Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit tudnék tenni, hogy ne...

Mit tudnék tenni, hogy ne veszekedjek a fiaimmal?

Figyelt kérdés

Lassan ötödik éve nevelem egyedülálló anyaként a gyermekeim a férjem halála után. Két fiam van 15 és 13 évesek valamint egy kislányom 10 éves. Mindig azt tartottam figyelemben, hogy megtanítsam a gyerekeimnek a pénz értékét, és hogy nem csak terem, de dolgozni is kell érte, ezért a gyerekek 8 éves koruktól kezdve zsebpénzt kapnak. A módszer az, hogy kapnak hetente egy alapösszeget (1000ft) és ezt növelhetik aszerint hogy mennyire vesznek részt a házimunkában. Pl. Kimosott ruhák kiteregetése, mosogatás +300ft, segít a bevásárlásban és utána a vásárolt dolgok elpakolásában +500ft kitakarítja a szobáját +800ft stb. Erről van itthon egy táblázat az előszobában, én vasárnap összeszámolom, hogy ki mennyi házimunkát végzett el és úgy osztom ki hétfőn a zsebpénzüket. Hozzátenném, hogy ruha, cipő, étel árát nem nekik kell ebből állni, ha szeretnének valamit ami "luxus" cikk, pl. Nagyobbik fiam nagyon szeret játszani a gépen, de 1-2 havonta nincsen arra 10-12ezer forintom hogy vásároljam neki, spórolja össze zsebpénzből. Zsebpénzből fizetik ha el akarnak menni barátokkal moziba,vagy mcdonalsba. Na a problémám az, hogy a nagyobbik fiam állandóan leáll velem veszekedni a zsebpénz kiosztáskor, mert, hogy az ő osztálytársainak nem kell otthon robotolni és dolgozni hogy kapjanak pénzt, és neki ebből elege van. A kisebbik fiam meg majmolja, és az utóbbi két hétben semmit nem voltak hajlandók besegíteni itthon. A kislányom meg volt hogy majdnem 3000ft kapott egy héten annyi mindenben segített nekem be, a két nagynak meg nem tetszik, hogy a kicsinek ennyi pénze van. Azt is hozzámvágták, hogy látszik ki a kedvenc gyerekem hármuk közül. Én ezt nagyon nehezen élem meg, főleg hogy ők a mindeneim. Valakinek valami tanács mit tehetnék?

40N



2020. máj. 23. 09:59
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
21%

Mondjuk az tény, hogyha én elakartam menni bárhova is, mindig adtak pénzt a szüleim, attól fügetlenül, hogy elmosogattam volna vagy sem. A főzésbe be segítek, a cuccaimat mosom, tergetem, a szobámban rendet tartok. Ha az alap dolgokat megcsinálják, miért kell versenyeztetni őket? Ha elmosogatsz csak akkor kapsz ennyit meg annyit, meg ha lenyírod a füvet és stb. Aztán ha a gyerek elakar menni valahova, ja bocs nem mehet. Mert hiába csinálja meg az alap dolgokat, arra csak az ezres jár, ami egy starbucksos kávét se fut ki, nem hogy kajáljon belőle, és még haza is tudjon menni. :D Ha össze akar keresni 3000 forintot, és mind a 3 gyereked, az gyakorlatilag már annyi házimunka egy héten hogy te nem csinálsz otthon semmit?

Igen, egyedül én leszek lepontozva, mert midneki melletted áll, de azért szerintem ennek a sztorinak is van egy árny oldala.

2020. máj. 23. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
27%

De mondhatom másképp is. Baratnőmék szülei minden reggel kitűztek egy listát ma ki mit csinál. X elmosogat, Y kitakarítja a szobáját, Z segít főzni.

És ezt minden nap betartották a gyerekek. CSERÉBE viszont, amikor elekartak menni valahova mindig kaptak pénzt (nem egy ezrest), mindig mindenhova el voltak engedve, és mindig megcsinálták a dolgukat. Szerintem ez sokkal jobb mint a te módszered a filléreskedéssel.

2020. máj. 23. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%
#11 Egyedülálló anyuka három gyerekkel, arra nem gondoltál hogy esetleg csak ennyi jut? Starbucksos kávét inni heti szinten tök felesleges. (részben az életkoruk miatt se nagyon igyanak de ugye ez csak egy példa)
2020. máj. 23. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
82%
Abban egyébként egyetértek hogy az sem lenne rossz, ha a házimunka tényleg természetes lenne számukra, ahogy a bizonyos összegű, szükséges zsebpénz is. De végeredményben ez ugyanezt jelentené, a gyerekeknek kellene otthon valamit dolgozni, és pénz sem jutna ettől több.
2020. máj. 23. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
86%

"az gyakorlatilag már annyi házimunka egy héten hogy te nem csinálsz otthon semmit?"

HAROM gyereket tart el EGYEDUL. szerinted mennyi ideje lehet a munkan kivul masra? nem mintha magyarazattal tartozna barkinek is, foleg nem egy taknyosnak, mint te kedves #11

"Aztán ha a gyerek elakar menni valahova, ja bocs nem mehet."

ezt hol irta a kerdezo? ha a gyerek osszegyujti a penzt akkor mehet. mi ezzel a baj? semmi sincs ingyen, foleg akkor ha anyad teged meg a ket testveredet egyedul tart el.

2020. máj. 23. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim válasza:
86%
Minden elismeresem, amiert harom gyerekkel, egyedul talpin vagy es egyaltalan ez a problema felmerulhet, mert sok haztartasban ez a havi parezer forint is luxus, csak ugye mindenki a tehetosebbekhez viszonyitja magat, igy sosem lehetnek elegedettek azzal, amijuk van. Ha mar csak a felsorolt, egyebkent max 10 percet igenylo feladatokat heti rendszeresseggel megcsinaljak, 6-10 ezer forintot kapnak havonta. Mindenkepp leszogeznem, hogy a haztartas fenntartasa sajnos sokba kerul es ha akarnal se tudnal sok penzt adni. Megkerdeznem, mire koltenek, benne lennek egy olyan kompromisszumos megoldasban, hogy a segitsegukert picivel tobbet kapnak, hatha motivalod oket az amugy nevetsegesen egyszeru hazi munka elvegzesere. Csak beszelj veluk es hallgasd meg oket, miert erzik azt, amit ereznek. Ha latjak, hogy nem az ellenseguk vagy es a lehetosegekhez merten mindent megteszel ertuk es a jovojukert, megbekelnek az anyagiakkal.
2020. máj. 23. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
86%
Igazából eléggé éretlenek a gyerekeid.Pedig én keményen 1 évvel vagyok ídősebb,mint a legídősebb fiad.Szerintem tökéletesen jó ez a rendszer.A legkisebb kiérdemelte a pénzét.A legtöbb szülő amúgyis elvárja a gyerekeitől,hogy segítsenek.Gondolom az osztálytársai is segítenek otthon,ha nem akkor meg gondolom kettő szülő van.Az én anyukám is egyedül nevel minket,de ő szimplán elvárja,hogy megcsináljam a házimunkát.("Mivel te vagy a lány.")Még örülnék is ilyen rendszernek.Inkább örüljön annak amilye van,nála sokkal rosszabb sorsúak is vannak.Már amúgyis elmehet nyáron dolgozni,ha szeretne pénzt érdemelje ki.Minden elismerésem amúgy meg,ha nem hagyják rá én már büntettnék.Az élet meg sose volt igazságos,ne hasonlítgassa magát másokhoz.
2020. máj. 23. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Gondolom én, nagyfiúknak hiszik magukat, érettnek, és biztosak benne, hogy igazságtan vagy, hiszen rabszolga munkát csináltatsz velük, miközben más családokban ingyen dobják a pénzt.


Ha ilyen nagylegények, ültesd le őket, és magyarázd el nekik, hogy a többi családban vagy két kereső szülő van, vagy egy gyereket kell eltartani, nálatok pedig három gyerek + egy szülő, ergo egy kereset. Te szüntelenül dolgozol, így mindegy mennyien vannak gyerekek, be kellene segíteni, hiszen nem szolgának születtél és neked is kell pihenés, nekik meg belefér az idejükbe. Ráadásul ezt néhány kivétellel mindenhol ingyen csinálják. Apám egyedül nevelt fel, nem kapok zsebpénzt egyetlen házimunkáért sem. Oké, egyetlenegyszer kaptam, azt hiszem 5 ezret, amikor hirtelen ötletből minden létező házimunkát megcsináltam itthon, a tűzhely lesúrolását is. Egyetlenegyszer, nem többször, pedig máskor is volt ilyen "akcióm", hogy egész lakásos takarítás.


Szerintem, ha ennyire nagy a szájuk, legyen az, hogy oké, nem a munkájukért kapnak zsebpénzt, hanem minden hónap végén egy fix összeget, és azt osszák be. Mondjuk fejenként 5-6 ezer. Nem tudom, mennyit keresnek ezzel egyébként, de a helyzetre való tekintettel kicsit kevesebbet adnék, hogy ne örüljenek annyira. Viszont, azzal a feltétellel kapják meg a zsebpénzüket, ha továbbra is belefér a "kevéske idejükbe" az a napi 30 perc takarítás. Azért hó végén, hogyha nem csinálja meg egyikük, akkor ő nem kap következő hónapban, viszont azalatt "pótolhatja" a házimunkát, így következő hónapban kap pénzt.


Hárman vannak, nem egyedül... én egyke gyerek vagyok, mégis belefér az időmbe, mindennap, ráadásul ingyen.


Oké, tudom, ez is olyan lenne, hogy lényegében takarításért kapják, de közben mégsem, hiszen alapból ez mindenhol alap. Ha ennyit nem tudnak maguktól megtenni, neked sem kell zsebpénzt adnod nekik, nem könnyítik meg semmivel a dolgodat.


18/l

2020. máj. 23. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
90%

Én kiterjeszteném ezt a rendszert arra, hogy havi tanulmányi áltagra kapjanak pénzt: 5-ös 800 Ft, 4-es 600, stb...

Mindhárommal először privátban beszéld meg a vélemenyüket, meg hogy mit javasolnak és mit fogadnának el, így nem fogják befolyásolni egymást.

Magyarázd el, hogy attól, hogy Pistike kap fix zsebpénzt az anyukájától a semmire mert az ő szülei megengedhetik maguknak, attól te még nem. Nem vagy képes fizikailag 3 ember után takarítani.

Emellett az élet nem úgy működik, hogy a semmire fognak pénzt kapni. Magyarázd el, hogy ha te egyszer meghalsz az örökség 3 egyenlő részre oszlik majd, a szeretet pedig nem pénz. De ha szerintük a szeretet igenis pénz, akkor mondd meg nekik, hogy elfogadod, akkor kevés fix összeget kapjanak és vezess be büntetést ha nem segítenek. Mindenki kapjon igazságosan 100 Ft támogatast a hó végén, és fix munkát a hónapban. Ha a munka nincs elvégezve azon a napon/héten amikor nekik kellett volna dolgozni, akkor vagy letiltod a routeren az eszközeiket vagy korlátozhatod rajtuk az adatforgalmat, hogy ne legyen netük (jelszót állíts be a routerre előtte), vagy ne engedd ki őket a haverokkal, vagy vedd el a gépet/telefont stb. Ha a "dehát tanulnom kell" kifogással jönnek akkor megmondod, hogy ingyen van az iskolai könyvtár, majd legközelebb tovább bent marad az iskolában ha ilyen okos fiú és otthon semmit sem akar csinálni.

Ne büntess önkényesen, mert nekem gyerekként teljesen demotivaló volt mikor igazságtalanul büntettek és onnantól kezdve nem segítettem semmit. Emellett adj nekik engedményeket is: közös megegyezésre cserélhessenek, és a korukkal együtt járhat több kedvezmény meg felelősségteljesebb munkák (mondjuk csinálhatja a bevásárlást egyedül, emiatt nem kell mosogatnia ha utál, stb).

Aki szerint meg ez is igazságtalan, annak megmondhatod, hogy akkor senki nem kap pénzt csak büntetést, mert szülőként őket ruháznod kell, etetned, és iskoláztatnod nem pedig pénzelned, de ha meg ilyen nagy fiúnak érzi magát akkor 16 éves korától majd mehet dolgozni ahogy egy nagy fiú szokott és 18 évesen elköltözhet ahová akar, akár Pistike anyukája pénzénből, mert tőled egy forintot se fog látni egész életében, mert majd annak fogsz adni aki téged is feltétel nélkül szeret. Feltételezem, hogy a két kicsinek mindegy melyik rendszert vezeted majd be, és akkor megmondhatod, hogy a testvérei leszavazták a nagyobbat (de csak ha tényleg).

2020. máj. 24. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
86%

19-es vagyok, még annyit, hogy mikor beszélsz velük akkor a hangnemre nagyon figyelj oda. Pl.: ne azt mondd, hogy "büdös kölyök, lusta ingyenélő semmirekellő vagy" hanem "Fiam, én büszke vagyok rád és arra, hogy ilyen okos vagy, de nekem is szükségem van a segítségedre mint neked a pénzre. Pistike szülei ketten vannak 1 gyerekre és gazdagok, én ha most 3 gyerekre mosok, főzök, takarítok és adok nagy összegeket, akkor öregkoromra belerokkanok, és el kell adnom a házat, hogy öregekotthonába mehessek vagy ti hárman fogtok ápolni. Ez azt jelenti, hogy nem az fog számítani mennyi videójátékkal tudtál most játszani, hanem senkire nem tudok majd örökséget hagyni vagy nektek kell ápolnotok. Ha vigyáznak rád mindhárman, ha segítenek akkor nem leszel korán beteg és ők addigra már elég pénzt fognak keresni ahhoz, hogy ne legyen ilyen probléma. Szereted őket, szeretnél sokáig velük lenni, amiben kell abban támogatod őket, de ha minden rád marad, akkor arra kell készülnötök, hogy hamar önállósodniuk kell. Én szeretlek mindhármótokat, mindent megteszek értetek amire képes vagyok, de eljön a nap, amikor hiába fogok nektek pénzt adni. Ha én nem leszek, akkor csak a többi testvéredre támaszkodhatsz, ne irigykedjetek egymásra." - és ezt a korukhoz megfelelően kell igazítani, mert egy 15 évesnek már szóba lehet hozni a betegápolást, de egy 10 évesnél még jegelném a témát.

Emellett legyél arra nyitott hogy ők is javasoljanak valamit, mondjuk ha azt mondják, hogy év végén kapjanak inkább egy nagyobb ajándékot, akkor nem kell havonta pénz, vagy mondjuk kevesebb munkát szeretnének kissebb pénzért és több támogatásért (elengeded őket osztálykirándulásra, szervezel családi programot, megtakarítasi számlát nyitsz nekik/állampapírt veszel, stb.).

2020. máj. 24. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!