Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Mit tegyek a bűntudat ellen?

Mit tegyek a bűntudat ellen?

Figyelt kérdés
Nemrég halt meg a nagypapám, akivel családi okok miatt nagyon keveset találkoztam az elmúlt években. Rettenetesen bánom, hogy nem töltöttem el vele több időt, még akkor sem amikor néha találkoztunk, sokszor a kötelező ebéd, rövid beszélgetés után inkább olvastam vagy tanultam, vagy valami mást csináltam, amikor csak egy délutánt kellett volna beszélgetnem vele. 91 éves volt, megélte a háborúkat, annyi mindent tudott volna mesélni és én mégsem hallgattam meg, és most rettenetesen bánom és bűntudatom van. Nagymamámat nemrég költöztettük hozzánk, mert ő is nagyon öreg, és nem akartuk semmiképpen sem, hogy otthonba menjen, viszont a régi nagyon jó viszony az összeköltözés után megszűnt a családban, elég nehéz természetű néni amúgy, és tudom, hogy ő sem él már sokáig, kolis vagyok, nagyon ritkán vagyok otthon, félek, hogy mi lesz ha ő is meghal. Rettenetesen sokat sírok emiatt, és nem tudok jóvátenni semmit amit elszúrtam.

2015. febr. 16. 01:32
 1/8 anonim ***** válasza:
64%
Mások hibái miatt ne magadat okold!
2015. febr. 16. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
67%

A lelkiismeret furdalás az, amit te érzel.

A bűntudat az, amit mások kényszerítenek rád.

2015. febr. 16. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
64%
Ne legyen lelkiismeretfurdalasod. Csak a sajat eletedet sz.a.rod el. Mi let volna , ha 5 eves korodban halnak meg? Akkor most azert sirnal mert inkabb babaztal ahelyett, hogy beszelgettel volna veluk? Ilyen dolgokon nem kell bogni. Ilyen az elet, a te unokaid is magasrol tesznek majd rad es te nem fogsz rajuk haragudni, ez az elet rendje. Attol meg ok is szeretni fognak, csak nem fogjak fel, hogy kozel a veg. Te is ilyen voltal.
2015. febr. 16. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
29%

Drágám, c'est la vie.

Ezt többek is elmondhatják.

2015. febr. 16. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
57%

Voktam, vagyok hasonlo szituacioban. Jogosan ezed, amit erzel es jo hogy igy erzel, mert akkor legalabb tudsz is valamit tenni.

pl. mibel nagymamad meg el es remelem tiszta tudattal, akkor ot kerdzhetned mindenfelerol. Idos korban az agy jobban emlekszik a regmultbeli dolgokra es az oregek szeretnek is beszelni a regelmult esemenyekrol. Fogj egy dikatfont vagy az okostelod hangrogzitos funkciojat es hajra szanj egy par orat nagymamadra. Kerdezd meg mindenrol..hogyan ismerkedett meg a nagypapaval, milyen vot a haboru, mit dolgoztak mit ettek hol laktak hol szult stb. Az elejen kicsit docogos szokott lenni egy ilyen de utana okos kerdesekkel (ha olyat kerdezel ami valoban erdekel es ha pl. valamit nem ertesz akkor rakerdezel hogy az hogyan is vagy miert, akkor a vegere plyan dolgokat is megtudhatsz a csaladodrol es az akkori idokrol amikre almodban se gondoltal volna. Nekem is olyanok derultek ki hogy csak pislogtam es nagyon sokat adhat egy egy ilyen beszelgetes.

Persze mond neki, hogy felveszed es akkor o is komolyabban all hozza megfontoltabban (tapasztaltam ;-)), es kesobb vissza is hallgathatod vagy olyannak lejatszhatod majd akinek mar eloben nem.esz modja megismerni a nagymamadat.

Hajra! (igy a kesobbi lelkiismertfurdalast is megelozhezed)

2015. febr. 16. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ez a dolgok rendje, kérdező. Az öregek meghalnak, a fiatalok pedig élik a maguk életét.
2015. febr. 17. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ne legyen bűntudatod. Tudod, akit ritkán látsz, arről szépek az emlékek, lehet, hogyha több időt töltöttél volna vele (mint a nagyival), akkor már nem olyan cukormázas kép élne a fejedben. Én személy szerint meg azt kívánom bár kevesebbet látnám a nagyszüleimet...Velünk lakik a nagymama és a nagypapa is és olyan szinten megkeserítik az életünket, hogy már teljesen kikészítettek mindenkit idegileg:Két makacs, agresszív, követelőző emberről van szó, szóval ha neked jobb emléked van a nagypapáról akkor annak nagyon örülj :)
2015. márc. 2. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az egyáltalán nem biztos,hogy amit az öregektől megtudhatsz,amit mondanak,az igaz is!

De már nincs ott más,aki tudja az igazságot,mondhatnak,amit akarnak.Maguk felé jótékonyan "elfelejtik",hogy ők mit csináltak,amit nem kellett volna,vagy kellett volna.

Pl.arról áradoznak,hogy ők az utolsókig kiálltak valaki mellett,pedig naponta támadták,csak rossz szavuk volt hozzá,stb.Aztán,ha valaki meghallja,hogy mit mesélnek,akkor kiderül,hogy teljesen másképp volt.

2015. márc. 12. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!