Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogy fogadjam el? (Meghalt mamám)

Hogy fogadjam el? (Meghalt mamám)

Figyelt kérdés

Sziasztok! Tegnap hajnalban halt meg mamám, de azóta folyamatosan sírok. Sorra jutnak eszembe az emlékek, amikor mindig átkísértem boltba, amikor kicsi voltam és játszottunk..amikor beteg voltam és ő vigyázott rám...Csak rá tudok gondolni, és ez kezd egyre jobban tönkretenni. 1hétig kórházban volt, és nem tudtam bemenni hozzá...


Iskolába se tudok elmenni...ott is csak sírnék, főleg, hogy az o.fő elmondta az egész osztálynak, hogy mi történt. Jövőhéten csütörtökön lesz a temetése és félek, hogyha már most ilyen állapotba vagyok, akkor mi lesz velem ott, főleg, hogy sose voltam temetésen még, aztsem tudom milyen. (Hamvasztva lesz) Valaki tudna valamilyen tanácsot adni, hogy bírjam ki a temetést? És hogy hogy gondoljak rá kevesebbet? 14/L



2018. febr. 22. 08:26
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Hahó, egy nap telt el, mit vársz magadtól? A gyászmunka nem egy napos folyamat. A temetéstől meg ne félj, ott úgyis csak az urnát fogod látni, de fontos elmenni hogy az ember el tudja engedni a kedves szerettét. És ne akarj kevesebbet gondolni rá, ez idővel úgyis alábbhagy magától. Búcsúzz el szépen a nagyidtól, adj időt magatoknak.
2018. febr. 22. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
16%

Én sem értem, 1 nap telt el.

Látom nem nagyon tudsz semmit a való életről.

2018. febr. 22. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Nekem pontosan ma egy hónapja halt meg. Még mindig nem tudom elhinni és én is sírok. Sírd ki magad, úgy jobb. :( 23f
2018. febr. 22. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Először is részvétem! Egy napja SINCS! hogy elhunyt . ez teljesen normális . Nekem nagypapám halt meg október végén .. sajnos a rák vitte el .. hasonlóan éreztem magam mint te most . Mivel külföldön élek utoljára szeptemberben megbeszéltük ,hogy karácsonykor otthon leszek ,és ekkor már tudta azt is ,hogy jön az első dédunokája is . Sajnos nem tölthettük együtt a karácsonyt . Viszont ahogy teltek a napok és haza repültem javult a helyzet lassacskán . A temetés miatt ne aggódj . Ott akinek számított az elhunyt ugyanazt fogja átélni amit te ! Kitartás!
2018. febr. 22. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Ez így normális. Az lenne a furcsa ha nem így éreznél. Fogadd el, hogy ha egy szetettünk meghal az ezzel jár. Sírj az segít feldolgozni a dolgot. Én pl. Nem tudtam sírni mert nem tudtam felfogni mi történt. A temetést sem tudtam komolyan venni mert engem a mama nevelt fel és felfoghatatlan volt, hogy összeesett és meghalt. Ennek 20 éve. Sok év telt el mire sírni tudtam. Ma is sokat gondolok rá. Annyira nem tudtam feldolgozni a halálat, hogy végül felvettem a vezeték nevét hivatalosan. Azóta jobb....olyan mintha mindig velem lenne. A temetés miatt ne aggódj. Nem egy vidám esemény, nyugodtan sírhatsz...nem fog csúnyán nézni rád emiatt senki. A menete úgy lesz, hogy a ravatalozóban lesz felállítva az urna.A ravatalozó egy feldíszített helyiség a temetőben. Az urna egy kis edény kb akkora mint egy nagyobb korsó. Oda teszik a hozzátartozók elé a virágokat, koszorúkat. Jön egy pap aki beszédet mond. Ez kb. 20 perc fél óra. Majd egy díszes kocsira teszik az urnát és a virágokat ami lasssan halad az úton, hogy a gyászolók tudják kísérni a sírhelyig. Ott már ki van ásva a sír, beleteszik az urnát, betemetik. Ráteszik a virágokat és vége. Van ahol még a sírnál is tartanak beszédet, vagy a pap vagy a hozzátartozók. Kb. Ilyen egy urnás temetés.
2018. febr. 22. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, igen még nem halt meg számomra fontos ember, eddig..
2018. febr. 22. 10:05
 7/13 anonim ***** válasza:
35%

Sajnálom a mamádat. Viszont sajnos ez az élet rendje. Ez természetes, amit átélsz. Ha be tudtál volna menni hozzá a kórházba, talán könnyebb lenne. De talán a mamád is jobban örült neki, hogy nem a kórházban láttad őt utoljára.

Igazából akit szeretünk, az velünk marad örökre. Amikor hiányzik egy ember, nem a fizikai léte hiányzik. Nem a bőrét, a csontját és a szerveit szeretted a mamádnak, hanem a jóságát, a szeretetét, és mindazt, amit ezzel adott neked. A veled töltött időt. Ezek pedig megmaradnak, nem veheti el senki, az elmúlás sem. A nagymamád ugyanúgy veled van most is azáltal, amit adott neked. Azt el kell fogadni, hogy semmi nem tart örökké. Neki ennyi idő adatott közöttünk. Legyél hálás érte.

Idővel a fájdalom enyhül, a temetésig biztosan jobb lesz. Aznap lehet nehéz, de ha a pozitív dolgokra gondolsz, azokra, amit mondott neked, akkor mosolyogj inkább, hogy volt neked. Ha mosolyogsz, amikor rá gondolsz, áldás lesz az emléke. Biztos, hogy ezt szeretné, nem pedig azt, hogy szomorú legyél miatta.

2018. febr. 22. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Ezen csak az idő segít, semmi más. Pár nap múlva már jobban leszel.

A temetésen valószínűleg sírni fogsz, legrosszabb esetben elájulsz, ha hajlamos vagy a rosszullétre.

Egy szép ravatalon lesz az urna, körülötte a koszorúk, virágok. Ti, mint közeli hozzátartozók, közvetlenül mellette fogtok állni, a többi résztvevő távolabb.

Szólni fog valamilyen zene, Máté Péter, meg hasonló szomorú számokat szoktak betenni, ami még inkább megríkatja az embereket.

Aztán jön egy néni vagy bácsi, aki elmondja a búcsúbeszédet, idézeteket, versrészleteket, az elhunyt életének főbb eseményeit, mit szeretett, kiket szeretett, elköszöntik tőletek.

Utána a gyászmenet kíséretében (ezek ti lesztek) elviszik az urnát a helyére, nálunk szokás az elhelyezés után 1-1 szál rózsát tenni mellé. Aztán még jön egy rövid beszéd, zene, és ennyi.

Felénk így szokás legalábbis. Nem biztos, hogy nagyon hosszú lesz, de annak fog tűnni. De ne félj attól, hogy esetleg elsírod magad, nem fog senki furcsán nézni, hiszen temetés. Mások is fognak sírni.

Hogy előtte-utána tartotok e valamit, azt a szüleid majd úgyis mondják, nálunk a halotti tor is szokás, ilyenkor a közeli rokonok, közeli barátok számára tartanak egy megemlékezést, többnyire ebéddel vagy vacsorával.

Rengeteg részvétnyilvánítást fogsz kapni, olyankor megköszönöd, puszi, ölelés, akármi. Ha könnyít a lelkeden, akkor nyugodtan ülj le bárkivel beszélgetni a nagymamádról, feleleveníteni az emlékeket, ilyesmi.

Még nagyon fiatal vagy, és nem tapasztaltál még ilyet, természetes, hogy nehéz.

Sajnos, ahogy növünk fel és idősebbek leszünk, egyre több embertől kell búcsút venni, ami sosem könnyű. Akár váratlan, akár hosszú betegség vége, akár idős korban történik, mindig nehéz. De el kell engednünk őket, hiszen az élet sajnos nem tart örökké.

Amíg emlékezel és emlékeztek a mamádra, addig egy része mindig veletek lesz és bennetek fog élni. Ő pedig már egy szép, boldog helyen van. Ha megnyugtat, nyugodtan gondolj arra, hogy egy napon majd újra találkoztok.

2018. febr. 22. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Ha a nagymamád hívő volt, akkor gondolj arra, hogy a mennyországba jutott, vagy legalábbis oda fog jutni.

A hívő emberek számára a földi élet csak egy állomás, az igazi cél a halál utáni életben van. Hiányzik nekünk, aki meghal, de ő nem szűnt meg, Istennél van és halálunk után újra együtt leszünk.,

Ha nem hitt Istenben, de jó ember volt (és valahol a szíve mélyén minden emberben van jóság), benne pedig, ha így szerettétek egymást nyilván sok is volt, a kereszények szerint akkor is tovább él, és most Istennél van. Ha te nem is hiszed ezt, talán kicsit vigasztaló, ha elgondolkodsz rajta, hogy vannak, akik szerint ez az igazság.

2018. febr. 22. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
94%
Nekem a testvérem halt meg amikor 14 voltam. Én nem nagyon sírtam mert azt mondták legyek erős szóval én vigasztaltam mindenkit. Mai napig arra várok hogy egyszer itt ül majd a szobámban és kinevet amiatt hogy elhittem hogy meghalt. A temetésen is tartottam magam. Azóta kb havonta egyszer van egy olyan napom amikor megnézegetem a képeit, a facebookján a sok részvét nyilvánítást, kisírom magam és utána megy minden tovább.
2018. febr. 22. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!