Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan tudnám ezt megbeszélni...

Hogyan tudnám ezt megbeszélni anyukámmal, úgy, hogy komolyan is vegye?

Figyelt kérdés
Az a helyzet,hogy mentális gondjaim vannak,és szeretnék róluk beszélni anyukámmal,de félek,hogy nem venné komolyan őket. 74 nap után újra pengéhez nyúltam, és semmi motivációm nincs jelenleg,hogy miért ne vágjam magam. Továbbá depresszióra utaló tüneteim vannak, és nagyon utálom saját magamat. Az a baj, hogy egy időben volt egy olyan téveszmém, hogy ha elalszok akkor meghalok(erről beszéltem anyukámmal). És attól félek,hogy ebből kiindulva a többi problémámat is csak ilyen "beképzelt hülyeség"nek tartaná. Amúgy megértő,és lehet vele ilyenről beszélni,igaz,kicsit nehéz hozzákezdenem,de akkor is lehet.

2020. okt. 18. 22:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
81%
Pontosan mit tud eddig? Azt tudja, hogy vágtad magad? Kicsit ellentmondásosnak érzem, hogy azt írod, lehet vele ilyenekről beszélni, megértő, de közben mégsem annyira, hogyha nem vesz komolyan.
2020. okt. 18. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
56%

Hát, aki beképzelt hülyeségként definiálja a félelmedet, az aztán nagyon megértő. De elmondhatod neki, hogy szeretnéd megosztani vele az érzéseidet, de félsz hogy nem veszi komolyan. És itt elmondhatod, hogy amikor a halálfélelmedről beszéltél neki akkor kicsit ilyen érzésed volt amiatt, hogy úgy nevezte.

[Zárójelben jegyzem meg, hogy az egy ismert pszichológiai jelenség, hogy az elalvás halálfélelmet szül, ez egy nagyon elemi félelem, sőt egyes törzsi népcsoportoknál létező hiedelem az elalvás=halál. Egy barátnőm gyereke pl. úgy hároméves koráig borzasztóan sírt lefekvéskor és a gyerekorvos(!) mondta neki, hogy egyes gyerekekben halálfélelmet válthat ki az elalvás. Nem mondom, hogy felnőttként túlzottan normális, de a lényeg, hogy ez nem ismeretlen, nem kell hülyének nézni tőle az embert, ha valamilyen megbillent lelkiállapotban előjön egy ilyen érzet.]

A kommunikációra visszatérve, lehet hogy bejönne az a trükk, hogy a hiúságára próbálsz hatni (hogy ő egy jó anya, aki komolyan veszi és megérti a lányát, akivel lehet jókat beszélgetni akkor is, ha az embernek irreális érzései vannak, akiben meg lehet bízni, hogy megtartja a titkotokat satöbbi). Szóval először "hájjal kenegeted" - de persze nem túl feltűnően - hogy elmondod neki, hogy ezért meg azért jó vele beszélgetni (amilyennek szeretnéd, hogy legyen), így elérheted azt, hogy ő tudat alatt megpróbál majd megfelelni ennek.

Pszichoterápiára jársz különben?

2020. okt. 18. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
A vagdosasrol annyit tud,hogy a télen csináltam legutóbb. Persze azóta csináltam, de nem akartak neki elmondani. Úgy értem hogy megértő és lehet ilyenekrol beszélni vele, hogy amikor mondtam neki tavasszal, hogy vágtam magam, akkor nem akadt ki meg semmi, hanem tok nyugodtan kezelte,és kérdezte, hogy sikerült e megoldanom a probléimat. Nem járok pszichoterápiára, kb egy éve jártam pszichológushoz ami egyáltalán nem segített, és a szüleim állandóan felemlegettek hogy csak pénzkidobás az egész, szóval én döntöttem úgy végül hogy nem megyek többet oda.
2020. okt. 18. 23:34
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettőtök válaszát!
2020. okt. 18. 23:34
 5/13 anonim ***** válasza:
88%
Miért nem volt jó a pszichológus, mi volt a baj? Elmondtad neki őszintén a problémáidat?
2020. okt. 18. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
86%
Es miert nem probaltal ki masik pszichologust?
2020. okt. 18. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
68%

Figyelj, lehet hogy kellemetlen, de a problémáid eleve a családodból jönnek, úgyhogy kissé fura - bár csöppet sem meglepő - hogy az édesanyád tőled várja, hogy megoldd őket, mintha az csak a te felelősséged lenne. Olyan hátszéllel, hogy a problémák létét teljesen rád hárítják, mintha közük nem lenne hozzá, ráadásul még a megoldási próbálkozásaidat is pénzkidobásnak minősítik, elég nehéz lépni, ez világos.

Pedig pont ez a hozzáállás is ékes példája hibás szülői működésüknek. Csak te még ezt nem látod át, meg lehet hogy még abban a korban vagy, amikor nem tudod feldolgozni azt a lehetséges tényt, hogy a szüleid nem tökéletesek és esetleg ártanak neked. Bizonyos kor alatt a gyerekek még nagyon mentegetik a szüleiket maguk előtt és inkább magukat hibáztatják. Namost erre még sok szülő rá is tesz egy lapáttal, hogy nem gyakorol önkritikát és ő is a gyerekre tolja annak mentális vagy fizikai betegségek formájában jelentkező problémájának felelősségét. Ha esetleg már nyitottabb lennél arra, hogy átláss a saját felelősségeden, akkor ajánlanám a Mérgező szülők c. opuszt, mert lehet hogy felismersz pár motívumot a saját életetekből, bár egyelőre ötletem sincs, hogy milyen szülői diszfunkciót sejtsek a háttérben. De az életérzéseidből meg lehetne mondani, hogy kb. miket élhettél meg gyerekkorodban. Ez nem azt jelenti, hogy a szüleid bűnösök és máglyára velük, csak ahhoz hogy ezeket "gyógyítani" lehessen, szembe kell nézni az eredetükkel. Nyilván ők is sok problémával nőttek fel és nem foglalkoztak önismerettel, ezért csak adják kritikátlanul tovább a nehézségeiket.

Sajnos jó terapeutát találni nem két nap. Amíg nem tapasztalsz egy jót, addig nem tudod, hogy milyen a rossz, pedig akihez jártál az egyértelműen rossz, ha nem volt változás egy év alatt. Egy jóval már egy hónap alatt érzed, hogy van értelme hozzá járni. Nyilván egy hónaptól még nem változik az életed, de azt érzed, hogy megmozgat-e érzelmileg, kapsz-e új szempontokat. A terápia működik, valahogy ki kéne beszélned, hogy kipróbálj egy (vagy több) új terapeutát.

Szerintem ennek a keresztülvitele is működhet úgy, hogy hízelegsz nekik egy sort, hogy ők milyen menő és haladó szellemiségű szülők, hogy hagynak téged kísérletezni, sőt támogatnak benne. (#2)

2020. okt. 19. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Utolsó, tudom sajnos, hogy a szüleim nem tökéletesek, tudom hogy nagyon rossz hatással van rám a nevelési módszerük és sose találkoztam még az apamnal mergezobb emberrel... A pszichológussal nem tudtam őszintén beszélni, egyszerűen olyan volt a nő, hogy akármennyire akartam, nem tudtam neki megnyílni. És nem akartam ezek után másik pszichológushoz menni, mert ez így sok volt úgymond akkor. De ha akartam volna, akkor sem tudtam volna, hiszen 18 alatt vagyok, és a szüleim is kellenek ehhez, ők még nem kerestek volna, főleg hogy apám állandóan mondogatta hogy ha van bajom beszéljem meg a barátnőimmel. Nem vagyok tökéletes gyerek,de a szüleim meg egyszerűen nem látják hogy részben azért vagyok ilyen,mert úgy neveltek ahogy.
2020. okt. 19. 00:33
 9/13 anonim ***** válasza:
42%
Ez nagyon jó, hogy ezt (át)látod. Valahogy mégis érdemes lenne ezt keresztülvinni, akár az édesanyádon keresztül vagy akár a tudtuk nélkül. 16 fölött nem kellenek a szüleid, ha olyan lenne a szitu, akár a gyámhivatalhoz is fordulhatnál, hogy emeljenek ki a családból. A barátnők nem szakemberek.
2020. okt. 19. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Nem hiszem hogy kiemelnenek a családból, de nem értek ehhez. Majd utána nézek milyen esetekben lehetséges ez. Holnap/ma megpróbálom felhozni a témát anyának, és reménykedem, hogy megértő lesz :)

Köszönöm szépen mindenkinek a választ!

2020. okt. 19. 02:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!