Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan lehet segíteni feldolgo...

Hogyan lehet segíteni feldolgozni a szülő halálát?

Figyelt kérdés
Egy ismerős családból az anyuka meghalt,és maradt 2 kisgyereke, egy 3 éves kislány és egy 6 éves kisfiú. Hogyan segítsünk nekik feldolgozni, hogy meghalt? Az apuka még nem mondta el nekik, mert tegnap történt még csak.

2022. febr. 27. 18:34
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem könnyű.

Nem mindegy, hogy az édesanya beteg volt-e, éslehetett a veszteségre "számítani", vagy hirtelen történt? Nem mindegy, hogy apa és a nagyszülők miben hisznek? (mennyország, feltámadás, vagy itt van/volt a vége?) Azt is fontos lenne tudni, hogy mennyire kötődtek az anyához, van-e, aki most tehermentesíti az apát, stb.

2022. febr. 27. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ekkora gyerekeknél alapvetően azt teheted, hogy velük vagy, játszol velük, szeretgeted őket. Beszélni róla akkor és annyit kell, amennyit ők akarnak: ha kérdeznek, válaszolj rá, de te ne hozd szóba a témát.

Esetleg egy jó gyerekpszichológust keressetek. Ha most nincs is rá szükség, jó, ha megvan az elérhetősége.


És apuka mihamarabb mondja el! A gyerekek érzik, hogy nagy baj történt, a bizonytalanság a legrosszabb nekik!

2022. febr. 27. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Beteg volt, de az állapota javult. Covidban halt meg, eléggé hirtelen. Keresztények. A kisebbik nagyon anyás, és mindig csak vele akar lenni. Apukának a nagyszülők és a sógor tudnak segíteni.
2022. febr. 27. 19:34
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A gyerekekkel én úgy közölném, hogy kérném gyerekpszichológus útmutatását, azért, mert olvastam, hogy ha valami "nem megfelelő módon" van közölve, akkor sajnos még jobban árthat mint maga a tény.
2022. febr. 27. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
60%
Általában ezt úgy szokták közölni, hogy „anyuból angyalka lett”, talán ez a legkönnyebb feldolgozható verzió.
2022. febr. 27. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Hát ebben így kívülről nem nagyon tudsz segíteni, legalábbis a gyerekeknek biztosan nem, max az apát lehet támogatni valamennyire.
2022. febr. 28. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
77%
Az angyalkás történetkor a gyerek elkezdhet rettegni, hogy "mikor lesz belőlem is angyalka, mikor tűnök el hirtelen" vagy hasonló, ezért lenne érdemes pszichológus tanácsát kérni.
2022. febr. 28. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

7-es, nem ez nem így működik.

Az anya betegségben halt meg, igaz nem idős korában. A legrosszabb, ami történhet, hogy ezután, ha beteg lesz a gyerek, rákérdez, hogy belehalhat-e.

Nyilván ilyenkor meg kell nyugtatni, hogy az ő betegsége másmilyen, abba nem hal bele az ember.


Ettől függetlenül persze abból baj nem származik, ha pszichológustól tanácsot kérnek, hogyan kommunikálják ezt le.

Viszont egy anya halálát nem lehet egy hétig se titkolni, szóval nem lehet addig várni, amíg találnak egy jó pszichológust, időpontot egyeztetnek vele és megkérdezik ezt.


Én már azt se helyeseltem, hogy a szombati halált vasárnap este fél hétkor (a kérdés kiírásakor) még nem mondta meg a gyerekeknek az apjuk. Meggyőződésem, hogy ezt még szombaton el kellett volna mondania. Gyakorlatilag akkor, amikor hazaért a kórházból (vagy felhívták onnan a hírrel).

2022. febr. 28. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
25%

Nekem az a történet jut eszembe, amit egy pszichológus mesélt, hogy volt két kisgyerek, az egyiket elütötte az autó és azonnal meghalt.

A szülők azt mondták, hogy "angyalka lett, felszállt az égbe, most az angyalok játszanak vele, nem lehet velünk többet.".

A gyereknek mindenféle szorongásai alakultak ki, hogy "mikor ragadják el őt is hirtelen az angyalok és elveszti végleg a szüleit", stb.

Azt hogy a gyermeki fantázia mit miképpen fordít le, nem tudhatjuk.

Ezért lenne fotnos a szakember, mielőbb.

2022. febr. 28. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
27%
Sehogy, majd ha felnő és érdeklődni fog az anyukája iránt, akkor mond el.
2022. febr. 28. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!