Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogy dolgozzam fel, hogy nem...

Hogy dolgozzam fel, hogy nem látogattam a beteg apámat az utolsó éveiben?

Figyelt kérdés

Lehet kicsit hosszú lesz, de próbálom a lényeget összfoglalni, köszi annak, aki elolvassa.

Nem volt kifejezetten jó apa, de nem vert minket vagy ilyesmi, csak alkoholista volt, alig láttuk és nem érdekeltük, nem foglalkozott velünk soha igazán.

Hárman vagyunk lányok testvérek, a két nővérem és köztem nagyobb a korkülönbség (kb 10 év), szóval én késői gyerek vagyok apám 43 éves volt mikor születtem. Nővéremék se látogatták, de őket szerintem nem is érdekli. Én kb. 11 éves voltam amikor elváltak a szüleink. Ezután néha-néha mentem apámhoz vasárnaponként. Volt ezekben a vasárnapokban rossz is, jó is, de tény, hogy ezeken a napokon többet foglalkozott velem, mint egész addigi életemben. Bár többnyire arról szólt, hogy elmentünk a piacra, majd betértünk egy kocsmába, ahol kicsit ivott, majd mentünk a mamához ebédelni, de közben beszélgettünk kérdezett a suliról ilyenek, szóval azért próbálkozott, arról nem is beszélve, hogy azért volt egyszer-egyszer, hogy elvitt ide-oda, pl. drótkötélpályára, vagy a reptérre, ahol be is fizetett egy körre egy kisgéppel stb stb.

Ezekkel a vasárnapokkal, azért közelebb kerültünk egymáshoz, gondolom ezért is érint engem mélyebben a dolog, mint a nővéreméket, akikkel nem nagyon találkoztak a válás után.

Ami viszont a rosszabbik oldala volt ezeknek a vasárnapoknak, az a mama volt, akivel szinte mindig összevesztek, illetve engem is akarva akaratlanul gyakran megsértett, így sokszor feldúlva mentem haza.

Aztán 16 évesen elkezdtem randizgatni, 17 évesen meg be is pasiztam, és ezek után szépen lassan ritkult a találkozások száma apámmal.

Aztán kb 5 éve kapott egy agyvérzést. Ekkor anyukámmal még bementünk hozzá a kórházba meglátogatni, de nagyon rosszul viseltem a dolgot, rossz volt úgy látni. És akkor láttam utoljára.

Utána még félig meddig felépült, de már ápolásra szorult mamám mellett lakott az idősotthonban.

Viszont történt egy újabb baleset, nem részletezem, de le kellett vágni a lábait.

Ezek után vidékre került egy szociális intézménybe, ahol mamám látogatta. Elvileg már az első agyvérzés után sem volt ugyanaz agyban, de a végére már még rosszabb lett.

1,5 éve halt meg, de nem tudom feldolgozni teljesen, nem tudok magamnak megbocsátani. Nem ezt érdemelte volna, nem volt olyan rossz apa.

Amióta úgy láttam az agyvérzése után, egyszerűen nem is vettem igazán tudomást a dolgokról, úgy csináltam, mintha nem is létezett volna, mintha meg se történtek volna a dolgok, alig beszéltem róla másoknak.

Mit lehet tenni? Vagy örökké bűntudatom lesz?



2020. nov. 16. 17:15
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Megjegyzem, el lehet ítélni engem, lehettek negatív véleménnyel rólam, de ez az oldal a segítésről kellene, hogy szóljon, úgyhogy vagy segítő szándékkal írjatok választ vagy sehogy.

Köszönöm!

2020. nov. 16. 17:20
 2/12 anonim ***** válasza:
91%
Nem ítéllek el! Sajnos sokszor csak akkor jövünk rá, hogy másképp kellett volna bánni a családtagjainkal amikor már késő. Idővel jobb lesz egy kicsit, de mindig bűntudatod lesz. Ezzel sajnos együtt kell élni.
2020. nov. 16. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
60%

ne haragudj, nem olvastam végig mindent.

szerintem teljesen normális, hogy olyan fiatalon nem voltál elég erős ehhez, amikor huszonévesen rám hárult a felelősség, hogy ápoljam az alzheimeres nagymamám, nagyon sokáig tartott nekem is feldolgozni az egészet, szóval teljesen megértelek, és szerintem apukád is megértette, sőt, szerintem ő is jobbnak látta, hogy nem látod abban az állapotban ilyen fiatalon. Amikor anyukám a halálos ágyán feküdt hatalmas fájdalmak és kínok közepette, akkor voltam 20, kifejezetten kérte a nevelőapámat, hogy semmiképp ne engedjen bemenni hozzá, mert nem akarja, hogy így emlékezzek rá.

Fel a fejjel, nem csináltál semmi rosszat.

2020. nov. 16. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
35%

Én sem ítéllek el.

Viszont ezt hívjuk karmának.

2020. nov. 16. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Hasonló helyzetben vagyok, de nekem még csak néhány napja halt meg az apám, még temetés se volt, most lesz a héten.


Az én apám is alkoholista volt, de alkohol nélkül is erőszakos természete volt. Kiskoromban a nevelési módszerei között szerepelt féktelen üvöltözés, bútorok és ajtók csapkodása, bántalmazással való fenyegetőzés ("eltöröm a karod" és hasonlók), tényleges fizikai erőszak (pofon, fenékre verés), kamrába zárás és egyéb olyan dolgok, amikre gyerekként azt hittem, az apák egyszerűen csak ilyenek, de így utólag már látom, hogy ezek nem normális dolgok egy egészséges szülő-gyerek kapcsolatban. Kamaszkoromban és felnőttkoromban előfordult, hogy nézegette, fogdosta a fenekemet és a mellemet, főleg miután ivott. A gondolkodásmódja is nagyon ellenszenves volt nekem mindig, homofóbia, rasszizmus, fogyatékosellenesség, szexizmus és amit még el tudsz képzelni. Szóval sose volt vele belsőséges kapcsolatom, tulajdonképpen nem is nagyon beszélgettünk soha 5 percnél hosszabb ideig, pedig az én szüleim nem váltak el, szóval mellette nőttem fel. Annak ellenére, hogy sok gyerekkori traumát okozott nekem és felnőttként is gyakran az agyamra ment, tisztában vagyok vele, hogy nagyon sokat dolgozott egész életében, hogy a családot el tudja tartani, mindig megvolt mindenünk, és egyébként ha épp olyanja volt, akkor tudott vicces és jó fej is lenni. Szóval egyelőre nem igazán tudtam még hova tenni a halálát, pedig évek óta készültem rá lelkileg, mert már régóta nagyon súlyos betegségei voltak.

2020. nov. 16. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Menj ki a sírjához, vigyél egy virágot és 'beszelgess' vele, mondd el, hogyan érzel, kérj bocsánatot. Én legalábbis így tennék a helyedben. Szerintem segít feldolgozni.

Másik verzió, írj neki levelet.

2020. nov. 16. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
76%

másnál is előfordul az ilyen"baki", csak nem beszélnek róla...általában szégyenlik.


Én úgy vezeklek az apám emlékének, hogy évek óta éjjel-nappal ég egy (led)gyetya a szobámban. Ez emlékeztet rá, és meg is nyugtat.

2020. nov. 16. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
54%
én sem ítéllek el, nem könnyű elveszíteni családtagot. ha egyedül nem megy, pszichológus segítségével fel tudod dolgozni. nincs ebben semmi szégyen, a törött lábaddal is orvoshoz mész, akkor mentális problémákkal miért ne mennél?
2020. nov. 16. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
45%

Nézd, én nem fogom simogatni a lelkedet. Sem a válás, sem a kamaszkor, sem a párkapcsolat, a másik súlyos lebetegedése meg főleg nem indok arra, hogy az ember hátrahagyja a szüleit.

De ezen már kár rágnod magad, változtatni úgysem tudsz rajta.

Ebben az esetben szerintem álságos lenne bármi "feloldozást" adni, meg azt mondani, hogy "nem baj".

Max. azt lehet mondani, hogy tanulj belőle, és bánj jobban másokkal.

2020. nov. 16. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Én a helyedben kimennék a temetőbe hozzá,és bocsánatot kérnék tőle,"elbeszélgetnék" vele..Ahogy a nagyszüleim sírjához is ki szoktam menni,és úgy magamban elbeszélgetek velük..nem,nem vagyok őrült,csak nekem ez jól esik még ha ők nem is hallják..Másrészt gondold el hogy te nem rajongtál apudért mégis rossz érzésed van hogy nem voltál vele a bajban,én mit érezhetek most..nekem édesanyám egy hete fekszik lélegeztetőgépen altatásban a kórházban covidos tüdőgyulladással,élet halál között..nem tudok bemenni hozzá,nem láthatom..pedig ő életem napsugara,tiszta szívemből szeretem,imádom mióta az eszemet tudom,nem volt nap az életembe hogy ne beszéltem volna vele,ne mentem volna hozzá..és most itt gyötrődök kétségek között,átvirrasztom,átsírom az éjszakákat hogy mi lesz vele..bocsánat hogy ezt ideírtam de már kínomban nem tudom mit tegyek..
2020. nov. 16. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!