Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Menthetetlenek lennének a...

Menthetetlenek lennének a szüleim?

Figyelt kérdés

Minden rossz szándék nélkül szeretnék írni a szüleimről.

Visszagondolva amikor még otthon éltem nem tűntek fel a furcsaságaik annyira. Azonban mióta elköltöztem egyetem miatt és Pesten lakom (ők vidéken), azóta egyre katasztrofálisabb a helyzet, amit otthon látok.


Az első dolog ami felerősödött az utóbbi időben az a rend hiánya, tulajdonképpen tisztaságról sem lehet beszélni. Kifelé a külvilágnak igyekeznek igényesnek tűnni (főleg anya), azonban otthon egészen más a helyzet. Példaként mostmár a volt szobámban lakik anya, mert nem férne el apa mellett, mert az egész hálószobájuk tele van ruhákkal, gyakorlatilag labirintust képeznek az ember méretűre tornyosulú ruha dombok, és a franciaágyon is csak épp annyi hely van, hogy apa tud rajta aludni.. Ez még kvázi oké is lenne, ha a konyhában nem éreznék rohadó szagokat, a wc ki lenne takarítva, egereket nem hallanék szaladgálni éjszakánként, nem lenne olyan szag a lakásban, hogy egyik testvérem már el se viszi oda a lányát és a másik testvérem is max csak katasztrófa turizmus miatt látogat el.

Egyszerűen eljutottam arra a szintre, hogy undorodom ebben a házban lenni abban az 1-2 napban, amit 2-3 hetente otthon töltök. Ez az igénytelenség nálam ott tetőzött, amikor megpróbáltam fogkrémet kérni, de azt mondta anya, hogy nincs... Kérdeztem akkor hogy mos fogat? A válasza az volt, hogy vízzel. Hm, akkor ezért éreztem, hogy van egy kis szájszaga. Ugyanezen az este megláttam apát cigizni kint, ahogyan nekidől kézzel az ajtónak, mint aki épp összeesni készül.. Kimentem segíteni - gondolván rosszul lett -, de kiderült, hogy ő csak annyit ivott, hogy már járni alig tud. Bekisértem a hálószobájába, ahol ironikus módon a kupac ruhákba beleesett ahogy csukta be az ajtót. Anya is látta a szitut, de ő annyival nyugtatott, hogy amikor nem éjszakás apa, akkor mindig ez van.


Mindeközben én segíteni szeretnék nekik, viszont a szemükben még mindig én vagyok a GYEREK, aki ne mondja meg mit csináljanak, plusz ne legyek "negatív" se, mert anya Szabó Péter féléket hallgat mindig, apát meg élből nem is érdekli mit tanácsolok, de legalább úgy tesz mintha meghallgatna.


Ti mit gondoltok a helyzetről? Hogyan tudnék ezen segíteni?



2020. márc. 8. 00:42
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
26%
A történetet egy unatkozó tini kamujának gondolom, olyan nincs, hogy valakinek középiskolás korában nem tűnik meg, hogy a szülei gyűjtögető, mocskos egeres alkoholisták, és egyszercsak mindez az újdonság erejével feltárul. Amúgy ilyen emberekkel nem kell semmit csinálni, mert nem lehet, teljes egészében meg kell velük szüntetni a kapcsolatot, ők halálra vannak ítélve.
2020. márc. 8. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Megpróbálok most nagy levegőt venni azok után, hogy a szüleimre azt írtad, hogy halálra vannak ítélve, mert most legszívesebben le sem írom mit csinálnék veled, ekkora tuskó, érzéketlen embert rég láttam...

Viszont mivel segítségért kértem jönni, válaszolok az aggályaidra...

Ez a gyűjtögetős életmód mindig ott volt de nem ilyen szinten, mert akkoriban még egyik nővérem otthon élt, és a mamám is még élt (akivel egy udvarban laktunk, csak másik házban) és ők besegítettek, kidobáltak dolgokat, takarítottak stb.

Nővérem miután elköltözött rosszabb lett a helyzet, viszont nagymamám halála miatt eléggé befelé fordult sajnos anya, és depressziós volt évekig, ami ezt a folyamatot eléggé felerősítette.

Apa sem vetette meg az alkoholt, viszont időközben ez lételemévé vált fokozatosan, csak mivel titokban csinálta mindig esténként, elalvás előtt, így nem volt feltűnő.

2020. márc. 8. 01:01
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

A kacatgyűjtés meg az alkoholizmus pszichológiai betegség mindkettő, ebből szakember tudná kigyógyítani őket, csak tipikusan nincs az ilyen embereknek betegségtudata, így meg nem megy orvoshoz :/ Ha esetleg próbaképpen rendbe tennéd valamelyik helyiséget, pl. a konyhát vagy a wc-t, ott csak nem kell megküzdeni a kacattal is, és utána látnák, hogy mennyivel szebb így, akkor lehet, hogy legalább a takarításra rá tudnád venni őket.

Anyádnak meg mutasd meg egy fogorvosi rendelő honlapján az árakat, hogy ennyibe kerül majd megcsináltatni a kirohadó fogait, ha nem akar pár év múlva krumplipürén élni.

2020. márc. 8. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
11%
A magyarázkodásaid nem teszik hitelesebbé a történetet: eddig nem tűnt fel, most meg kiviláglik, hogy mindig is gyűjtögető volt, hirtelen kiderül, hogy anyád évekig depressziós volt, meg különben is a nagyi takarított a szomszédból (mért nem te?), apád meg titokban ivott, de közben te azt tudtad: ez ellentmondás. És igen, az alkoholizmus gyógyíthatatlan betegség, saját akarat nélkül nincs belőle visszaút, mint ahogy az extrém pszichés zavar, gyűjtögetés, szorongás, depresszió is az, ha nem kezelik, kezelni meg nem lehet külső kényszerrel, mert nem működik együtt. Ez a valóság, ha elmondasz minden utolsó kegyetlennek, ha nem. Nem fogok miattad a kardomba dőlni!
2020. márc. 8. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Hát, lehet,hogy igen.

Ha bennük nincs szándék a változásra; s nekik megfelel ez így...

2020. márc. 8. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
25%
Miért kérdező, mégis mit kellene mondanunk? Amivel ápoljuk a kis lelkecskédet? Bunkók vagyunk? Nem a mi szüleink, így bátran elmondhatom egy számomra vadidegen emberről, hogy arra sem érdemes hogy haza menj hozzá, vagy hogy védd őket. Mire fel? Csak mert megcsináltak? Nagy kaland, kemény 5 perces meló volt valszeg. Gyűjtögetők, mocskosak, alkoholisták, 2 fuszalat nem tesznek keresztbe a leírásod szerint. Semmibe nem nézem az ilyen embereket. Nekik mar tényleg tok mindegy, foglalkozz inkabb a jövőddel ahogy az élesebb eszű testvéreid is tettek. Kiabálhatsz ránk kígyót békát, de attól még ez az igazság.
2020. márc. 8. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Úgy látom félreértés történt néhány embernél.


Köszönöm a 3-as válaszolónak az építő jellegű kommentet, emiatt jöttem ide, nem lélekápolás célból, viszont forduljon magába aki megoldás helyett élből a halálát kívánja más szülőnek. Ti hogyan éreznétek, ha a ti szeretteitekről beszélnének így?

Lehet azt mondjátok nem vagyok éles eszű, amiért a jó szívem arra vezérel, hogy megoldást találjak azoknak, akiknek a boldog gyermek éveimet köszönhetem. Lehet én vagyok a szar ember, mert a hibáik ellenére szóba állok velük. Komolyan idáig süllyedtünk emberileg? Nagyon könnyű objektív véleményt adni és segíteni, viszont azért a határt érdemes betartani. Nem haragszom rátok, mert egy virtuális kerítés választ el minket, ami miatt nyugodtan lehet ugatni, viszont ez a rosszindulat nem fog hosszútávon jóra vezetni nálatok ezt garantálom. :)


Viszont a tanulságot levontam: megfelelő platformot találni segítség keresés célból. Továbbá belemélyedtem ezen dolgok pszichológiai hátterébe, és kezdeményezni fogok náluk egy pszichoterápiás kezelést. És továbbra is szar ember leszek, mert segítek nekik. Remélem életem végig nem én leszek a legélesebb kés a fiókban! :)

2020. márc. 8. 11:07
 8/15 anonim ***** válasza:
6%

Ezt az irodalmi rizsát, amit itt levágsz! Majd jó lesz a hamarosan elkövetkező magyar érettségidre! Bár a szövegértést még gyakorolni kell: hol volt a válaszszövegben, hogy bárkinek a halálát kívánom?

Imádod a szüleidet, de közben undorodsz náluk lenni: na, ezt még egy kicsit csiszolni kell.

2020. márc. 8. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Na jólvan kisfiam, látom te az a nehéz eset vagy, aki okosnak hiszi magát, de akkor ugorjunk neki a szövegértés témának! :)


A válaszaidból fogok szemezgetni:


1) "eddig nem tűnt fel, most meg kiviláglik, hogy mindig is gyűjtögető volt" <- a kérdésemben alapból úgy fogalmaztam, hogy "felerősödött az utóbbi időben az a rend hiánya"; ahol a felerősödik szó okozhatott gondot, viszont legyen szép napod rákerestem: erősödik [e] tárgyatlan ige -tem [e], -ött, -jék (-jön)

Fokozatosan erőssé, egyre erősebbé válik, erejében növekszik, erőre kap. Ergo lefordítom, korábban is volt, de nagyobb mértékű lett. Ugyanezen szövegértési problémához sorolnám ezt a megjegyzésed is: "nem tűnik meg, hogy a szülei gyűjtögető, mocskos egeres alkoholisták, és egyszercsak mindez az újdonság erejével feltárul"


2) "apád meg titokban ivott, de közben te azt tudtad: ez ellentmondás" <- az ivást titokban csinálta, azonban látni lehetett és érezni, hogy ivott. Ha még nem voltál ilyen helyzetben, akkor elárulom, hogy az alkoholnak van egy jellegzetes szaga, amit észre lehet venni. Ha további infó érdekel, akkor itt olvashatsz részletesebben róla: [link]


3) "Imádod a szüleidet, de közben undorodsz náluk lenni" <- Kedves barátom, hol van ebben az összefüggés? Ha újból elolvasod amit írtam; várj segítek: "undorodom ebben a házban lenni" annak mi köze ahhoz, hogy imádom-e a szüleim vagy nem? Itt nem ellentmondás van, hanem szövegértési probléma.


Továbbá mi a célod az irodalom érettségi célzással? Mivel triggereltelek annyira, hogy személyeskedést kell ebből kreálni? Ha már szövegértés, eredetileg írtam, hogy egyetemista voltam, ami implikálja azt is, hogy érettségim megvan :) Szóval ezzel a szövegértéssel meg is állapodhatunk, hogy Neked van problémád.


Ha van esetleg építő jellegű hozzászolásod amelyben nem megszűntettetni akarod a kapcsolatot azt szívesen várom - ellenkező esetben Nagyon örülök, hogy megismertelek.

2020. márc. 8. 12:04
 10/15 anonim ***** válasza:
Nehéz kérdés. Én is ismerek ilyen családot. Ott odáig fajult a dolog, hogy már nem is fürödtek a szülők, és inkább nem is reszletezem, milyen állapotok voltak a házukban, mert elhánynàd magad. Itt az a kérdés, hogy elfogadják-e a segítséged? Egyáltalán nekik rossz így? Ülj le Anyukáddal beszélgetni, mondd el, hogy látod, hogy fáradt és nem marad eneegiája a háztartásra, de te így rosszul érzed magad és segítessz kitakarítani. Ha viszont nem vevők a segítségre, akkor nem tudsz mit tenni, felnőtt emberek.
2020. márc. 8. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!