Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Én tettem tönkre a gyermekem...

Én tettem tönkre a gyermekem egészségét? Miattam lesz a cigarettától tüdőrákos?

Figyelt kérdés

Rajta kaptam 16 évesen, hogy dohányzik. Le akartam szidni, de én is elszívok néha napján egy cigit, bár nem dohányzok, csak ha kedvem tartja.

Így hogy tilthatnám el?


És vettem neki 3 doboz cigit ajándékba!

Azóta fizetem neki a cigit, de sosem kér tőlem pénzt, nem kunyerél!

Most 18 éves, és elég durván köhög egyre többet! Reggelente sokszor felver, annyira köhécsel!


Most szörnyen érzem magam! Lehet miattam lesz tüdőrákos a gyerekem? Tönkre tettem az egészségét?



2015. febr. 18. 09:29
1 2
 1/13 Költőnő? ***** válasza:
93%
16 évesen 3 doboz ajándékba? Hát grat.
2015. febr. 18. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
96%
Sajnos a szülői minta tud továbbítódni dohányosok gyereke gyakrabban nyúl cigihez, mint azok, akik nem dohányoznak. Ha már rajtakaptad és eleve dohányzott nem te tetted tönkre az egészségét, ha te nem veszel neki cigit szerez magának vagy kér mástól. Mindazonáltal dobozszámra nem ajándékoznék neki. Midnenképp küldd el tüdőszűrésre, lehet hogy az influenza járvány maradványaként köhög, van sok ilyen elhúzódó tünetes ember. Nem kell mindjárt a legrosszabra gondolni. Próbáld csökkenteni te is a cigiadagodat és sojszor jegyezd meg neki, hoyg ez mennyi felesleges kiadás és megbántad, hogy rászoktál, hátha elgondolkozik. Ha még nem láncdohányos, le tud szokni, ha akar.
2015. febr. 18. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
97%

Biztosan nem vennék neki cigit. Tiltani nem biztos, hogy lehet, mivel titokban is csinálhatja. De azért rendszeresen beszélgetnék vele, megpróbálnám meggyőzni.

Ez a behunyom a szemem és még segítek is neki a cigivásárlással nem éppen a legjobb módszer.

2015. febr. 18. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
93%
Ő kezdte a dohányzást, ha nem kap tőled pénzt, akkor valószínűleg mástól kér, DE te kb segítesz neki abban, hogy dohányozzon és támogatod ebben, vettél neki 3 doboz cigit és fizeted neki a többi adagot... Ez azért szerintem nem helyes. A köhögésnél nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, menjen orvoshoz.
2015. febr. 18. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
90%

Nem hiszem, hogy azért gyújtott rá, mert Te néha napján elszívsz egy cigit. A mintát mindenhol látják a gyerekek, sőt sok esetben nem is a szülő motiválja, hanem az iskolatársai.

Ez miatt ne hibáztasd magad, viszont rossz módszer volt venni neki, mert ezzel beleegyeztél, hogy dohányozzon.

Két évnyi dohányzástól nem igazán szoktak tüdőrákosak lenni az emberek, vagy ha igen, akkor a hajlam már rég ott volt bennük. Viszont köhögni sem szoktak ilyen rövid idő után, lehet neki érzékenyebb a nyálkahártyája, vagy lehet valami más is van a köhögés hátterében, amit most a cigaretta felerősített, akár lehet asztma kezdete.

Szerintem ülj le vele beszélgetni:

Mondd meg neki, hogy legtöbben nagy korukra szoknak rá a cigarettára, de Te szeretnéd, ha most felnőtt korára letenné, mert eléggé érett ahhoz, hogy belássa, az egészségéért Ő maga felelős, mint minden másért az elkövetkezőkben. Valamint mondd el, hogy bűntudatod van ez miatt, mert ha nem is magáért, hátha miattad leteszi, hogy téged ne marjon a lelkiismeret.

2015. febr. 18. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
92%
Mindenki a saját száját használja hozzá. A gyerek egy idő után felnő, és igenis ő maga felelős a saját tetteiért! Már 6 évesen is vannak kötelezettségei, amikért ő felel. 16 évesen az élete nagy részéért ő maga a felelős! Nem te! A döntést ő hozta meg, a saját száján, a saját tüdejével teszi ezt. Megteheted, hog ybeszélsz vele, de tudatosítsd benne és magadban is, hogy akár jót tesz, akár rosszat, a felelősség az ÖVÉ! N31
2015. febr. 18. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
70%

Nagy igazság, hogy amit egy tini meg akar tenni, azt meg is teszi. Ha nem engedik neki, akkor majd megteszi titokban. Ez majdnem mindig így van.

A tiltással semmire nem mennél, pláne egy 18 évesnél nem kéne ilyen eszközökhöz nyúlni.

Magadat sem kéne okolnod, én egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy a te dohányzásod befolyásolta őt. Láttam már számtalan ellenpéldát. Általánosban 8. végére rajtam kívül már mindenki kipróbálta a cigit, többen rendszeresen dohányoztak. Nálunk otthon mindkét szülő dohányzik, nagyszülők is, mégis sem én, sem testvéreim nem lettünk dohányosak. Én egész életemben összesen 2 doboz cigit szívtam el, azt is csak amikor végképp mélyponton voltam, akkor. Azóta egy szálat sem. De több olyat is ismerek, akiknél nem cigiznek otthon, mégis erős dohányos lett belőle.

Itt igazából a közeg az, ami a meghatározó. Ha az a menő, hogy cigiznek, akkor nagy valószínűséggel ő is rászokik. Na meg nem tiltani kell, hanem elbeszélgetni, hogy mégis hogy megy ez.

Az meg, hogy ajándékba vettél 3 doboz cigit, lehet, hogy tényleg nem volt a legbölcsebb döntés, de ezzel te semmit nem befolyásoltál. Az, hogy fizeted neki, már szerintem nagyobb baj.

2015. febr. 18. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
61%
Buta vagy mint egy szög. Egyrészt valószínűbb, hogy megfázott, ahhoz meg grat hogy cigit vettél neki...
2015. febr. 18. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
91%

Szerintem nem feltétlenül a szülői minta miatt lesz valaki dohányos. Viszont a dohányos szülők gyereke ugye könnyebben fér hozzá.

Nekem apukám amióta az eszemet tudom küzd a cigivel, hol dohányzik, hol nem. Én rendszeresen dohányzom.

Párom családjában senki, soha nem dohányzott, mégis mindhárom gyerek dohányzik.

Én is akkor buktam le, amikor 16 éves voltam, de apa belátta, hogy úgysem tud ezzel kezdeni semmit, ha csak nem zár be a szobámba örökre és fogad magántanárt. Mivel diákmunkában dolgoztam, az sem volt megoldás, hogy nem ad pénzt. De azt monda, hogy előtte ne dohányozzak.

27N

2015. febr. 18. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
41%

"én is elszívok néha napján egy cigit, bár nem dohányzok"


Ez egy paradoxon...


24F

2015. febr. 18. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!