Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan segítsek az alkoholista...

Hogyan segítsek az alkoholista édesapámon?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Az alábbi lenne a problémám: A 49 éves édesapám súlyos alkoholista. Volt, hogy a munkahelyéről elbocsájtották az ivás miatt (cigarettával kigyújtotta matracát a szállásán, egy másik cégnél pedig megtörte a céges kisbuszt). Idén Májusban Németországban elkapták ittas vezetés miatt, 1.94 ezreléket fújt, állítólag aznap megivott nyolc sört fél liter vodkával (a kollegáival mentek volna még italt venni autóval). Rá pár hónapra visszakapta a jogosítványát, azóta is idegeskedek nehogy megint beüljön ittasan vezetni. A legutóbbi eset Júliusban volt, amikor is váratlanul elhunyt az édesanyja. Öt napig ivott aztán egy reggel hívott, hogy rosszul érzi magát, nem kap levegőt, szorít a mellkasa. Amikor odaértem már a mentő is megérkezett. Bevitték a kórházba, kiderült, hogy szerencsére egészséges, csak az alkoholtól kapott pánikrohamot. Azóta bevallása szerint egy kotyot sem ivott. Most hétfőn jött haza külföldről, de már másnap láttam rajta, hogy újrakezdte az ivást. Ez egyébként már kb. 6-7 éve megy. Napközben fél liter vodkát megiszik aztán ha délutánra, vagy estére elfogy, elmegy venni még egy üveggel. Ha már bezártak a boltok (pl. hajnalban) akkor elmegy a benzinkútra, és ott vesz magának italt. Fiatalabb koromban sokszor a barátaim is látták a folyamatot (számomra rettenetesen megalázó volt). Ittasan szinte mindig az édesanyját szidta (egy háztartásban lakott vele) köpködte, mindenféle mondvacsinált indok miatt. Szerencsére tettlegességig sosem fajult a dolog. Aztán másnap mikor kijózanodott nem emlékezett semmire. Általában napokig ez ment, nem is eszik, aztán nagyon beteg lesz a sok alkohol miatt. Lelkileg sokszor igyekeztem felkészíteni magam arra, ha egyszer csörög telefon, és közlik, hogy meghalt alkoholmérgezésben. Három fajta vérnyomási gyógyszert illetve citalopram tartalmú antidepresszánst szed már évek óta (nem tudom hogy, amikor alkoholizál akkor italra veszi be ezeket, vagy be sem veszi őket) továbbá láncdohányos, ha iszik egymás után gyújt rá, sokszor erősen fullad, köhög. Tegnap telefonált azt állítja COVID fertőzött, ezért én mentem el neki egy doboz cigarettát venni. (szerintem csak kifogásként hivatkozik a vírusra, hallatszott a hangján, hogy ittas valószínűleg emiatt képtelen elmenni a boltba). Az előbb is hívott, most arra kért vigyek neki fél liter töményet és mellé négy sört. Az édesapám, ezért mindenben segítem amiben tudom, de a Júliusi eset után megfogadtam, hogy nem vagyok hajlandó neki italt venni, ha pont attól betegedne, vagy halna meg sosem bocsájtanám meg magamnak. Jelenleg hívogál, gondolom várja az italt, idegileg teljesen kikészít ez a helyzet. Ha kihívom rá a mentőket szerintetek bevinnék az elvonóra? Elképzelésen sincs mi okból iszik, nem nélkülözik, van hitele ugyan, de külföldön nagyon jól keres, az idén bekövetkezett hirtelen haláleset sem hozható fel indokként (bár lehet rontott a helyzeten) hiszen azelőtt is ugyanezt csinálta. Nem tart haragot egyik családtagjával sem (kivéve ha iszik akkor rendszeresen beleköt mindenkibe, rajtam kívül). Ha jól tudom régebben szerencsejáték függő is volt.


Elnézést ha hosszúra sikeredett az irományom, köszönöm, hogy elolvastad!



2020. dec. 20. 15:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
61%
Te sajnos nem tudsz igazán segíteni neki, és ez nem is lehet elvárás tőled. Ilyenkor jön az, hogy befizeted terápiára. Te lehet nem tudod, miért iszik, de a pszichológus a dolog mélyére tud ásni.
2020. dec. 20. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
97%
Ha hajlandó elvonóra menni, abban támogasd, semmi másban ne, különben te is tönkremész.
2020. dec. 20. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
94%

Az en faterom is szeret inni, ra is ment a hazassaguk anyammal. Bar akkor en csak 3 ev koruli voltam. A fater azota is tolti. Sosem probaltam megvaltoztatni. A fater ilyen. Akkor is iszik ha gyomorfekelye van.

Tanulsagnak jo hogy ilyen nem akarok lenni.

2020. dec. 20. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
96%
Terápia, ha pedig nem akar, akkor ott kell hagyni. Szomorú, meg köcsögségnek hangzik, hogy ezt mondom, de ha ez az állapot marad, akkor keserű lesz a környezete élete is. Rá kell szépen vezetni, hogy mi lesz vége ennek az útnak. Saját maga a hibás, ha nem mer, nem akar lépni. Akkor sajnos el kell engedni.
2020. dec. 20. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
94%
Semmit, ha magától nem akar elvonóra menni.
2020. dec. 20. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:

Nincs olyan hogy akarata ellenére bevinnék akármilyen elvonóra. A rehabok önkéntesek, és akármikor szabadon ki lehet jönni - ha úgy gondolja az ember.

Az ilyen súlyosabb esetekben sokszor a mélypontokban születik elhatározott döntés. Tehát a függősége miatt sorsszerű csapásokat él át, és ezekre reagál valamit. Időnként nagyon súlyos (akár élet/halál) helyzetek is előállhatnak, és olyankor van aki elgondolkodik.

Ha eldönti hogy le akar állni az lesz neki az első lépés.

Aztán ha egyedül nem tud leállni, akkor érdemes szakemberhez fordulnia (pl drogambulanciára menni) és onnan küldhetik be csoportterápiára/rehabra.

Ha nagyon-nagyon küzd, és elmegy a végsőkig akkor talán sikerülhet - de a rehabosok nagy része is rövid időn belül vissza esik.

Az alkoholizmus egy életmód. Ezt már tuti biztos megszokta a hosszú évek alatt. Van aki nem is akar már változtatni.

Te annyit tehetsz hogy amikor látod hogy padlón van - akkor segítesz neki szakemberhez fordulni. (Nagy érzelmeket azonban ne tegyél bele ha nem muszáj, mert a felépülésre kevesebb az esély mint a kudarcra.)

2020. dec. 20. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Mikor bevitte a mentő pszichiáterhez is elküldték (gondolom ilyen rövid elbeszélgetésre). Amíg élt az édesapja ő rá akarta beszélni, hogy vonuljon be az elvonóra, sajnos sikertelenül. Egyébként tudtommal nagyapám ittasan rendszeresen verte apámat és a testvérét kiskorukban, elképzelhető hogy ezt a traumát probálja feldolgozni az ivással. Már régóta elvált, és mostmár, hogy nagymamám is elhunyt egyedül él. Látogatom szinte minden nap, tudom milyen rossz az, ha az ember egyedül él. Az előző két karácsony is úgy telt, hogy beivott aztán elment lefeküdni, azt reméltem az idén más lesz. Félek hogy, csak akkor fogja beismerni hogy baj van, ha már a mája felmondja a szolgálatot.
2020. dec. 20. 15:53
 8/11 anonim ***** válasza:
93%

Soha nem fogja beismerni, az én apám is pont ugyanilyen. Ő már 60 múlt, de nincs neki betegségtudata. Az egyértelmű dolgokat is tagadja.

Fogadd el, hogy nem tudsz neki segíteni, ha ő maga nem akarja a változást.

Nekem ez évekbe telt, pszichoterápiával, de sikerült. Anyát se akarom már megmenteni tőle, elfogadtam, hogy úgy élik az életüket, ahogy akarják.

Fogadd el, ő ilyen, már ilyen marad.

2020. dec. 20. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
5%
Igyál vele
2020. dec. 20. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

ahogy mások írták, terápia, néha egy kis érvelés ha meghallgat,

valamint ima és fohász Istenhez, hogy hátha lesz egy Pál fordulás vagy 180 fokos változás az életében valami miatt, hallottam már ilyet..

2020. dec. 22. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!