Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogy lehet elviselni, feldolgo...

Hogy lehet elviselni, feldolgozni, ha majd a nagymamám nem ismer meg?

Figyelt kérdés
Ő volt az egyetlen olyan még élő családtagom, akivel normálisan lehetett beszélgetni. Rohadt magányosan érzem magam, a jelenlegi helyzetben, szüleimmel mindigis rossz volt a kapcsolatom, más normális rokonom nem volt, csak a mamám, a gimis baráti kapcsolataimnak lőttek, a mostani környezetemben még nem alakultak ki a nagyon bizalmas emberi kapcsolatok. Viszont nyár óta egyre durvábban kezdett feledékeny lenni, és hát egyre durvább az állapot. Demens. Most idősek otthonában van, mert már veszélyes volt magára is, a család nem tudta megoldani a 0-24 órás felügyeletet, amíg otthon lakott. Az orvos szerint nagyon gyorsan le fog épülni mentálisan. Esélyes, hogy ha látogatom, hamarosan nem fog felismerni. Legutóbb anyámat, meg nagynénémet is alig ismerte meg.
2023. febr. 12. 17:37
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
2%
Az orvos egy idióta, nagyid felismer egyből, csak mivel romlanak a kognitív képességek, így jóval később fog a nyelvére kerülni a szó.
2023. febr. 12. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

1!


Az orvos látott már pár demens beteget, ennek fényében készíti fel a kérdezőt a várható jövőre. Nagyapám allapota egy hét alatt romlott annyit, hogy senkit nem ismert meg....

2023. febr. 12. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
98%

Demencia az ilyen. Elfelejt dolgokat embereket. Majd vegul azt sem tudja hol van.


El kell valahogy fogadni ez az elet velejaroja.. szuletni majd meghalni.


Nalunk a csaladba egy fiatalabb szemely kerult olyan allapotba hogy nem ismerte fel sajat gyermekeit. Nehez volt igy az egyik naprol ezt megelni majd elengedni.


Nalad erre fel lehet es fel is kell keszulni. Ne azzal foglalkozz hogy miert tortenik ez meg mi lesz majd veled hanem hogy neki hogy tudtok a legtobbet segiteni.

2023. febr. 12. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
10%
Ha folyamatosan zenét hallgatna, az évek alatt a kedvenceit, elkerülné a demencia.
2023. febr. 12. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
94%

Neked biztos nagyon rossz lesz, ha hirtelen fog történni, egyik napról a másikra. Ha hosszabb idő lesz, nem lesz annyira megrázó, mert lesz időd, hogy hozzászokj, beletörődj a fokozatokba.

Ezt tapasztalatból mondom.

Viszont ha az ő szemszögéből nézed, neki ez nem tragikus. Sőt, mivel nem lesz képben a világról, lelkileg nem fáj neki semmi, nem aggódik semmin, nem fél a haláltól, csak kapjon enni és melegben legyen. Ennyi lesz a fontos neki.

2023. febr. 12. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
17%
A zenehallgatást én is hallottam..
2023. febr. 12. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
93%

Nagyon sajnálom, hogy ezt át kell élned. A demenciára azt mondják, kétszer veszítjük el a hozzátartozónkat: egyszer, amikor még él, de már nem a régi, önmaga, és aztán majd amikor fizikailag meghal. Nekem apukám van hasonló helyzetben, bár még megismer. Egyszer majd nem fog. Tudom, hogy így lesz.

Én azzal segítek magamon, hogy sokat tanulok a betegségéről, tudom, mikor milyen stádiumban van, mikor mivel tudom magyarázni a dolgait.

Valaki feljebb írta, hogy legyél türelmes, valóban lassabban, nehezebben válaszol a demens ember, mivel az agya és a beszédet vezérlő mozgásszervek is lelassulnak. Várd meg a választ, még ha fél percbe is telik. Így ő is kevésbé frusztrált, meg te is.

Az nem igaz, hogy neki nem fáj, annyit az emlékezetét veszítő ember is tud, hogy folyamatosan veszteségek érik, hiányok és frusztrációk. Ezzel is legyél türelmes, vigasztaló. Beszélj a szép évekről. Ha vannak fényképek, gyűjtsd össze ezeket, vigyél be neki másolatot, amit nézegethet, hátha egy hely, egy hangulat, egy személy mégis ismerős lesz neki. Ennek nagyon tudnak örülni.

Nekem nagyon jó filmek is segítettek elviselhetően gondolkodni a demenciáról, pl. Iris - Egy csodálatos elme ragyogása, vagy Az Apa (Anthony Hopkins-szal).

Valóban, nekünk hozzátartozóknak is nagyon nehéz ezzel a betegséggel szembenézni. Esetleg van hozzátartozói csoport az intézményben, ahhoz is lehet csatlakozni.

Írj privátot, ha van kérdésed.

2023. febr. 12. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
4-esre: ez önmagában baromság. A zenehallgatás persze valamennyit segít, de az agy leépülését nem akadályozza meg. Bármilyen más tevékenység is hasznos.
2023. febr. 12. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 armygirl13 válasza:
79%

Kérdező, nekem a nagypapám Alsheimeres (nem tudom, hogy kell írni), múltkor voltam fent nála, és megöleltem...

Nem lehet erre felkészülni!

Majdnem sírtam, az a kifejezéstelen üres tekintet, amivel rám nézett, látni, hogy lesoványodott, borzalom!

Meg tudlak érteni teljesen, nem ismert meg engem sem!

Idővel biztos jobb lesz, és ha beszélgetni szeretnél valami ilyesmiről, kiönteni a szívedet: itt leszek!

Remélem tudtam segíteni, kitartást, szurkolok neked! <3

2023. febr. 12. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
52%
Az Alzheimer nem jár fogyással. Ha elhanyagolják, nem gondozzák, az viszont igen..
2023. febr. 12. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!