Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ki mit tenne a helyemben...

Ki mit tenne a helyemben demens családtaggal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Édesanyámnál három hónapja jelentkeztek először a demencia tünetei.

Az állapota napról napra romlik.

Agyérszűkület és agysorvadás az ok.


Idegeneket lát az udvaron, a lakásban akik mindig elpakolják a ruháit, pénzét, iratait.

A múltkor alig találtam meg ezeket, mert úgy eldugta a leglehetetlenebb helyekre.

Azóta nem adom neki vissza de minden nap üvöltve követeli.


Volt, hogy azért nem mert lefeküdni este, mert valaki volt az ágyában.

Engem már egy hónapja nem ismer meg. Egyszer azt hiszi, hogy apám vagyok, máskor meg azt, ​hogy a testvére, megint máskor meg valami idegennek hisz akit nem ismer.


A közelmúltban történt családi eseményeket keveri, rokonok nevét keveri, valótlanságokat állít róluk.

A szomszédnak elmondta, hogy meg akar innen szökni és haza akar menni. (50 éve lakik itt).

Máskor meg azt mondja, hogy öngyilkos lesz.


Egyik éjszaka be akarta törni az ablakokat hogy segítséget hívjon, akik elviszik innen.

Pszichiáter véleménye szerint középsúlyos és nagyon súlyos demencia határán van.

Mindig a fejemhez vágja, hogy átverem, hazudok neki, csak rosszat akarok neki.

Két hete kiírattam magam betegállományba mert nem merem egyedül hagyni. De ez nem mehet hosszú ideig.

A szomszéd naponta párszor rá tudna nézni, csakhogy én vagy hajnali háromkor indulok dolgozni, vagy hajnali kettő után érek haza.

Arra meg aranyárban sem találnék senkit, hogy ezeket az időket lefedje és itt legyen mellette amikor én nem vagyok itthon.

Segítséget családon belül nem kaphatok, mert nincs más rokona rajtam kívül.

Amúgy még önellátó, inkontinenciája sincsen.


Nézegettem demens betegeket kezelő otthonokat, de 6-18 hónap között van a várakozási idő.


Nem merem egyedül hagyni, de a munkámat így nem fogom tudni ellátni és ezért ki fog kelleni lépnem előbb-utóbb.

Úgy érzem kezdek depressziós lenni és minden nap egyre erősebben fáj a fejem és minden nap egyre hosszabb időn keresztül.

Éberalvásban vagyok, minden kis neszre-zajra felriadok éjszaka és erős szívdobogásom is van ekkor. Szinte fáj ilyenkor a mellkasom.


Esetleg járt valaki hasonló cipőben?

Tudna tanácsot adni?


Köszönöm.



2021. szept. 5. 14:36
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
96%

Önkormányzaton tudsz segítséget igényelni, nem állandó felügyelet, de időnként ránéznek.

Illetve az orvosával beszéld meg a lehetőségeket, ha mád nem a pszichiátriára be lehet fektetni

2021. szept. 5. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
97%

Pszichiáter segítségét kell kérni és feltétlen megfelelö intézményben elhelyezni!

Te nem tudod ellátni, föleg, hogy egyre súlyosabb lesz az állapota, adott esetben akár életveszélybe is kerülhetsz emiatt.

2021. szept. 5. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
15%

Van lehetőség házi gondozásra, de az nem 0-24, csak max. egy órát foglalkoznak vele.

Ami megoldás lehet; utána kellene kérdezni, hogy a környéken van-e olyan hajléktalan, akit esetleg be tudnál költöztetni, és akkor ő a lakhatásért cserébe felügyelne édesanyádra. Persze nem az utcáról kell összeszedni, hanem bemész a családsegítőkhöz, esetleg ha van hajléktalansegítő szolgálat a környéken, akkor náluk is meg lehet kérdezni, hogy esetleg van-e olyan, aki normálisabb és szívesen ajánlanák.


De ha tényleg annyira előrehaladott az állapota, mint ahogyan leírtad, akkor csak a bentlakásos intézmény lehet a megoldás, ami szintén 200.000/hó, vagy "beviszitek a házat".

2021. szept. 5. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
96%
Kezdd el az intézeti elhelyezést intézni, ne halogasd. Időbe kerül az is. Ne csak a lakóhelyeden nézelődj. És olyan kitétellel keress, ahol demenseket fogadnak.
2021. szept. 5. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
95%
Sajnos nem fogsz valódi, használható segítséget kapni a beteg ilyen súlyos állapotában. Pár órás segítség már nem alkalmas ilyenkor. Azonnal jelentkezz idősotthoni ellátásra, az, hogy várakozni kell, nem segít, ha annak ürügyén nem jelentkezel. Csak rosszabb lesz, jön a napi 5-6 pelenkázás ideje nemsokára, végigcsináltuk mi is...
2021. szept. 5. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
80%
Szakember kéne ide sajna.
2021. szept. 5. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%
Ha látta már pszichiáter, akkor nem értem, hogy-hogy nem gyógyszereli. Ha nem is gyógyítja meg, de ezeket az ideges keresési periódusokat tompítani lehet, hosszú távon is, addig mindenesetre kezelhető módon, amíg az intézeti felvételét el nem tudjátok intézni. Addig: pszichiátria bennfekvő beteg, aztán: ápolási Osztály, utána már olyan kondícióba kerül, hogy alkalmas otthoni ápolásra rövid ideig- fizetés nélküli szabadság- s közben elintéződhet az idősotthoni felvétel.Háziorvos és pszichiáter segítségét vegyétek igénybe.
2021. szept. 5. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

#3

A 200.000Ft/hó nem lenne gond mert ha tudnék menni dolgozni, a nyugdíját ki tudnám egészíteni gond nélkül.

Nincs "bevihető" ház.

Napi 1 óra édeskevés lenne.


#4 Igen, elkezdem de addig nem tudom mit csináljak, amíg el tudom helyezni.

Ez a gondom.


#7

Kapott gyógyszert, már a harmadik fajtát próbáljuk de nincs sem stagnálás, sem javulás.

Lehet az lesz a legésszerűbb forgatókönyv amit te írtál.


Köszönöm mindenkinek.

2021. szept. 5. 18:33
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, azzal tudod még előre lendíteni az ügyet - és ezt onnan tudom, hogy én is jártam hozzád hasonló cipőben -, hogy bemész a gyámhivatalba, és elindítod a gondnokság alá vételt. Ez egy nagyon fájdalmas és érzelmileg megterhelő folyamat, tudom. De ha édesanyád már most ilyen állapotban van, nem megúszható. Hamarosan nem fogja tudni kezelni a pénzügyeit sem, és te itt maradsz a nyugdíja nélkül. Számlára kapja? Vagy a postás hozza? Mindenesetre az legyen az első, hogy akár így, akár úgy, írass alá vele egy meghatalmazást, hogy ahhoz hozzáférésed legyen, mert kell majd az intézeti díjfizetéshez. A gondnokság alá vételnek megvan az az előnye is, hogy hamarabb nyílnak meg az idősotthonok.

És mindenképpen legyen a kezedben egy (legalább) középfokú demenciát igazoló szakvélemény. Pszichiáter állítsa ki, ne háziorvos.


Itt kereshetsz intézeteket, az országos lefedettségűeket is keresd.


[link]


Tegyél meg mindent édesanyádért, amit tudsz, de ne csinálj magadból mártírt. Neki most egy erős, egészséges gyermekre van szüksége, aki helyette is tud gondolkodni/cselekedni/intézkedni.


Kitartást és türelmet!

2021. szept. 6. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

#9

Köszönöm.

Van már meghatalmazásom átvenni mindenféle küldemény és a nyugdíját a postástól.

Pszichiátertől is van szakvélemény ami szerinte közepes és súlyos demencia határán van.


Jelenleg a felügyeletét nem tudom megoldani, hogy tudjak menni dolgozni.

Erre keresek most megoldást.

2021. szept. 6. 08:12
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!