Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Temetés után mennyivel illik...

Temetés után mennyivel illik esküvőt tartani?

Figyelt kérdés

A nővérem és a vőlegénye jövő májusban készülnek összeházasodni. Bár hivatalos meghívók még nincsenek, de az időpont már megvan, a helyszín lefoglalva, szóban mindenki meghívva.

Nemrégiben viszont meghalt a nagypapánk, múlt héten volt a temetése. A rokonság most 2 részre szakadt.

Az egyik része azt mondja, hogy kegyeleti okokból a nővéreméknek el kéne halasztani az esküvőt, áttenni egy évvel későbbre. Mert hogy megsértenék a papa emlékét azzal, ha pár hónappal a halála után nagy "örömünnepet" csapnának, ez egyáltalán nem illő, 1 évig gyászolni kell.

A másik fele szerint viszont nyugodtan megtarthatják, május még odébb van, meg a papa is annak örülne, ha végre összeházasodnának, nem sértik meg ezzel az emlékét.

A nővérem már teljesen ki van készülve, fogalma sincs, hogy mit tegyenek, kire hallgassanak, két oldalról is kapják a támadást.

Nekem fogalmam sincs, hogy kinek van igaza.

Ti mit gondoltok? Mennyi időnek kell eltelnie egy családtag halála után, hogy esküvőt lehessen tartani? Van egyáltalán ilyen íratlan szabály, hogy mennyi ideig "nem illik"??



2017. nov. 27. 13:29
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%
6 hét az alap, legrövidebb gyászidő. Fél évvel a haláleset után semmi kivetnivalót nem látok az esküvő megtartásában, pláne, ha nagyrészt már le van szervezve.
2017. nov. 27. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
100%
Biztos nem tenném át, ha már le van foglalva. Gondolom fizettek is foglalót. Az élet megy tovább. Nekem márciusban halt meg rokonom, esküvőnk pedig áprilisban volt. Bármikor meghalhat bárki, ez van sajnos.
2017. nov. 27. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a papa annak örülne, ha az unokája boldog.

Tojni a károgókra, a papa nem hiszem, hogy örülne, ha miatta nem lenne lagzi.

2017. nov. 27. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
93%

Az élet megy tovább, így van.


A szeretet egy dolog.


Viszont szerintem soha, semmilyen körülmények között nem kerülhetnek az élők a holtak mögé fontossági sorrendben. Tehát pl. nem kell belepusztulni az évenkénti temetőlátogatásba (fél országon keresztül) és nem kell lemondani egy előre megszervezett örömünnepet fél évvel a gyászeset után.


De!


Volt a családunkban hasonló eset, és ott volt néhány rokon, aki elment ugyan az esküvőre, de tüntetően gyászos képpel vett részt, milliószor elmondták, hogy ők nem táncolnak, nem lakomáznak, mert nem illik, stb.


Én ezt utólag belegondolva azzal oldottam volna meg, hogy nyíltan szólnék néhány szót az elveszített rokonról, ezzel igenis megadnám a kegyeletet, tiszteletet, de esküvőn a kifejezett gyásznak nincs helye.

2017. nov. 27. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
96%
Hol van még május?Fél év.És ha ne adj' Isten közben megint meghal valaki, (sajnos bármi előfordulhat) akkor megint halasszanak?Én nem várnék.Akinek nem tetszik,majd nem jön.A mi esküvőnk is pár hónappal a mamám halála után volt, senki nem szólt semmit.Bár csak egy szolid,szűk körben tartott szertartás volt. (Eredetileg is az lett volna.)Igaz, a hivatalos gyászidő valóban egy év,addig kellene feketében járni,de ahogy elnézem, ezt ma már nem sokan tartják...Részvétem a nagypapa miatt.
2017. nov. 27. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
100%

Fél év múlva lesz. Az azért nem olyan közeli.

Én nem halasztanám el.

Azért megnézném a károgó rokonokat, hogy akkor majd ők egy évig búslakodnak. Majd biztosan nem mennek sehova és nem is nevetnek egyszer sem a következő egy évben. Ja, biztos.

2017. nov. 27. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
97%

Tartsák meg az esküvőt. A papa nem fog feltámadni, akkor sem, ha elhalasztják, és biztos nem akarná, hogy emiatt el legyen halasztva a már leszervezett esküvő.

És ha netán jövőre is meghal egy idős rokon? Akkor soha nem lesz esküvő?

2017. nov. 27. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
95%

13.40-es vagyok.


Még az jutott eszembe, hogy hivatalos gyászidő ide vagy oda, azért azzal tisztában kell lenni, hogy a gyászfolyamat mindnekinél más időt vesz igénybe, nyilván lesz olyan közeli rokon, aki egy év után sem teszi túl magát a papa halálán, és lesz olyan is, aki a fél év alatt eljut a megnyugvásig a gyászban.


Másrészt amit "kegyeletnek" és illemnek neveznek, annak nagy része bizony babona, abból az ősi hiedelemből ered, hogy a halott visszajár és árthat az élőknek, ha nem beszélnek róla kellő tisztelettel, stb. Innen ered a "Halottról jót vagy semmit" szólás is.


Ami észszerű is és szeretetteljes is, az szerintem az, ha a rokonainknak, barátainknak még életükben kimutatjuk a szeretetünket szóval is és tettekkel is. Nem haláluk után kell egy évig megnyúlt képpel járni-kelni.....

2017. nov. 27. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
82%

Hivatalosan 1 ev a gyaszev, de ez nem azt jelenti, hogy egy evig nincs mar semmi unnep (nevap, szulinap, eskuvo). Nem.

A gyaszev valojaban annyit jelent, hogy egy evunk van arra, hogy megtanuljunk elni a szerettunk nelkul. Tehat nyugodtan lehet eskuvo, max az az ember aki meg gyaszol, az nem jelenik meg a szertartason es ezert nem haragudhattok ra.

2017. nov. 27. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
82%

Én is megtartanám az esküvőt. Addig még fél év van hátra. Nem 1 héttel az esküvő előtt halt meg.


Néhány szokást hallottam már ilyen esetben. Például, hogy a főasztalnál kihagynak egy széket az elhunyt családtag tiszteletére. Illetve, ha közeli családtag vagy szülő a halott, akkor másnap kiviszik a menyasszonyi csokrot a sírra.


Szerintem ezek szép gesztusok és elegendők. Nem kell lefújni emiatt egy esküvőt.

2017. nov. 27. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!