Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Csupán tompa érzelemkifejezés...

Csupán tompa érzelemkifejezés vagy ennél súlyosabb?

Figyelt kérdés

Ezektől a különös jegyeitől szinte teljesen elkülönültem tőle.. Úgy érzem, hogy a most felnőtt fiamat már semennyire nem ismerem.


Kisebb korában is megfigyeltem nála, hogy hazudik. Először legtöbbször csupán piti dolgokban, aztán az idő multával egyre komplexebb és érces, pofátlan hazudozásai követték. Olyan dolgokat mesélt, amelyek valójában meg sem történtek, pl.: mesélte, hogy gyalogos átkelőnél majdnem elütötte az autó. - semmilyen autó nem volt még csak a közelében sem, mikor átkelt a zebrán.. teljesen értelmetlen hazudozások. Nem értem.


Aztán kiskamasz korától kezdve -mikortól ő maga is fel tudta már fogni a körülötte zajló tébolyultságot- elkezdett lassan süllyedni magatartásügyileg(?), amit csupán apró mozzanataiban lehetett csak észrevenni, pl.: nem köszönte meg az ebédet, nem ügyel arra, hogy csendesen hagyja el a lakást(eddig mindig így tett), stb. Ettájt derült ki számára pár dolog az apjáról, hogy látogathatta volna a fiamat, de ezt mégsem tette, s erre csupán pártíz lépést kellett volna megtennie, mert mindennap a szomszédban mulatozott.. talán itt van a pont, amikor a magatartása megiramodott súlyosan lefelé, de mindekközben a kifelé mutatott személyét igyekezett/igyekezik fenntartani (én ebben bízom.)


Ekkor lépett át középiskolába.


Ott voltam mellette, mikor az egykor igazinak vélt nevelőapja témába illően egyszercsak sok olyan dolgot mesélt kettőnknek a fiam apjáról, hogy azt énsem tudtam ott helyben helyén kezelni, de a fiam látszólag igen. Hisz ő ebből a beszélgetésből azt könnyen leszürhette, hogy finoman szólva sem számíthat az apjára semmilyen formában. Ahogy ott, akkor, úgy az úton hazafele sem láttam rajta azt a törést, azt a dühöt, vagy csalódottságot, de még a hangjában sem hallottam a szokásosnál eltérőbb hanglejtést, pedig nem csak ez az egy-két dolog hangzott el a beszélgetés során, hanem olyan is, amely akár egy kis utánakereséssel ti, olvasók is be tudnátok azonosítani őt; elhihetitek, hogy ennek legalább beszédtémának kellett volna lennie az autóban, hazafele, de nem így történt.


E dialógus és minden egyéb után ismételten csendessé vált. Óvatosan zárta be a bejárati ajtót, a hűtőt, elhidegült a testvérétől stb. Mintha eltűnni akart volna. Ezt a múltkori dialógusnak tudtam be.


2014 December 4.-én tragikus hirtelenséggel elhunyt a testvére. Egy idétlen szobacsere folyamata alatt történt mindez. Akkor a fiam otthon volt influenzával, s mivel neki eleve nem volt ínyére a szobacsere, ezért az elhunyt testvére ruháit, az íróasztalát, személyes rajzait, kedvenc párnáit visszavitte az eredeti szobájába, amelyek nemrég tartoztak valakihez, nem is akárkihez.. attól könnyek szöknek a szemembe, ahogy csupán egy pillanatra elképzelem a jelenetet.. visszacserélte szeretett szobáját, miközben a testvére szobájában csupán összébbhúzta az ágyat, az íróasztalt, a bútort a helytakarékosság tekintetében. És ő mindezt minden különösebb érzelemkirohanás nélkül tette! Élt és még mindig él bennem a remény, hogy csupán annyi mögöttes jelentés van ezek mögött, hogy nem tudja azonnal felfogni a körülötte levő eseményeket, és ezért ilyen rémisztő a viselkedése..


És átléptünk abba a fázisba, amelyben jelenleg is tartunk, és ami a legtöbb kérdőjelet és aggodalmat okozza számomra.


Kezdjük azzal, hogy őt még nem láttam dühösnek, sőt azt vettem észre, hogy érzelmei tompák és rendkívül gyors lefolyásúak. Ugyanezt nem csak én vettem észre, hanem egykori gyökér munkatársai is, akikkel volt "szerencsém" beszélni. Onnan tudtam meg, hogy valójában milyen munkakörnyezetben is dolgozott. A csendessége és eleve az etnikai eltérése révén hamar mások csicskása lett, nem mellesleg akkora tudtam meg egy, a fiam tarkóján talált rejtélyes sebesülés magyarázatára is; az idióták viccből közelről rálőttek a fiam tarkójára gőzborotvával.


Nagyon rémisztő belegondolni abba, hogy abban a két hónapban, amíg ő ott dolgozott, nem volt látszólag ideges soha. Ezek mellett sem! S ekkor határoztam el, hogy mostmár alaposabban utánajárok a dolgoknak, rákérdezek embereknél, pszichológusoknál és más szülőknél erre.


Most 22 éves a fiam, ott fekszik a másik szobában, készülve a holnapi munkanapra. Nincsenek barátai, sem normális haveri társasága, akik mellett kikapcsolódhat, sem barátnője, akivel boldogabban telnének a percei. De őt minden ilyen dolog látszólag hidegen hagyja, még a lányok is. (A fiam biztos, hogy nem meleg!)



Én csak az a fajta szülő akartam lenni, aki nem szól bele a gyermeke döntéseibe, főleg nem egy fiúéba.. sokszor végigpörgettem az életünk lapjait, és sokszor bele tudtam volna kötni a döntéseimbe és cselekvéseimbe, igyekezetembe..

Nagyon sok mindent én rontottam el.



Minden hozzászólást elolvasok.

Köszönöm, hogy időt szakítottál rám!



2020. nov. 20. 00:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
95%
Nem bántásból írom, de a Fiadnak fel kellene keresnie egy pszichológust, hogy segítsen neki átesni a történteken.
2020. nov. 20. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
27%
A leírtak alapján esélyes hogy szociopata. Én is szakembert javaslok.
2020. nov. 20. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
72%
Lehet pszichopata
2020. nov. 20. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
56%

Kettes, nem valószínű, inkább a hármasnak lesz igaza és pszichopata.


A szociopatákat könnyű felidegesíteni, labilisak, dühkitörésekre hajlamosak. Nehezen tudnak hosszabb ideig egy helyben maradni, gyakran költözködnek és stabil állásuk sincs. Nehezen, de általában sikeresen teremtenek kapcsolatot másokkal - annak ellenére, hogy gyakran félelmetesnek tűnnek mások szemében -, és gyakran szoros kötődést alakítanak ki bizonyos csoportokkal, annak ellenére hogy a társadalmi normákat, szabályokat nem tisztelik.


A pszichopaták ezzel szemben gyakran ártalmatlannak tűnő emberek, akik könnyen megszerzik mások bizalmát, és bizony vissza is élnek vele. Manipulatívak, nem képesek valódi kötődés kialakítására, képtelenek az empátiára, de gyorsan képesek megtanulni, hogyan "utánozhatnak" bizonyos érzelmeket annak ellenére, hogy nem érzik őket.

2020. nov. 20. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
85%

Miért nem tudod rendesen leírni?


A fiadból, pszichopata lett.

Ne attól félj, amit látsz, hanem ami a felszín alatt megbújik.


Ez ki fog törni.

És abban nem lesz köszönet.

Vagy másokra, vagy magára lesz hatással, de abból mindenképp baj lesz.


Miért kellett eddig várni?


Ez a nemmszolok bele a dolgaiba, nála annyit jelentett, hogy nem volt kiskorában sem biztonság érzete.

Nem volt kihez fordulni a problémájával.

Ha baja volt oldja meg.


O nem tudta, tehát behododlt.


Fogalmad sincs mennyit szenved a fiad.


Most vidd el pszichológushoz.

2020. nov. 20. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonymousreview60 ***** válasza:
74%
A - talán csak látszólagos - érzelemmentessége nekem szociopatát sugall, ha a születése óta ilyen, akkor pszichopata. Ettől ő még nem lesz sorozatgyilkos, csak nem fog sírni a temetéseden. Vuszont a jobb állapit érdekében neki pszichoterápiára kell mennie.
2020. nov. 20. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
24%
6-os ha hallgattál volna bölcs maradtál volna, azt se tudod miről beszélsz!🤦‍♀️
2020. nov. 20. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm a válaszotokat! Sok értékes gondolat született.


Gyermekkorában nem volt érzelemmentes. Kifejezte azokat. Nevetett és dühöngött egyaránt. Sosem éreztem azt vele kapcsolatban egy percig sem, hogy hiányozna belőle valami. Igaz, különc gyerek volt, ott ahol laktunk nem igazán talált korosztályának megfelelő barátokra, így sokszor egyedül volt és autókat, társasjátékokat tervezett.


Középiskolában a tanárok hatására el kellett járnia neki iskolapszichológushoz, heti egyszer 5-6 alkalommal. A pszichológus végül annyit mondott, hogy ő izgul az érettségi és a nagybetűs élet bizonytalanságai végett, és emiatt elveszettnek érzi magát.

A beszélgetés a középiskola megkezdése utáni egy hónappal esett meg, Október vagy November, ott frissen eleveníthette volna fel azt, amiket megtudott az apjáról, de nem így tett, s erős a gyanú, hogy később az elhunyt testvéréről sem tett említést senkinek.


Én azon vagyok és leszek, hogy a fiam rendbejöjjön, és szakemberek segítségét kérem, ugyanakkor én nem hinném, hogy ő pszichopata vagy szociopata lenne. Ő szinte sosem kapott rajtam kívűl elismerést. Kimondottan rossz tanuló volt mindig is. Nem érték sikerek a tanulás, és különcsége révén kapcsolatok kialakítása terén sem. Talán elindult benne egy önmarcangoló gondolat, hogy benne lehet a hiba, ő nem tesz eleget az elvárásoknak, ő a rossz. S lehet, hogy ez vezetett ilyen magaslatokba. Talán mindent az ő hibájának címkéz. Én sajnos ezt tudom elképzelni. De ezt valójában csak ő tudja, mert ahogy kisiskolás korában sem, úgy nagy valószínűség szerint most sem fog mondani semmit a belső örlődéseiről.



Légyszi ne legyetek előítélettel a lelki problémás emberek iránt.


Továbbra is igyekezek átfogó válaszokat adni, köszönöm.

2020. nov. 20. 20:50
 9/11 anonim ***** válasza:

Én is az vagyok.

Tudom miről beszélek.

2020. nov. 20. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonymousreview60 ***** válasza:
Pszichoterápia. Nem iskolai, rendes. Mielőbb.
2020. nov. 20. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!