Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Lehetséges szülőtől örökölni...

Lehetséges szülőtől örökölni a szorongást, meghunyászkodó viselkedést?

Figyelt kérdés

Például anyám nem mer fellépni apám ellen, nem vált el pedig apám egy alkoholista, veszekedős ember.

Nálam ez ugy jött ki hogy iskolában nem mertem kiállni magamért ha piszkáltak, inkább tűrtem és próbáltam megfelelni nekik, eléggé idegbeteg lettem.


2016. júl. 20. 11:35
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Jellemző rám ez, hogy leblokkolok ha dönteni kell vagy valaki határozottan lép fel velem.

Például kissebb koromban simán megvert a nagyobb gyerek mert nem tettem ellene semmit. Rengeteg megalázásnak voltam kitéve, önértékelési zavarom van ezek miatt.

2016. júl. 20. 11:38
 2/11 A kérdező kommentje:
Hogy ha ez öröklött, tanult viselkedés akkor nem tudok tenni ellene semmit, örökre ilyen maradok?
2016. júl. 20. 11:39
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Igen, csak nem örökölni, hanem ezt a mintát látod, ezt utánozod le és teszed magadévá.

Én is észrevettem már, hogy sok helyzetben pont úgy reagálok, viselkedem, mint a szüleim, pedig nem úgy akarok, csak önkéntelenül is úgy jön.

2016. júl. 20. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Eltanulod a helytelen viselkedést, nem öröklöd. Mintákat követünk a szüleinktől, környezetünktől, függetlenül attól, hogy helyes viselkedés vagy sem. A szüleink feladata megtanítani minket, hogy mi a helyes és mi a helytelen viselkedés, az ő erkölcsi normájuk szerint.


Ha apád alkoholista, nem nevel tudatosan, vagy egyáltalán nem nevel, anyád meg alárendelt, kiszolgáltatott helyzetben van, akkor annyit tehetsz, hogy megpróbálsz olyan sok témát elolvasni, sok-sok könyvet amennyit csak bírsz és abból eltanulni egy helyes értékrendet.


Egy mentor fontos az életben, de ha beszoptd mert a faterod le se xar, akkor magadra maradtál és kell valami példaképet találj, akár többet.

2016. júl. 20. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem maradsz ilyen. Lehet fejlődni. Már az is egy lépcső, hogy felismerted, hogy miért vagy ilyen, vagy hogy felismerted, hogy változtatni kéne.

Leginkább szakember tudna segíteni, hogy milyen gyakorlatokkal lehet ezen változtatni.

De biztosan vannak jó önfejlesztő könyvek is.

De szerintem valami tréning lenne jó. Hiszen az a lényeg, hogy másokkal hogyan kommunikálsz. Pl. most elég népszerű a drámaszínház.

2016. júl. 20. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Noblesse Oblige ***** válasza:

Inkább eltanulni.

Én anyámtól tanultam el tinikor végén (19-20) a dührohamait. Gyerekként is és tiniként is nyugodt és halál higgadt gyerek voltam. Felnőttként pedig ha elpattan a húr, akkor pusztítok mindent amit érek, úgy ahogy az anyám. És hiába tudom, hogy ez rossz, és tudom mit áll a másik fele akire zúdítok mindent, a vörös köd ott ül az agyamon.

Én úgy próbálom meg ezt kezelni, hogy amikor érzem, hogy az agyam ellepi a düh, akkor szólok a másik embernek, hogy 10 percet kérek, addig elvonulok, lehiggadok és folytatjuk tovább, utána már jól kezelem.

De a szorongását is sikeresen átvettem, én viszont úgy kezelem ezt, hogy direkt olyan munkahelyeket választok, ahol ki vagyok téve az emberek napi szintű kapcsolattartásának. Beszélni kell velük, kezdeményezni kell beszélgetést, szóval muszáj kimozdulnom a világomból.

Barátokat is úgy szereztem, hogy elhatároztam lesz ami lesz, ha lehetőség van lépek, max hülyének néznek, de úgyse ismernek, megyek tovább. És lett is barátom. Ha valamiben rossz vagyok, akkor azt mindig fejlesztem magamon és általában úgy, hogy kilépek a komfortzónából.

2016. júl. 20. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Én is ilyen voltam általánosban. Mikor gimibe kerültem, sokkal jobban éreztem magam. Lehet változni, fejlődni. Én bár még mindig viszonylag csendes és visszafogott vagyok, ha bántanak azt azért nem hagyom.
2016. júl. 20. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Lehet örökletes, ha ez betegséggel társul és a hajlamot örökölted, a pszichés betegségek lehetnek ilyenek. De ha nem ilyen áll a háttérben, akkor ez inkább tanult minta.

Tudatossággal változtathatsz rajta, még a betegségen is, ha időben felismered.

2016. júl. 20. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
ezek javarészt tanult minták, így változtatni is tudsz rajtuk. egy jódarabig mindig tudatosan kell a helyzetekben figyelni, aztán automatikus lesz az így tudatosan kialakított viselkedésed. Az ilyen családi bevéséseket felül lehet írni. ahogy akkor bevésődött, bevéshetsz mást is helyette. Csak nyilván melós.
2016. júl. 20. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Anyám nagyon temperamentumos (oroszlán), tipikus "ugató kutya nem harap" (tehát sokszor idegesnek, ijesztőnek néz ki, de ő csak ilyen, amikor igazán ideges, az durvább) És hiába élek anyámmal, személyiségben inkább a nagyimra hasonlítok; toleráns vagyok, egy ideig nem érdekel, ha b*szogatnak, de ha átlépnek egy határt, kő kövön nem marad. XD Ott már nincs bocsánat. :DDD
2016. júl. 20. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!