Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Mit csináljunk idős, egyedül...

Mit csináljunk idős, egyedül élő nagymamámmal?

Figyelt kérdés

A család nevében teszem fel ezt a kérdést, mert már sajnos semmi ötletünk nincsen és tényleg ez a hely az utolsó kapaszkodó, ahonnan remélünk némi "megváltást". 85 éves már nehezen járó nagymamám 400 km-re él tőlünk, jó pár éve egyedül. Ahogy sok régebbi háznál szokás, különálló épületben van a konyhája, ebben az időben nem igen tud lemenni. Szerencsére nagyon kedves emberek veszik körbe, a szomszédok, illetve önkormányzat által megbízott nő is látogatja őt nap, mint nap, meleg ételt visznek neki, bevásárolnak helyette, kiváltják a gyógyszereit, havat lapátolnak, kutyát etetnek, tényleg azt mondom, hogy ennél jobb és önzetlenebb embereket senki nem is kívánhatna maga mellé.

Aggódva hívtak fel, hogy mamám nagyon rosszul néz ki, de nem hajlandó tárgyalni az orvossal, sem kórházba menni kivizsgálásra. Még csak azt sem engedi meg senkinek, hogy vízforralót és mikrót vigyenek fel neki, hogy tudjon magának csinálni egy teát, vagy megmelegíteni a kapott ételt. Az orvosa hiába kérleli, hogy hagy hívjon hozzá mentőt, azt sem... Iszonyatosan konok és makacs, mi is hiába mondunk neki bármit. A reakció az, hogy bárki, aki beteszi a lábát a házába csak meglopja, megmérgezi, megakarja ölni... Iszonyatosan fura képzetei vannak, amiért szintén aggódunk olykor. Sosem volt egyszerű természete, de mostanában pláne. Nem akarjuk végignézni, ahogy egymagában szépen lassan meghal a hülyeségei miatt (már bocsánat), mégsem tudunk már mit tenni. Kilátástalannak tűnik a helyzet, nem lehet meggyőzni, ami iszonyat elkeserítő. Hozzánk költözni nem hajlandó, a szüleimet ideköti a munka, nem tehetik meg, hogy az ország másik felébe költözzenek. Otthonba nem akar menni, a környékén élő rokonaink szintén "mindig csak meglopják", ne menjen ő hozzá senki, maximum mi, de a mi véleményünkre, tanácsunkra sem ad. Tényleg BÁRMILYEN ötletet szívesen fogadunk, ami esetleg hatásos lehet, mert már szinte csak a csodában bízunk! :(



2012. febr. 7. 18:58
 1/8 anonim ***** válasza:
80%
próbálkozzatok egy szociális otthonnal. ha gondolod tudok segíteni, mert én is benne vagyok az ügyintézésben.
2012. febr. 7. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Vagy magatokhoz veszitek, vagy pedig a közelbe (gyalog is megközelíthető távolságba) költöztetitek. Az én nagymamám 87 éves, ő is messze lakik, és több évnyi győzködés után most tudtuk rávenni, hogy közelebb költözzön. Vasárnap adtuk el a lakását és most itt nézünk a lakótelepen neki egy kis 1-2 szobásat, így mindennap tudunk hozzá menni vinni ebédet, gyógyszereket és miegymást (mivel gyógyszert sem lehet már rábízni mert mindent bevesz, ugyanis állítása szerint nem emlékszik arra, hogy vett-e már be...)
2012. febr. 7. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
80%
Nem tudom merre laktok,de ha gondolod,tudok én is segíteni,én is egy héttel ezelőttig a szociális szférában dolgoztam,igaz nem idősellátásban,hanem hajléktalanellátásban,de több idős,beteg ember került tőlünk a problémái miatt kórházba,majd onnan szoc.otthonba,vagy direktben szoc.otthonba.A volt kolléganőim ilyen kapcsolatokat is ápolnak,szóval én is adhatok egy számot,ahonnan tovább tudnak segíteni.
2012. febr. 7. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nekünk eddig szerencsére nem volt ilyenben részünk, ugyanakkor ez most hátrány, hiszen nem tudjuk mit tehetnénk, hova fordulhatnánk. Amióta elkezdett romlani az állapota (kb 3 éve) könyörgünk neki, hogy költözzön hozzánk. Már nem tudná végig ülni az utat, betegszállítóval kéne elhozni, nem baj, ezt is megoldanánk, ő viszont nem akar. Ott akar meghalni, ahol született, nem akarja eladni a házat, nem akarja, hogy mi gondoskodjunk róla, egyáltalán azt nem akarja, hogy bárki is gondoskodjon róla.

Az orvosa azt mondta bármennyire is szeretné nem tudja kórházba kényszeríteni, mert amíg tudatánál van és nem egyezik bele, addig nem kötelezheti arra, hogy befeküdjön kivizsgálásra. Már a fontosabb gyógyszereit is újra be kéne állítani, megvizsgálni, hogy jó-e az a mennyiség, amit kap, de azt sem. Egyszerűen semmi nem érdekli és ezzel rengeteg fájdalmat okoz mindenkinek, illetve bosszúságot. Elkeseredett düh van bennünk, mert féltjük, aggódunk érte, szeretjük, ugyanakkor mérgesek is vagyunk, hogy ennyire nem kér semmilyen segítségből.

Eddig arra sem akartuk kényszeríteni, hogy hozzánk költözzön, csak hogy jól érezze magát. Egy éve már hajlott legalább az idősek otthona gondolatára, aminek örültünk végül is, de mintha ezt is elvágták volna.


Örülnék annak is, ha egyáltalán olyanokról tudnátok nekünk tájékoztatást adni, hogy rákényszeríthetjük e arra, hogy kórházba, majd otthonba menjen, avagy hozzánk költözzön? Az biztos, hogy baromira megnehezítené az életünket, hallgathatnánk életünk végéig, hogy mit tettünk vele, de inkább ez, minthogy végignézzük, ahogy éhen hal.

2012. febr. 7. 19:29
 5/8 anonim ***** válasza:
70%
Ne haragudj, amiért a szándékotok ellenében beszélek, de szerintem ez valahogy nem lenne jó, elvennétek a nagymamátoktól a lehetőséget, hogy a megszokott környezetben, élete fő állomásainak helyén élhesse le élete végét és végül halhasson meg. Én úgy gondolom, ez nagyon fontos, és az ő döntése. Biztosan aggódtok miatta, és szeretnétek biztonságban, ellenőrzött körülmények között tudni, de próbáld meg megérteni: leélte valahol az életét, ott volt szerelmes, házasodott, lettek gyerekei (nem ismerem az életét, de gondolom, kötődik oda), és tiszta szívből megértem, hogy nem egy idegen helyen szeretné befejezni az életét, főleg nem kórházban! Láttad már hogy kezelik az idős, elfekvő betegeket a kórházak többségében? Biztosan megértenéd, miért nem vágyik rá, borzalmas (nemrég voltam kórházban, és sajnos volt szerencsém tapasztalni). Szerintem próbáljátok meg elfogadni a döntését, és amíg lehet, hadd maradjon ott. Ha már muszály, legalább egy hozzá közel eső otthont, gondozó intézetet keressetek (szerintem az egyházi intézményekben talán jobban bánnak velük), ahol nem érzi magát annyira kiszakítva. Én még csak 25 éves vagyok, de mélyen átérzem, mert én is ott szeretnék megöregedni, ahova az emlékek fűznek, még ha kevesebb komfort között is. Egyszer úgy is meg kell majd halnom, de ezerszer inkább az otthonomban, mint egy kórházi teremben, gépen...
2012. febr. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nem meghalni menne kórházba, akkora baj azért szerencsére még remélhetőleg nincs. Azért szeretnék rávenni, hogy elmenjen végre kórházba, mert régóta fáj a lába olyan szinten, hogy sokszor ráállni sem tud. Nehezen jár már amúgy is, így meg szinte sehogy. Nem tudja már ellátni magát, főzni magára, elmenni a boltba 2-3 éve. Ez azóta csak rosszabbodik sajnos. Eddig elég volt a hölgy, aki látogatja mindennap, neki bár csak bevásárlás/társalgás lenne a dolga, sokszor főz is nagymamámra. Ez hatalmas segítség mind neki, mind nekünk, illetve nekünk könnyebbséget okoz az, hogy ennyien figyelnek rá, kicsit megnyugtató azért, de egyértelművé vált, hogy egyedül már nem sokáig maradhat. Eddig nem akartunk semmit erőltetni, próbáltuk ész érvekkel meggyőzni, de már nem lehet és egyre világosabb, hogy lassan legalább 6-8 órás felügyeletre/ellátásra lenne szüksége egy nap.

Kórházba mindenképpen szeretnénk ha befeküdni kivizsgálásra, természetesen nem hagynánk ott, ez nem is kérdés!!

Az ezutáni két opció az idősek otthona, avagy az, hogy hozzánk költözik. Ennél jobbat nem tudunk kitalálni, hogy mindig mellette legyen valaki! :( Megértem, hogy otthon szeretne lenni (vagy legalábbis a környéken) és nekünk úgy is jó lenne, ha ott sikerülne választanunk egy otthont számára, de erre sem hajlik, ahogy semmire.

2012. febr. 7. 21:46
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Vannak idősgondozók, én is az vagyok néha. Ha meg tudtok fizetni valakit az ismeretségi köréből, hogy naponta 2-3 órát legyen vele, az jó lenne szerintem. És lehetőleg elég gyakran menjetek el hozzá ti is. Mondjuk minden második hétvégén. Meg kell hagyni neki a szabad akaratát, ameddig csak lehet. Ő is felelős saját magáért.
2012. febr. 7. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Ez nem lenne rossz ötlet, biztosan találnánk valakit ott a faluban, akinek nincs állása és szívesen elvállalná egy kis pénzért. Ez a hölgy, aki kijár hozzá naponta pár6 órára is hasonló, csak őt az önkormányzat bízza meg. Mostmár faluhelyen szerencsére elég jól működik az egyedül élő idősek látogatása/segítése.

A probléma alapvetően azzal van, hogy nem kellene mamámnak ezért fizetni, ahogy az orvosért sem, ő még is kötelességének érzi, hogy minden alkalommal adjon nekik 1-2 ezer forintot, így ez visszatartja a segítségkéréstől, mert a kis nyugdíja is erre megy el, de nem lehet neki megmagyarázni hogy semmi szükség erre, tartsa meg.

Ha nem túl tolakodó kérdés megkérdezhetem, hogy te pl mennyi pénzt kérsz/kapsz azért, hogy időseket "ápolsz"?


A legnagyobb probléma ezzel is azt hiszem csak az lenne, hogy beképzelné a hülyeségeket és hiába a segítő szándék, "ő biztos csak meg akarja lopni, vagy megmérgezni"... Senkiben nem bízik meg rajtunk kívül. (még unokatesómékban sem, akik ott laknak nem messze) Ez lenne az otthonnal is a baj és azt is ezzel indokolja, hogy miért nem akar kórházba menni kivizsgálásra. Eléggé kilátástalan a helyzet, dehát muszáj lesz mostmár valami "kényszer helyzetet" kitalálni. Mindenképpen rákérdezünk a környéken, illetve nagyimnál is, hogy mit szólna ehhez az opcióhoz, bár szinte cseng a fülemben a válasz. Sajnos eddig sem a segíteni akarók hiányával volt a gond. Sokkal inkább azzal, hogy mamám ebből nem kér.

Látogatni látogattuk három hetente eddig is. Amikor jött a telefon, akkor a szüleim azonnal útnak indultak, hogy jobb belátásra bírják a nagyimat, eddig nem sikerült, de most hogy ott vannak és hétköznap van legalább "menekülni" nem tud. Telefonba azt mond amit akar, de meg lett beszélve, hogy holnap kimegy a doki és nincs menekvés. Sajnos tisztelet ide vagy oda, mostmár muszáj erélyesebben "ráparancsolni", hogy ne hagyja el magát.

2012. febr. 7. 22:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!