Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Min múlik, hogy egyes családok...

Min múlik, hogy egyes családokban a gyerek korán önállósítja magát, máshol felnőttként is szüleitől várja döntései irányítását?

Figyelt kérdés

Hogy konkrétabb legyek:

Nálunk pl anyukám annyira alávetette magát nagymamám kénye-kedvének, hogy még nagymama élete utolsó éveiben is szinte pórázon tudta rángatni, akkor is, amikor jobb lett volna nemet mondani.

Magamon is azt látom, a szülői (sőt nagyszülői) intelmek még középkorú felnőttként is túlzott hatással vannak rám, még ha csak tudat alatt is, de nem tudok igazán önálló lenni olyasmikben, amiben anno eléggé meg volt kötve a kezem.

(Pl a párválasztást illetően csak utóbbi években lettem elég rámenős, addig nem is voltak nagy sikereim. Állhat-e emögött, hogy szüleim még egyetemista korom elején is azt hajtogatták, óvakodjak az ilyen irányú elfoglaltságtól, mert az a tanulás rovására megy, és egész jövőmet nem lesz majd mire alapozni? Sőt középsuliban ofő + biosztanárok is ezt hajtogatták az egész osztálynak, ez meglehetősen egybeesett szüleim álláspontjával, noha amúgy pont ezekre a tanárokra anno sem én, sem szüleim egy rakás okból nem néztünk fel túlzottan. :-D)

Ez valami Stockholm-szindróma? Mert az OK, hogy szüleinket véghetetlenül szeretjük, de ez akkor is egyfajta pszichológiai rabság. Más is van így? Hogy vette végül kézbe saját életét (ha sikerült)? Tegyük hozzá, szüleim szeretnék, ha jobban kézbe venném saját életemet, de ez némely tekintetben vhogy belülről nem megy. Milyen lelki tényezők állhatnak emögött?



2021. máj. 17. 09:00
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha valakit egész életében irányítanak, helyette megoldanak, elintéznek mindent, aztán kikerül az életbe, akkor kb életképtelen lesz. Nekem két nagyobb testvérem van, a legkisebb vagyok, mindig mindent elintéztek helyettem, aztán igazából nekem lett elegem, hogy nem hagyják, hogy magam intézzem a dolgaimat. Ezért szóltam nekik, hogy hagyjanak már. De ez a jobbik eset. Ha valakinek ez teljesen megfelelő, az ebbe belekényelmesedik és később el is várja, hogy helyette intézzék az életét. Szerintem egy ilyen embernek iszonyú nehéz hirtelen átvenni az irányítást. Viszont muszáj próbálkozni, egy idő után meg megszokja az ember.
2021. máj. 17. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk bátyám ragadt otthon. Szerintem a kényelemért cserébe, hogy van ki mosson, főzzön rá, ingyen vagy majdnem ingyen lakik otthon, hajlandó elviselni faterom folyamatos szekírozását és hisztis természetét. A klasszik mama hoteles. Nem hajlandó albérletbe menni, mert nem tömi más zsebét, ami jogos, de a helyzet az, hogy amit pénzt félre tesz, azt idiótaságokra feléli. Pl. elkölti az összeset arra, hogy kimegy dolgozni külföldre, megveszi a repjegyet, szállást foglal, stb, aztán negyed év múlva feladja, hazajön, pénze meg lenullázódik, mert annyit nem dolgozik, hogy anyagilag összeszedje magát. Így elköltözni se tud.


Én magam menekültem otthonról, nekem a lelki nyugalmam, egészségem többet ér.

2021. máj. 17. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Nevelés kérdése.

Ha a gyerek nincs önállóságra nevelve ("majd én megcsinálom neked"), akkor önbizalma annyira lecsökkenHET, hogy a későbbiekben nem csak elvárja, hanem igényli is a segítséget, önmaga nem tud (nem akar) semmit elintézni.

2021. máj. 17. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Nevelés, de az is sokat tesz hozzá, hogy mennyire vagy úgy alapból önálló és ehhez nem feltétlen kell a szülők "segítsége". Van akinél így ezek már azért gyerekkorban meglátszanak, de persze lehet megváltozhat
2021. máj. 17. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, talán inkább úgy tudnám megfogalmazni magam részéről ez a belső késztetést, hogy nem tudnék ellent mondani szüleimnek, még ha abszolút be is látom, hogy abban a helyzetben a magam útját kellene követnem. (És ez nem valami retorziótól való tartás, hanem valamiféle nagyfokú önfeladás. De valóban része némi mamahotel-szindróma is, noha felnőttként / gyermőttként mindig is külön éltem.)
2021. máj. 17. 22:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!