Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogy lehetne segíteni a...

Hogy lehetne segíteni a nagymamámnak?

Figyelt kérdés

A nagymamám egy igen intelligens ember, orvos, viszont a természete kibírhatatlan. Nem vagyok pszichiáter de valoszeg paranoid személyiségzavara lehet, erre jön rá egy enyhe dysthymia/depresszió.


A természete kibírhatatlanná teszi vele az időtöltést és még beszélgetést is. Vádaskodó, féltékeny, erőszakos és még a nyugalmasabb beszélgetések is úgy telnek, hogy engem és családomat szidja, amit elvárna, hogy mosollyal az arcomon fogadjak nagy egyetértésben.


Az anyámmal is egyfolytában vitába keveredik.


A felsoroltak persze csak a jéghegy csúcs, most nem fogok oldalakat írni, hogy milyen, miket csinál.

Munkában és szakmailag helytáll, de emberileg elviselhetetlen. (Amúgy 40 éve elvált, egyedül él).


Próbáltam ajánlani neki óvatosan többször is, hogy el kéne mennie pszichológushoz, de persze nem megy és nem hajlandó erre.


Mit kéne tennem?

Én próbálok segíteni neki, de persze ilyenkor én vagyok a rossz.


Legnagyobb problémája, hogy mindenki kerüli és "nem segít neki senki" (ami nem igaz ! ) , de igazsághoz hozzá tartozik, hogy tényleg mindenki kerüli azért ahogy viselkedik.


Sajnálom, hogy hátralévő éveit vagy tízévét így kéne leélnie , mit kéne tenni ilyen esetben?



2018. dec. 23. 14:55
 1/10 A kérdező kommentje:

Ja és családból én állok hozzá legközelebb, de egyre kevésbé, mivel én beszélek és találkozok vele a legtöbbet, ezért velem vitatkozik a legtöbbet is.


Régen is kicsit ilyen volt (valamit elronott engem hibáztatott, vagy valaki mást, gyanakvó, bizalmatlan, vádaskodó) de utóbbi években sokkal hamarabb jön elő ez a személyisége és sokkal markánsabban.


Gyakorlatilag nincs olyan beszélgetés vele, ami ne lenne patológiás vagy ne másznél tőle a falra.

2018. dec. 23. 14:59
 2/10 anonim ***** válasza:
91%
"Segíteni" nem tudsz, mert a leírtak alapján ilyen a személyisége. Ha valaki a válása után nem keres társat maga mellé, az csak magamagát hibáztathatja, ő viszont megmaradt a kamaszkori dackorszakban és nem hajlandó tudatosan szembenézni magával. Valószínűleg van benne egy fensőbbségi érzés, önzés, magát túlértékelő vonás is, de a korából fakadóan talán enyhén kiszáradt állapotban is van (nem iszik eleget).
2018. dec. 23. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Segíteni nem tudsz annak, aki nem kér belőle, úgyhogy ne is akarj. De ha mégis nagyon akarsz: minden zsörtölődésekor azonnal állítsd le, szembesítsd azzal, amit mondott, hogy érzékelje, hogy milyen hatást váltott ki másban, és hátha valami megindul benne (kimondani nem fogja), hogy nem kellett volna ilyen drasztikusan fogalmaznia. Akár azonnal fel is állhatsz és ott is hagyhatod ilyen esetekkor, aztán máskor újra mész, de ezek az azonnali visszajelzések mint egy kutya orrára koppintás, ismételve, megtanítják, hogy mit rontott el. Ő maga észre se veszi. De biztos, hogy magányos, attól ilyen zsörtölődős. Viszont ha intelligens, akkor tanulékony. Már ha van benne szándék a változásra. Ha hosszú távon (néhány hónap) az derül ki, hogy nincs, akkor viszont el kell engedni.
2018. dec. 23. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Voltak később is férfiak az életében.


Vagy 3-4-en el is jegyezték, de általában ajándékok elfogadása után addíg húzta az időt, amíg végül mindegyik feladta és elment... aztán jött a következő.


Fiatalon és még most is nagyon szép /volt, szóval nem volt egy nagy etvasz a részéről összeszedni valakit.


Viszont jelenleg a volt (első) férjét - anyám apját - okolja, hogy miatta nem ment férjhez senkihez, illetve anyám miatt , mert annyira törődött vele.


Amúgy anyámat se ő nevelte, hanem a dédnagymamám.


Az meg szintén nem igaz, hogy nem próbált összeszedni senkit, mikor engem is vitt magával nyaranta bárhova, ha volt olyan férfi a közelben aki szóva jöhetett nála, akkor az mondta, hogy én csak a család barátja vagyok (tehát nem az unokája). Anyámnál ugyanezt csinálta külföldön, azt mondta, hogy testvérek.



Ezzel együtt sajnálom, hogy így kéne eltöltenie az öregkorát, valamit biztos lehetne tenni érte.

Volt, hogy segített a maga önző módján, szóval nem teljesen rossz vagy ilyesmi, csak nagyon rossza a természete.

2018. dec. 23. 15:28
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát, ha lehazudja a családját a térképről a bepasizás kedvéért meg nem ő nevelte a gyerekét, akkor ott komoly baj van. Annyi önhibáján kívül szerencsétlen embernek lehetne segíteni, mért pont egy méltatlannak akarsz?
2018. dec. 23. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Az én anyám is ilyen volt, és ilyen is. Csak ő már 80 éves. Nagymamám nevelt. Anyám körül ha pasi volt keresztanyának kellett szólítanom. Nem tudsz mit tenni, feleslegesen fogsz csak őrlődni. Hidd nincs rá megoldás, ráadásul az alaptermészetét felerősíti az öregedés.
2018. dec. 23. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

# 5


Nem teljesen méltatlan. Mikor megszülettem nagyon megutálta az anyámat, 1 évig felé se nézett.


De később sokat segített, főleg anyagilag (bár az is igaz, hogy a fizetéséhez képest ez elhanyagolható volt).


Igaz, valoszeg meg lettünk volna nélküle is és a segítsége egy része inkább csak azért kellett, hogy ő is tudjon szórakozni pl. elmentünk olyan helyre ahova ő szeretett volna ( így nem kellett egyedül mennie).



Szóval segítsége egy része inkább őt szolgálta sok esetben, de akkor is volt, hogy segített. Szóval nem teljesen méltatlan.


Amiben tudunk segítettünk neki mi is, de szüleim részben külföldön dolgoznak, én heti 50 órát dolgozik + ügyelet és magánéletemre nincs időm.

Abban a maradék időmben is meg inkább feltöltődnék és nem a szidalmait hallgatom, persze nyilván szoktunk találkozni de akkor is nehéz.


Szóval annyira nem egyszerű az eset, hogy simán méltatlan. Ha ilyen évek után halna meg azt sajnálnám.

2018. dec. 23. 16:26
 8/10 anonim ***** válasza:
Az anyagi segítségnek nem mindig van köze az érzelmekhez.
2018. dec. 23. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Az embereknek szüksége van arra, hogy úgy érezzék ők fontosak és szükség van rájuk.

Nyilván őt is ez hajtotta, minsem az, hogy ténylegesen nekünk/ a másiknak jobb legyen.


Ezzel együtt szemét dolog lenne tőlem ezt az aszatal alá söpörnöm.


Jelen esetben meg szenved és én csak neki akarnék segíteni, de hagyományos eszközökkel erre nincs mód.


Világ életében pedig olyan munkakörülmények között dolgozott, hogy a beosztottjai mindig neki adtak igazat, így más véleményét soha nem fogadta meg, tartotta tiszteletben vagy hallgatta meg.

2018. dec. 23. 16:42
 10/10 anonim ***** válasza:
Tudod az anyám megkeserítette az apám életét, tönkre tette a fiatalkoromat. Persze a munkahelyén tökéletes volt. Ennek ellenére napi szinten segíteni igyekszem neki. Nehogy azt hidd úgy élik meg, hogy segítesz. Nem fogod tudni az asztal alá söpörni, de vigyázz, mert kikészíthet egy idő után.
2018. dec. 23. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!