Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » 16 éves fiúnak milyen jogai,...

16 éves fiúnak milyen jogai, kötelességei vannak egy családban? Mi az, ami szerintetek magától értetödik, mi az, ami szerintetek normális?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy pl. elfogadható-e, hogy ha hétvégente fogyaszt alkoholt, dohányzik, megengednétek-e, hogy otthon reggel kávét igyon? Mennyi az a tanulás, amit elvártok/elvárnátok töle? Ha mondjuk 3-as tanuló egy gimiben, elfogadható-e, hogy nem fordít idöt a tanulásra otthon mert neki ez elegendö eredmény? Jegyfüggö egyáltalán az elvárás (arra gondolok, hogy nincs két egyforma képességü gyerek, amit egyik simán kiráz a kisujjából, azért a másiknak keményen meg kell dolgoznia)? Mennyire várnátok el, hogy kivegye a részét a házi illetve ház körüli munkákból?

2019. dec. 2. 10:15
1 2 3 4
 1/31 A kérdező kommentje:
Szülö illetve gyermek is leírhatja az álláspontját, érveit, hogy hogyan látja ezt a dolgot.
2019. dec. 2. 10:20
 2/31 anonim ***** válasza:
64%

Hivatalosan nincs joga se dohányozni, se alkoholt fogyasztania.

16 éves gyerekem van. Úgy havonta egyszer van valami buli a barátainál, olyankor iszik alkoholt, de részeg még sosem volt. Dohányzik - nem támogatom sem ezt, sem az alkoholt, de mivel nem 7/24ben van velem, megtiltani sincs értelme.

Tanulni nem szokott itthon, ennek ellenére jo jegyei vannak. Nálunk az elvárás tanulás szempontjából annyi, hogy ne bukjon meg.

Házimunkát nem kell végeznie, csak a saját szobáját kell rendben tartania és a kutyájáról gondoskodnia.

2019. dec. 2. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
59%
Ah, fiú. Ezen átugrottam. Az enyém lány.
2019. dec. 2. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
81%

16 évesen én ittam hétvégén a bulikban alkoholt, dohányoztam, és ittam reggel kávét, sőt, még délután is. Azonban fontosak voltak számomra a jó jegyek, a jó teljesítmény, összeségében jó tanuló voltam. Nálunk az volt a lényeg, hogy a fontosabb tantárgyaim (magyar, töri, angol) azok nagyon jók legyenek, a többi lehetett valamivel gyengébb, de évvégére azért mindent ki kellett javítani. Házimunkában meg volt beszélve, hogy ki mit csinál otthon, nekem a saját szobám rendrakása és a mindennapos mosogatás volt a feladatom.

Én ezt a magam részéről normálisnak éreztem, és érzem most is.

23/L

2019. dec. 2. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
56%

A kérdésed és a leírás nem igazán egyezik.

Kötelesség, hogy tanuljon, járjon iskolába. A jegy igazából mindegy, ha neki jó, mert magának tanul nem nekem. A házimunkabol is nyugodtan kiveheti a részét. Nincs törvényben tiltva, hogy egy fiú nem takaríthat.


A reggeli kávéval sincs bajom, inkább azt igya, mint energiaitalt.

Alkoholt én max ünnepnapon adnék neki(pl szülinap, karácsony, szilveszter 1 koccintás erejéig vagy 2 sör max).

A dohányzással úgy vagyok, hogy én kB akkor kezdtem mikor dolgoztam, így én kerestem meg rá a pénzt. Ha ő is megkeresi akkor igazából ha fejre állok se tudok mit csinálni.

2019. dec. 2. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
77%

Dohányzás nem elfogadható - senki nem dohányzik a családban, plusz mivel a nagyapja nagyon csúnya tüdőrákban halt meg kvázi korán (pedig "csak" fiatalon volt láncdohányos, leszokott a gyerekei miatt), így erre az apja igencsak érzékeny, oltári balhé lenne belőle, ha lebukna.

Piálással én vagyok a szigorúbb, a kérdésben szereplő minden hétvége szerintem sok, mondjuk havi egy haverozás belefér, ha nem megy a suli rovására. Plusz ha nem sggrészegen jön meg. Egy-két sör oké, ennyi idősen nem kell több.


Tanulásban elvárás, hogy igenis foglalkozzon vele, otthon is. Ha a képességei alapján a hármas a max, akkor rendben van, de ha azért hármas, mert a kérdésben írottként szrik bele, neki elég, akkor az kevés, igenis üljön le és tanuljon, mert lehetne jobb, és mert az ő érdeke. Szóval nem a jegy a mérce, hanem hogy lássam, hogy foglalkozik vele, belefekteti az energiát.


Házimunka korának megfelelően, maga körül tartson rendet tisztaságot, ezen felül az általános kupit ne erősítse (tányér a mosogatóba, szennyes ne a földre, szemèt a kukában landoljon és ne az asztalán gyűljön... stb). Alkalmanként leugorhat valamiért a boltba, ha kell, meg mondjuk egy alkalmankénti felsöprésbe, szemétlevitelbe, konyhapult letörlésébe nem hal bele.

2019. dec. 2. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
49%

6!


Ha akar, úgyis dohányzik. Max eltitkolja.

2019. dec. 2. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
42%
Latszik hogy akik eddig valaszoltak igen regen voltak 16 evesek. 16 eves korban egy-ket sor??? Pont hogy a felnott ember iszik 1-2 sort, a tizeneves kor arrol szol, hogy az ember megtudja a hatarait, mi az amit bir, mi az amit kihany... 16 evesen megvette mindenki a legolcsobb piat, vbk azt had szoljon... most 22 evesen elmegyek es max 1-2 sorre ulok be. Persze tudom itt senki nem volt reszeg fiatal koraban soha... erdekes mert korulottem kb mindenki ivott mint a godeny 16 evesen...
2019. dec. 2. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
75%
Hát én nem ittam 16 évesen. Akkoriban vendéglátó suliba jártam és a gyakorlaton nem egy mata részeg alakhoz volt szerencsém. Siralmas látvány volt mind. Pláne a nők. Nem kívántam hasonlóan végezni. A sörnek a szagát se birtam soha. 45 éves vagyok, sosem voltam részeg, nem is leszek. Főzni és sütni szoktam alkohollal, imádom a konyakmeggyet és a moncherie-t, úgy félévente iszom egy pohár vörösbort, meg szilveszterkor egy pohár pezsgőt. Ennyi.
2019. dec. 2. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
83%

Felnőtt szemmel megmosolyogtató, hogy jogokat, kötelességeket emlegetsz, mintha valami hivatalos eljárás két résztvevőjéről lenne szó. :-)

Nos, 18 év alatt a szülő felelős a gyerekéért, tehát ő dönti el, fogyaszthat-e gyereke alkoholt, dohányozhat-e, kávét ihat-e ..... sőt azt is, hogy hány szem sütit ehet meg a tálcáról. :-)))

Ugyanígy ő dönti el, mennyi házimunkát végezzen a gyerek, valamint mennyit tanuljon.

Ha az előbb említett dolgokban olyat kíván (enged, tilt), ami már a gyermek egészségét, normális életvitelét veszélyezteti, akkor a gyerek (vagy bármelyik felnőtt, akinek ezt elmondja) feldobhatja a szülőket a gyermekvédelemnél. Akkor beindul a gépezet, adott esetben intézetbe vihetik a gyereket. De mivel ott nem paradicsomi állapotok vannak, óva intenék minden hisztiző kamaszt attól, hogy a szüleit megrágalmazza a gyermekvédelem előtt, hogy "jól megszívassa őket".

Szélsőséges példa: egy Ausztriában élő magyar családnál a nagyobbik gyerek nem kapta meg az általa kívánt mobiltelefont, ezért megrágalmazta szüleit az ottani gyermekvédelemnél. Mire a hivatal mindkét gyereket intézetbe vitte, ami persze csöppet sem volt ínyére a fiatalúrnak, annyira nem, hogy öngyilkosságot is megkísérelt. Nem tudom, hogyan végződött a történet, de legalábbis hónapokon keresztül mindkét gyerek intézetben volt, és öngyilkossági kísérlete után csak a nagyobbikat engedték vissza a szüleihez.


Namost ettől független kérdés, hogy én (apa) személy szerint mit engednék a 16 éves fiamnak, ill. mit várnék el tőle.

Alkoholfogyasztást elfogadnám vendégségben, mielőttünk. Elfogadnám, hogy hétvégén a barátaival elmennek ide-oda, és valószínűleg nem málnaszörpöt iszogatnak. De azt elvárnám, hogy józanon érkezzen haza. Ha ez nem sikerül, akkor letiltanám a hétvégi haveri csatangolásokat.

Dohányzás: mi nem dohányzunk, tehát tőle sem tolerálnám. Azzal együtt, hogy gondolom bulikon, itt-ott ha megkínálják, nem utasítja vissza. Örülnék, ha pl. nemdohányzó haveri köre lenne. Vagyis olyanok, ahol nem ez a sikk.

Kávéfogyasztás: nem csinálnék belőle ügyet. Inkább az engergiaitalokat tiltanám, de minimum erősen korlátoznám, mert azok sokkal erősebbek.

Tanulás: a 3-ast én rossz jegynek tartom gimnáziumban. A gimnázium nem ad szakmát, tehát legalább egy adott szakirányból jónak kell lennie, hogy bekerüljön, ÉS BENT IS MARADJON (!!!) egy főiskolán vagy egyetemen. Egy gimnáziumi érettségi már 30 éve is nullát ért a munkaerőpiacon. Soha nem erőltetném a képességeinél erősebb iskolába, ill. elfogadnám, hogy nem mindenhez van tehetsége, de ha gimnáziumba ment, akkor legalább egy szakirányból kifejezetten jónak kell lennie.

Házimunka: mondjuk a saját szobáját takarítsa ő, ill. ha alkalomszerűen megkérjük, hogy mosogasson, mosson (géppel), vasaljon, takarítson, kertben segítsen stb. akkor szájhúzogatás nélkül csinálja meg. Kifejezetten ügyelnék arra, hogy ez soha ne menjen a tanulás, házi feladat rovására, ill. elfogadnám azt is, hogy mondjuk nyári hőségben szívesebben menne strandra, minthogy velem kapáljon a kertben. De mondjuk nyári szünetben, amikor egész héten otthon van, elvárnám, hogy ne kizárólag csak heverésszen, strandoljon, csavarogjon, hanem ésszerű határig nekünk is segítsen.

2019. dec. 2. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!