Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Valóban önző lennék?

Valóban önző lennék?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Van egy 83 éves, demens nagymamám, aki lassan 24 órás felügyeletet igényel. Nagypapám jó fizikumú, teljesen jól van egészségileg, ő vigyáz mamámra ha otthon van. Amikor volt elfoglaltsága (orvos, bolt stb), akkor átmentem én vigyázni mamámra. Aztán az 1-2 órás elfoglaltságokból lett 6-8 óra. Nyilván szóvá tettem a 6.ilyen alkalom után, hiszen hiába dolgozom otthonról és hiába nem kell minden nap dolgoznom, van egyéb elfoglaltságom is. Ráadásul a mamával nem könnyű. Agresszív, sérteget, káromkodik, pakol, szökik. Szó szerint 1 percre sem tudtam magára hagyni. Nem vagyok szakképzett ápoló, nem tudom kezelni az ilyen helyzeteket, mamám pedig nem egy csöpp öregasszony akit leültetek ha úgy gondolom. Kivittem sétálni, bekapcsoltam neki a tévét, fejtettem vele rejtvényt, minden csak 1 percig köti le, aztán nekiáll sértegetni és pakol tovább, hogy ő elmegy innen. Már elállítottam a telefonját, hogy ne tudja használni, mert mindenkit zaklatott (orvosok, szomszéd, rendőrség stb).

Most odáig fajult a dolog, hogy nem bír felkelni, 24 órából 20-at alszik (kis túlzással). Ha felébred, akkor pánikba esik, hogy hol van a papám, ő sem tudja 1 percre sem otthagyni. Felvetettem az ötletet, hogy fogadjunk fel legalább heti 3 alkalommal, 8 órára egy szakképzett ápolót, mert én nem tudok minden nap ott ülni nála, vár a munka, a háztartás és a férjem is. Nyilván természetesen ahogy eddig is, átmennék hetente pároszor néhány órára, de nem fér bele, hogy minden nap ott üljek fél napokat. Anyukám dolgozik hétvégén is, ő este szokott ott ülni órákat.


Mondta papám, hogy akkor vállaljam be a hétvégéket, addig ő el tud menni vásárolni, kikapcsolódni stb. Mondtam, hogy kizárt. A férjem napi 12 órákat dolgozik, egyrészt csak hétvégén tudunk találkozni normálisan, másrészt nem fogom ráhagyni a takarítást, mosást és a többit, amikor én "alig dolgozom" és az én munkám nem megerőltető. Nyilván megcsinálná, de nem várhatom el és nem szeretném, hogy ez a kapcsolatom rovására menjen. Ahogy írtam fentebb is, átmegyek hetente többször is néhány órára, de úgy érzem már elvárás lett, hogy ott üljek 7 napból 7-et. Ezért bátorkodtam javasolni az ápolót, mire megkaptam, hogy egy önző tetű vagyok és reméli, hogy ő nem jár majd így, mert felőlem megdögölhetne és nem is érdekelne.

Rosszul érzem magam, mert bár sosem volt az a tipikus nagyszülő-unoka kapcsolatunk, de azért mégis szeretem őket. Viszont azt nem akarom, hogy a munkám, a magánéletem és az otthoni dolgaim rovására menjen. Az ápolót ki tudják fizetni röhögve, nem kevés a nyugdíjuk. De ha nem tudnák akkor összedobnánk rá.


Úgy érzem helyesen döntöttem, de mégis olyan lelki terror alatt vagyok, hogy rosszul érzem magam miatta. Ezért várom a véleményeket.



2018. márc. 6. 13:50
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
14%
Nos, Nem vagy önző, de őket is meg lehet ám érteni.
2018. márc. 6. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
95%

Ne érezd rosszul magad.Egy demens idős gondozása nagyon nehéz főleg család mellett.

Teljesen jó az ötleted.

Nem tudom mennyire van a nagyapa tisztában ezzel az állapottal, de ez csak rosszabb lesz sajnos.

Egy szakképzett ápoló nagy segítséget nyújthat.

A család többi része mit gondol?Senki nem áll melléd?

2018. márc. 6. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
94%
Megértelek, nem vagy önző! Így is erőn felül teljesítesz! Például az én munkarendembe ennyi segítség sem férne bele. Annyit tehetsz, hogy fixen felajánlasz egy összeget, ami az ápolóra tudnak fordítani.
2018. márc. 6. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
96%

Az önzőség igen fontos, szükséges dolog... Negatív értelemben dehogy van önző a fentiek alapján. Én 1 órát sem bírnám hetente, nem vagyok az a típus. Ha van pénz szakképzett ápolóra, mi a gond? Nem úgy tűnik, hogy a családtag annyira megnyugtatná a nagymamát...

Neked is megvan a magad élete, a saját családod, szükséges, hogy megvédd, ne hagyd széthullani. Ez teljesen egyértelmű minden normális ember számára.

2018. márc. 6. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
95%
Mert bár sosem volt az a tipikus nagyszülő-unoka kapcsolatunk.. De csicskának kellenél.. Tipikus magyar nyugdijas mentalitás a fiatal csicskának joo ne is legyen külön élete. Ápolo vagy otthon,ennyi,nem kell a te életedet is elszarni..
2018. márc. 6. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

Tesóm és a párja mellettem áll, ők mundjuk havonta 1x tudnak csak menni, mert messze laknak, plusz náluk már lassan jön a baba. Igazából csak én vagyok az, aki a nagyszülők szemében ráér, hiszen nekem "semmi dolgom". Anyu elég elfogult az irányukba, félig mellettem áll, de ugye neki az anyja, ezért úgy gondolja, hogy én is megtehetném párszor amire kérnek.


Engem az az időszak nagyon kikészített lelkileg és idegileg, nem véletlenül nem ápolónak tanultam. Sokszor már hazafelé sírtam és otthon is, nem tudom kezelni a helyzetet. Amikor mondtam a mamának hogy egyen (muszáj ennie, felkelni is alig bír), akkor kiverte a kezemből a tányért, hogy tuti meg akarom ölni. Párszor majdnem nekem is jött. Nyilván meg tudnám magam védeni ha arról lenne szó, de nem fogok egy idős, beteg embert bántani, így csak sírni tudtam. Nem igazán értik, hogy mi a bajom. A papám tudja, hogy milyen állapotban van, de nevetve csak annyit mondott, hogy ő ezt csinálja X ideje, neki nem kell bemutatnom, hogy milyen nehéz mamámmal.

2018. márc. 6. 14:27
 7/21 anonim ***** válasza:
21%
Ápoló mellett/helyett az is lehet megoldás, hogy nem csak te segítesz be a papádnak, hanem más családtagok is. Így neked sem lesz több feladatod, mint eddig, és a papádnak is lesz egy kicsit több ideje. Hiszen te is írod, hogy nagyon megterhelő az ápolás. Akkor képzeld el, hogy neki milyen, aki majdnem minden nap 0-24-ben vele van. A többi családtagnak is kéne segítenie, az nem igazságos, hogy csak tőled várják a segítséget.
2018. márc. 6. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
72%
Ápoló meg sajnos az anyagi lehetőségeket múlik. Nem tudom, hogy gondot okozna-e.
2018. márc. 6. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
94%
Mindig azt a lovat ütik amelyik húz.
2018. márc. 6. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Nem okozna gondot az ápoló kifizetése, anyagi segítség nélkül sem. De nyilván ha gondot okozna, akkor besegítenénk anyagilag. Otthonba nem szeretnénk beadni, pláne, hogy egy normális helyen ugyanennyit vagy a kétszeresét elkérnék.


Anyu dolgozik 7 napból sokszor 7-et, így maximum ő este tud (és szokott is) menni. Tesóm meg messze lakik, szintén sokat dolgozik. Ezért maradtam én, aki közel is lakik és "semmi dolga". Nekem sem egyszerű, mert folyamatosan telefonkészenlétben kell lennem akkor is, ha "nem dolgozom". Egyfolytában csörög, a gépet is figyelnem kell, emellett intézkedem stb. Nyilván a kaja sem főzi meg otthon magát és sajnos a kutyák sem tudják megetetni magukat, ezért nekem is van dolgom bőven. Csak ugye papám azt látja, hogy ülök a gép meg a telefon mellett, magyarul nincs dolgom. :D


Elhiszem, hogy 0-24ben papámnak is megerőltető, ezért javasoltam az ápolót, akkor mindenkinek van ideje mindenre.

2018. márc. 6. 14:54
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!