondani neki valamit. De nem érzem, hogy megállt az élet, pedig szentül hittem, hogy nélküle meg fog. Nagyon sok mindent megvontam magamtól míg beteg volt (1 éve derült ki, de 3 éve is volt már súlyos beteg), amit egyáltalán nem várt el, sőt!, de így éreztem jónak. (Nem mentem sehova a városon kívül, hogy bármikor szüksége lenne rám, itt legyek, nem ittam egy korty alkoholt sem, hogy ha bármikor menni kell, akkor tudjak, stb. Pedig mindig mondta, hogy menjek.) Ha esetleg este későn értem haza, mindig bementem, leültem mellé, és csak néztem ahogy alszik. Örültem, hogy van. Rengeteg segítséget kaptam tőle míg kicsi voltam, de amíg bírta magát, még betegen is mindig jött, és bár segíteni már nem mindig tudott, örültem hogy ott van. Mindig volt egy jó ötlete, az élettapasztalata, emberismerete. Ha autót vettem, ha házat vettem, ha csak kerítéshez vettem anyagokat, mindig jött velem. Mikor beteg lett, vittem mindenhova, intéztem az időpontot, kerestem az ismerőst, vagy az ismerős ismerősét, hogy minél hamarabb érjünk, amikor elment, mindenki azt mondta, hogy én mindent megtettem, fiú unoka létemre, meg hogy minden tiszteletük, stb. Igen, lehetőségeimhez képest úgy érzem, tényleg mindent megtettem. De most bűntudatom van a miatt, hogy aránylag jól vagyok, pedig tudom, hogy Ő ennek örülne, mert sosem szerette, ha el vagyok kenődve. Érdemes lenne pszichológushoz menni? Vagy majd megérik bennem a dolog? Igazából most nem nagyon tehetem meg, hogy súlyos tízezreket költsek rá, mert rengeteget elvitt ez a tragédia, még itt lesz a közjegyzői költség, és ha a többi örökös, aki rá sem nézett, pereskedni akar, akkor még annak a költsége is. (Van ügyvéd által írt papír, hogy a segítségért, gondozásért mindent én öröklök.) Valószínű, hogy költözök a hagyatéki után külföldre, a saját házam kiadom, ha hazajövök meg itt lesz a papáé. (Mióta beteg amúgy is itt laktam, és mióta elment sem mentem vissza, jobban érzem magam itt, hiába ég és föld a két ház.) Itt érzem az illatát, újra élem a szép emlékeket, leülök ahol ültem mindig mellette, és csak nézek ki a fejemből. Jobb itt.

Segítsetek pár szóval, mit tegyek?

26/f


2023. jan. 29. 01:17
 1/10 anonim ***** válasza:
90%
Te igy dolgozod fel, mindenkinél más és más.
2023. jan. 29. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
92%
Teljesen normális amit tapasztalsz ebben a helyzetben amit leírtál! Engedd meg magadnak az érzéseket. Büszke lehetsz magadra! Igazi védőangyal voltál Papádnak!
2023. jan. 29. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen normális reakció, súlyos beteg családtagnál a gyászfolyamat gyakran már a halál előtt megkezdődik, amikor tudod, hogy elkerülhetetlen. Részvétem.
2023. jan. 29. 04:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Én amikor megtudtam, hogy a szerettem beteg teljesen osszetortem. Mást se csináltam csak sírtam és felidéztem a közös emlékeinket. Nagyon kevés esélye volt a rák legyőzésére és sajnos gyorsan el is vitte. Akkor már nem fájt annyira.. Azt hiszem az ember szíve felkészül. 😔😔

Fogadd őszinte részvétem!!

2023. jan. 29. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Normális, igen. Nekem a nagymamám ment el pár hete, ő nem is betegség után, hanem hirtelen. Már nagyon-nagyon öreg volt. Örülök, hogy nem szenvedett, de ennek a hirtelen távozásnak is megvan a hátránya. Sok mindenről szerettem volna még beszélgetni vele, de azt hittem lesz még rá időnk; és nem is búcsúzhattam el.

Igazából a kora miatt évek óta sokszor eszünkbe jutott, hogy ki tudja, jövőre itt lesz-e még velünk. Ilyen szempontból mi is készültünk rá lelkileg, "elkezdődött a gyászfolyamat", ahogy valaki feljebb írta. Aznap mégis sokkolt. Én is bolyongtam a házában, nézegettem a kis dolgait, a mosogatásra váró tányérait, a kibontott lekvárját, a gyógyszereit. Vajon mit csinált aznap? Minden úgy van itt, mintha visszavárná. Úgy éreztem, bármelyik pillanatban beléphet az ajtón, meghallhatom a hangját a szobából. Még most is ezt érzem, ha ott járok, és békés, kicsit mintha mellette lehetnék, jólesik ott lenni.

Valahogy mégis tovább ment közben az élet. A temetésen úgy éreztem, ez már csak egy test a koporsóban, de azért jólesett, hogy rátették azt a párnát a föld előtt. És arra is gondoltam, hogy remélem megnyugodott. Kicsit pótolta a búcsút. Sokminden nehezen ment már neki, rosszabb pillanataiban ő is mondta, hogy élt már eleget. De mikor jó kedve volt, akkor is természetesen gondolt a halálra, azt mondta, ne keseregjünk majd nagyon, nem lesz min, ez így van rendjén.

Én is képes voltam most elsírni magam, de a hétköznapokban jól vagyok, nevetni is szoktam. Csak akkor fáj nagyon, hogyha nagyon megállok és elmerülök a gondolataimban. Szeretném még utoljára látni, és nem lehet. De van, hogy a szépre emlékszem, és úgy érzem, jobb helyen van, jobb most neki.

A halotti bizonyítványával szaladgálok ügyintézni, és nem zokogva rogyok le az ügyfélszolgálaton, vagy könnyezem össze a papírt. Szerintem azoknál, akik már idősek, és számítani lehet rá, jobban el tudja fogadni az ember, hogy eljött az ideje.

2023. jan. 29. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy előttem is írták, mindenki máshogyan dolgozza fel a gyászt, és teljesen normális.

A megnyugvást valószínűleg azért érzed,mert tudod neki már jobb így.

Emlékszem,mikor az én egyik közeli szerettem ment el, hosszú betegség után, azt éreztem jobb neki így.

Ne legyen emiatt bűntudatod.

Fogadd őszinte részvétem.

2023. jan. 29. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
76%
Még messze nem vagy túl rajta. Attól hogy tartod magad, még nem vagy túl rajta.
2023. jan. 29. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Akkor elmesélem az én történetemet. Nagymamám elég korán ment el, hiszen csak 68 éves volt. Idén lesz 10 éve, hogy nincs közöttünk. Nekünk nagyon szoros kapcsolatunk volt, gyerekkorom nagy részét vele töltöttem, napi szinten beszéltünk és kerestük egymást. 60-as évei elején megjelentek az alzheimer jelei. Eleinte csak kisebb feledékenység, majd a halála előtt két évvel kezdett el komolyabbá válni. Egy óvatlan pillanatban rosszul mozdult, elesett és combnyaktörést szenvedett. A műtét után nem tisztult ki a tudata és onnantól kezdve 24 órás ellátásra szorult. Ez ment másfél évig és ez idő alatt rohamosan romlott az állapota. 2013 nyarán már olyan rossz állapotban volt, hogy lelkileg megviselt minden egyes látogatás. Volt egykor egy jó karban lévő nagymamám, aki a kórházi ágyán nem volt már 40 kiló sem... Akkor már lehetett tudni, hogy nincs sok hátra, ezért én elköszöntem tőle. A haláláig még három hónap volt, de nem tudtam bemenni hozzá többé. Majd október végén meghalt és azt éreztem, hogy végre megnyugodhat és jobb helyre került. Nem szenved tovább. Azóta sincs nap, hogy ne jutna eszembe, vagy ne gondolnék arra, hogy mit mondana nekem ma. A lényeg, hogy őrizd meg őt az emlékeidben és gondolj a boldog pillanatokra.
2023. jan. 30. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Nekem egyik nagyszülőmmel sem volt ilyen bensőséges kapcsolatom sajnos, hogy megviselt volna a haláluk, de tudom milyen a gyász, mert a fiammal átéltem és nem az első idők a nehezek. Később realizálódik ez az egész az emberben, hogy bizony nincs többé. Az igaz, hogy nem mindenkinél ugyanúgy zajlik a folyamat, de szakember segítsége nélkül is meg lehet vele birkózni. Én például a mai napig írok a fiamnak levelet. Amikor telítődök érzésekkel, kiírom magamból sok-sok oldalon át. Nekem ez segít.
2023. jan. 30. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm. Nem, nem vagyok túl rajta, és talán soha nem is leszek. Túl jó volt a kapcsolatunk. De sikerült továbblépni, persze nagyon rossz nélküle, de tudom élni az életem, nem kötöttem fel magam még aznap este, (pedig megfordult a fejemben) és másnap este óta meg mintha kaptam volna egy csomó energiát. (Pedig nem hiszek semmi ilyenben.) Temetőbe minden nap kimegyek, de csak pár percre.
2023. jan. 30. 15:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!